Знаючи розподіл напружень у земній корі, землетруси можна ініціювати свідомо — експерт
Найпоширенішими і найвідомішими «штучними» землетрусами є ті, які стаються внаслідок заповнення великих водосховищ.
Є безліч прикладів виникнення землетрусів внаслідок діяльності людей. Про це розповідає дипломований інженер-фізик, колишній керівник управління справами Міністерства охорони навколишнього середовища України («МінЧорнобиль») Володимир Мартинюк. Він говорить, що основну інформацію за темою сейсмічної зброї СРСР отримав під час навчання у Москві, спілкуючись із тамтешніми аспірантами та науковцями, а наступний пласт інформації отримав, працюючи в «МінЧорнобилі», переважно від зарубіжних колег і джерел.
Експерт розповідає, що найпоширенішими і найвідомішими «штучними» землетрусами є ті, які стаються внаслідок заповнення (іноді різкого спорожнення) достатньо великих водосховищ.
Великі маси води, поступово заповнюючи улоговину водосховища, міняють баланс внутрішніх напружень дна водосховища, допоки це напруження не приводить до різких зсувів або розломів твердих порід під дном водосховища — тобто до різного за силою, іноді й катастрофічного, землетрусу.
Найвідомішим і найкатастрофічнішим із таких землетрусів був землетрус у Китаї, спричинений створенням китайцями чергового величезного водосховища в передгір'ях Тибету.
Розуміючи природу виникнення землетрусу і більш-менш точно знаючи розподіл напружень у земній корі, ці землетруси можна ініціювати свідомо, вважає Володимир Мартинюк. Наприклад, пробуривши свердловину поряд із зоною сейсмічного напруження й опустивши туди вибуховий заряд необхідної сили (зокрема атомний), підривом якого і провокують виникнення землетрусу.
«Якщо вірити вірменам, які свого часу розповідали мені в Москві що катастрофічний землетрус в Спітаку був спричинений з одного боку заповнення водосховища на турецькому боці кордону і підривом заряду — схоже, атомного, в свердловині, пробуреній "московським вченими" вже з вірменського боку. Землетрус і катастрофу провокували свідомо — аби заспокоїти політичні протест і домагання незалежності які тоді палали у Вірменії — і продемонструвати решті СРСР приклад "дружби і братерської допомоги" — тобто корисність і потрібність збереження СРСР.
Зокрема і вже зараз дуже далеко просунута наука сейсмологія», — говорить Володимир Мартинюк.
На його погляд, першим успішним застосуванням «сейсмічної зброї» міг бути доволі сильний землетрус у північно-західній «прирейнській» Німеччині під час Другої світової війни. Його пов'язують зі скиданням авіабомби ВПС Британії в цьому районі. Цей землетрус спричинив болісні руйнування тамтешньої військово-промислової інфраструктури ІІІ Рейху: постраждали залізниці, трубопроводи, підприємства і навіть секретні підземні військові заводи.
Ми також писали про війну і землетрус: гідрогеолог розповів, чи варто українцям боятися сейсмічної зброї.