Догори
Дати відгук

Зруйнував боброву загату і вбив качку: екологи вимагають покарати браконьєра

Браконьєри нищать усе живе в усіх регіонах України

5 хв на прочитання10 Квітня 2020, 11:07
Браконьєр маскує капкан на греблі бобрів 12 січня 2020 р. (стоп-кадр відеозапису) Браконьєр маскує капкан на греблі бобрів 12 січня 2020 р. (стоп-кадр відеозапису)
Поділитись:

Браконьєри нищать усе живе в усіх регіонах України. Не гребують і вбивством тварин у найзаповідніших куточках.

Нещодавно одного з порушників природоохоронного законодавства вичислила громадська організація «Грінда Інтернешнл». Екологісти встановили особистість браконьєра, який безчинствував на території ландшафтного заказника місцевого значення «Синичинський» (Ізюмський район, Харківська область). Перлиною цієї  місцевості є озеро Глибоке, в яке впадає струмок.

«На цьому струмку розташована боброва загата (гребля), яка піднімає воду і формує унікальну заболочену місцину, яка заросла чорною вільхою. Без цього водно-болотного комплексу не буде й Синичинського заказника», – розповіла   GreenPost голова «Грінда Інтернешнл» Аліна Ловчиновська.

Боброва загата – дуже цікавий об’єкт для зоологічних спостережень. Тому екологісти встановили біля неї фотопастки.  

Але потрапив у неї не "будівничий" загати, а браконьєр.

«У листопаді минулого, 2019 року лісова відеокамера зафіксувала людину, у якій ми упізнали мешканця сусіднього села Студенок (Ізюмський район, Харківська область), який на дерев'яному човні, діючи умисно і цілеспрямовано, руйнує боброву загату у верхів'ях озера Глибоке», – розповів еколог Валерій Ловчиновський.

В результаті загата була частково зруйнована, через що вона перестала піднімати рівень води, що важливо для успішної зимівлі бобра річкового, сім’ї тварин, які побудували греблю. Але цього зловмиснику виявилося замало.

В середині січня 2020 року він встановив капкан біля бобрової загати. Зробив це, вочивидь, свідомо, знаючи спосіб життя бобрів та ймовірну поведінку, усвідомлюючи, що бобри будуть відновлювати місце зруйнування, та створив всі необхідні умови, щоб іншого шляху покинути загату не було. Бобрам пощастило капкана уникнути, а от качка – попалася. Відеокамера зафіксувала браконьєра, який виймав нещасну птаху, яка від щелеп капкану загинула.

«Ми хочемо домогтися покарання зловмисника. Відповідні подання направило до Державної екологічної інспекції та у прокуратуру», - сказав GreenPost Валерій Ловчиновський

Відповідно до Такс для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України), затверджених Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства  екології  та  природних  ресурсів  України  від  19.06.2017 року № 301/222 розмір стягнення за знищення чи пошкодження бобрової загати –50 000 грн. Ще тисяча гривень становить стягнення за добування качки.

«До того ж, у діях браконьєра є ознаки кримінальних правопорушень, передбачені ст. 248 КК України «Незаконне полювання» – порушення правил полювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду, а також незаконне полювання в заповідниках або на інших територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або полювання на звірів, птахів чи інші види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, а також ст. 249 КК України «Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом» – незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду», – зазначає голова ЕкоПраво-Київ Галина Левіна.


Довідково: Проект створення ландшафтного заказника «Синичинський» був розроблений Міністерством екології та природних ресурсів України  та науково-дослідною установою

«Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» (УкрНДІЕП) в 2017 році і затверджений Рішенням сесії Харківської обласної ради від 07.12.20 17 року № 606-УІІ «Про створення ландшафтного заказника місцевого значення  «Синичинський».

Згідно ст. 42 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законами України. Відповідальність за порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання несуть особи, винні у: порушенні правил полювання та здійснення інших видів використання мисливських тварин; перевищенні лімітів та норм спеціального використання мисливських тварин. Притягнення порушників до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодувати збитки, завдані внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання.

Згідно ст. 43 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, здійснюється добровільно або за рішенням суду відповідно до законодавства за затвердженими в установленому порядку таксами.

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не   звільняє   винних   від   компенсації   шкоди,   заподіяної   забрудненням.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.