Вверх
Дать отзыв

Всесвітній день безпеки харчових продуктів: що має бути вказано на упаковці продукту

Ми можемо убезпечити себе від неякісної продукції.

3 мин на прочтение07 Июня 2021, 15:02
Фото: НУБіП України Фото: НУБіП України
Поделиться:

Сьогодні Всесвітній день безпеки харчових продуктів (World Food Safety Day). Організація об’єднаних націй (ООН) запровадила цей день, щоби привернути увагу до проблем, пов’язаних із харчуванням населення та якістю продуктів. Про це повідомляє Центр громадського здоров'я.

Інфекції або токсини стають причинами хвороб, що передаються через їжу. Бактерії, віруси, паразити чи хімічні речовини потрапляють в організм через заражену їжу та воду.

За оцінками ООН 420 тис. людей у ​​всьому світі щороку помирають після вживання зараженої їжі, а діти віком до 5 років несуть 40 % тягаря від харчових захворювань.

Небезпечні харчові продукти, що містять хвороботворні бактерії, віруси, паразити або шкідливі хімічні речовини, є причиною понад 200 різноманітних хвороб — від діареї до онкологічних захворювань. 

Безпека харчових продуктів важлива на всіх етапах від виробництва та збору врожаю, перероблення, зберігання, розподілу, аж до приготування та споживання їжі. Виробники й реалізатори продуктів харчування мають дотримуватися низки правил, щоб уникнути потенційно серйозних небезпек для здоров’я.

В Україні розроблена нормативно-правова база, що регулює процеси з надання якісних і безпечних продуктів споживачам. Обираючи харчові продукти, варто обов’язково звертати увагу на зовнішній вигляд товару, упаковку, а також на маркування й інформацію про продукт, яка зазначена виробником.

Для прикладу, відповідно до Закону «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», на фасованих харчових продуктах, виробник обов’язково має надавати таку  інформацію:

  1. назву харчового продукту;
  2. перелік інгредієнтів;
  3. будь-які інгредієнти або допоміжні матеріали для перероблення;
  4. кількість певних інгредієнтів або категорій інгредієнтів;
  5. кількість харчового продукту у встановлених одиницях вимірювання;
  6. мінімальний термін придатності або дата «вжити до»;
  7. умови використання;
  8. назва та місце перебування оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про харчовий продукт, для імпортованих харчових продуктів — назва та місце перебування імпортера;
  9. країна походження або місце походження;
  10. інструкції з використання, якщо без неї важко зрозуміти, як використовувати продукт правильно;
  11. для напоїв із вмістом етилового спирту понад 1,2 % об’ємних одиниць — фактичний вміст спирту в напої (крім продукції за кодом 2204 згідно з УКТ ЗЕД);
  12. інформація про поживну цінність харчового продукту.

Наявність або брак такої інформації на фасованому товарі,  дає підстави замислитися про те, чи дотримується виробник Закону України, та чи можна йому довіряти.

Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» визначає норми безпеки та якості продуктів, що перебувають в обігу або ввозяться на територію України. Ці показники регулюються відповідно до встановлених Законом вимог.

Деякі «безпечні» норми продуктів харчування тваринного походження регулюються Законом «Про ветеринарну медицину». Він визначає засади для регулювання сфери  охорони  здоров’я та добробуту тварин, ветеринарної практики, виробництва, обігу та застосування ветеринарних препаратів, а також обігу побічних продуктів тваринного походження. Виробники продуктів тваринного походження мають стежити за нормами відповідно до Закону аби постачати якісний продукт споживачам. Крім цього, Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин», визначає органи виконавчої влади, які мають стежити за дотриманням Законів України у процесі виробництва та реалізації продуктів харчування тощо.

Нагадаємо, що науковці з'ясували, чому люди стали страждати від алергії набагато частіше. 

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
Хирург Джозеф Якуб перед началом операции по удалению паховой грыжи в операционной. Фото: Carl Gierstorfer и Laura Salm-Reifferscheidt
Меняют автомат Калашникова на хирургические инструменты: медицина в Судане – стране, где все еще хуже, чем у нас
10 мин на прочтениеВчера
Изображение создано ИИ
Финляндия в седьмой раз подряд стала самой счастливой страной в мире: вот что делает финнов такими счастливыми
1 мин на прочтениеВчера
Черные медведи Аляски попали в помещение для снабжения и автопарка на объединенной базе Элмендорф-Ричардсон, штат Аляска, что повлекло за собой сбой в работе объекта. Фото: Офис правоохранительных органов по сохранению дикой природы JBER
На военной базе на Аляске медведи устроили себе шведский стол с боевыми пайками (ФОТО)
3 мин на прочтениеВчера
Изображение сгенерировано ИИ
Промышленно развитые страны предлагают 250 млрд евро на климатическую помощь: вот кто должен заплатить
4 мин на прочтениеВчера
Самый дорогой банан в мире был продан на аукционе за 6,2 млн долларов: вот что решил сделать новый владелец (ФОТО)
2 мин на прочтениеВчера
Кабмин на заседании принял ряд решений в сфере спорта и защиты окружающей среды
1 мин на прочтениеВчера
До конца ноября мощные магнитные бури не прогнозируют
1 мин на прочтениеВчера
Спонсор кампании Трампа хочет купить «Северный поток-2», чтобы дать США рычаги влияния на переговоры по судьбе Украины
1 мин на прочтениеВчера