- Главная
- Новости
- Здоров'я
- #Коронавірус 2019-nCoV
- Вакцина VS вірус: чий імунітет кращий
Вакцина VS вірус: чий імунітет кращий
Анатомія людського імунітету. Якби не COVID-19, мало хто б нею цікавився.
BBC намагається розібратися в ключових будівельних матеріалах людської імунної системи та вірусі, який її атакує.
Двигуном імунної системи, яка очищає організм від інфекції, є антитіла та Т-клітини. Антитіла прилипають до поверхні вірусу і відзначають його для знищення. Т-клітини можуть виявити, які з наших власних клітин були захоплені вірусом, і знищити їх.
Коронавірус містить відомий протеїн-шип, який є «ключем» для відкриття «дверей» у клітини нашого тіла. І ще 28 білків, необхідних для того, щоб викрасти наші клітини і створити тисячі копій. (Для порівняння: для роботи людського організму потрібно близько 20000 білків).
Існує чотири ключові області порівняння вакцини та природної інфекції з вірусом.
Ширина
Скільки вірусів імунна система вчиться атакувати?
Після зараження вірусом ви отримуєте ширшу імунну відповідь, ніж від вакцинації.
Незалежно від того, чи ви отримали Moderna, Pfizer або Oxford-AstraZeneca, ваше тіло вчиться помічати лише одну річ — білок шипів.
Це найважливіша частина вірусу, до якої виробляються антитіла, і результати — те, що більшість уникла шпиталізації — були вражаючими.
Але якщо інші 28 білків будуть позначені, це дасть Т-клітинам набагато більше можливостей.
«Це означає, що якщо у вас був справжній збудник інфекції, ви могли би мати кращий імунітет до будь-яких нових варіантів, які з'являються, оскільки у вас є імунітет не тільки до спайку», — сказала професор Елеонора Райлі, імунолог з Единбурзького університету.
Міцність
Ми знаємо, що були випадки, коли люди двічі заражалися вірусом (повторне зараження), були щеплені та заразилися COVID-19 (відомий як проривна інфекція).
«Ні те, ні інше не дає вам повного захисту від інфекцій, але імунітет, який ви отримуєте, здається, добре захищає вас від серйозних хвороб», — сказав професор Адам Фінн з Університету Брістоля, урядовий радник із питань вакцинації.
Приблизно через місяць після вакцинації рівень антитіл вищий, ніж після інфекції. Однак існує велика прірва в антитілах між тими, хто має безсимптомний перебіг, і тими, хто страждає від важкого перебігу COVID-19.
Найсильніша імунна відповідь у людей, які заразилися ковідом, а потім були щеплені.
Тривалість
Рівень антитіл з часом знижується, хоча це може бути не важливо для запобігання важкому захворюванню.
Імунна система запам'ятовує віруси та вакцини, тому може швидко реагувати на інфекцію.
Існують Т-клітини пам'яті, які затримуються в організмі, а В-клітини залишаються наповненими, щоб виробляти новий потік антитіл на вимогу. Існують дані про імунні реакції більш ніж через рік після зараження, а випробування вакцин також показали тривалу користь.
«Що стосується довговічності, ми все ще чекаємо», — сказав професор Пітер Опеншоу з Імперського коледжу в Лондоні.
Розташування
Існує цілий набір антитіл (відомий як імуноглобулін As) у носі та легенях, порівняно з тими (імуноглобуліни G), які ми вимірюємо у крові.
Перший важливіший як бар’єр для інфекції. Природна інфекція, оскільки вона перебуває в носі, може бути кращим шляхом до цих антитіл, і також досліджуються назальні вакцини.
«Розташування інфекції має значення, навіть якщо це той самий вірус, тому ми очікуємо важливих відмінностей між природною інфекцією та вакцинами», — сказав професор Пол Кленерман, який досліджує Т-клітини в Оксфордському університеті.
Ми вже писали, що, вакцинувавши більшу кількість населення, у Великій Британії замислилися про найкращий спосіб підвищити імунітет.