Догори
Дати відгук

10 порад, як запобігти ПТСР

Для більшості людей посттравматичний ріст куди вірогідніший, ніж посттравматичний розлад.

3 хв на прочитання01 Березня 2022, 17:00
Поділитись:

Людська психіка не обов’язково пошкоджується при травмуванні. Травма призводить до «психологічного землетрусу», і важливо не загинути під уламками своїх старих уявлень, а розібрати завали та створити нову будівлю. Ба більше, для більшості людей посттравматичний ріст куди вірогідніший, ніж посттравматичний розлад. Про це розповів кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін.

«Коли травма нищить наш звичний світ, наш світогляд може деформуватися. Відчуття нездатності щось змінити може призвести до вивченої безпорадності, ми можемо зневіритись у своїх цінностях і фруструватися, озлобитися на світ і людей, ми можемо перенести свою агресію на сторонніх. Переосмислення може бути болісним, але воно важливе. Посттравматичний ріст дозволяє стати сильніше фізично і психологічно», — пояснює лікар.

Андрій Біловешкін наводить 10 пунктів, які дозволять трансформувати травму не в посттравматичний розлад, а в ріст.

1. Проактивність. Випробування безпорадністю найнебезпечніше. Робіть усе, що можете. Беріть під контроль навіть зовсім небагато. Травма викликає бажання зіщулитись і завмерти, протидійте цьому та розширюйте зону автономного контролю. Що робити вам — знаєте лише ви.

2. Сенси та наративи. Наші цінності. Крихкість життя дає їй велику цінність. Розуміючи це, ми добровільно беремо він зобов'язання до здійснення вибору. Будьте прихильником своїх цінностей, а не жертвою обставин. Так, можливість кожного з нас обмежені, але ми маємо бути сильними у колі того, що можемо.

3. Збереження почуття власної гідності, а не позиція жертви. Хоч би що трапилося, є «найважливіша людська свобода — у будь-яких обставинах вибирати своє власне ставлення до того, що відбувається».

4. Базові навички подолання негативу. Будь-яка сфера життя, не порушена травмою, будь-яка проста гарна річ у полі вашого зору живить оптимізм.

5. Відкритість та готовність прийняти виклик долі. Віра в те, що можна і важливо вчитися і рости, отримувати досвід як з позитивних, так і негативних життєвих подій.

6. Можливість саморозкриття та підтримка близьких. Альтруїзм, допомога, служіння іншим, підтримка близьких, волонтерство.

7. Пошукова поведінка. Творчі рішення. Під час стресу ми діємо шаблонно, автоматично. Шукайте та вигадуйте нестандартні рішення.

8. Почуття гумору. Чорний медичний гумор допомагає лікарям переживати смерті. Цинічно, але терапевтично, користуйтеся.

9. Базова рутина. Дотримуйтесь звичних ритуалів чи придумайте нові. Рутина стабілізує режим їжі, руху, сну, роботи, дозволяє зберігати ясний розум.

10. Сміливість та мужність. Здатність бути сміливим включає прийняття реальності, вирішення проблем та рішучість. Це допомагає знаходити нові можливості та перетворювати травму на ріст.

Також ми розповідали про перевірений спосіб підвищити стресостійкість.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Реформа шкільного харчування. Престур.
Фото МОН
На Одещині відбувся престур у межах реформи шкільного харчування
3 хв на прочитання2 години тому
Фото: Кабінет Міністрів України
Кабмін на засіданні ухвалив низку рішень у сфері екології та медицини
3 хв на прочитання6 годин тому
ФОТО: ілюстративне / molbuk
Останній перехід на сезонний час: якими будуть наслідки для здоров'я?
3 хв на прочитання6 годин тому
ФОТО: Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України
Шмигаль: робимо все, щоб узимку українці мали вдома світло і тепло
1 хв на прочитання7 годин тому
У прогнозах - потепління, тому тепло у Києві поки не вмикатимуть
1 хв на прочитання9 годин тому
Вважалось ознакою злих духів і лікувалось видаленням частини язика: сьогодні Міжнародний день обізнаності про заїкання
2 хв на прочитання13 годин тому
Утричі зріс попит на допомогу з психічним здоров'ям у сімейних лікарів
3 хв на прочитання13 годин тому
Трагедія через гриби: вагітна втратила дитину після отруєння на Волині
1 хв на прочитанняВчора