Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Клімат
  • Зміни клімату: не все так однозначно? Ось про що свідчить новий звіт Всесвітньої метеорологічної організації

Зміни клімату: не все так однозначно? Ось про що свідчить новий звіт Всесвітньої метеорологічної організації

Наслідки можуть звучати абстрактно, але для багатьох людей вони вже дуже реальні.

7 хв на прочитання31 Березня 2025, 14:34
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Як справи з кліматом? Звісно, не дуже добре. Новий звіт про стан глобального клімату від Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) дає точнішу відповідь на це питання. Його можна звести до шести пунктів — їх наводить Die Zeit.

1. Ще ніколи не було так спекотно, як зараз

2024 рік знову став найтеплішим роком із моменту початку спостережень. І першим роком, який був більш ніж на 1,5 градуса — 1,6 градуса, якщо бути точним — теплішим за доіндустріальний середній показник. Про це ще в січні повідомила європейська програма супутникових спостережень Copernicus. Насправді дослідники вважають, що планета не була такою теплою, як торік, уже близько 100 000 років.

На те, що минулий рік був таким незвично теплим, вплинула низка факторів: погодний феномен Ель-Ніньйо, виверження вулкана та заборона на використання певних видів палива в судноплавстві. Їхні вихлопні гази, ймовірно, раніше трохи охолоджували планету, але тепер цей охолоджувальний ефект зник. Дослідники також обговорюють, чи змінює зміна клімату формування хмар, що, своєю чергою, може спричинити ще більше потепління.

Однак найважливішою причиною екстремальних температур є зміна клімату. Це означає, що 2024 рік добре вписується в тенденцію: десять найспекотніших років з моменту початку спостережень точно відповідають останнім десяти рокам.

2. Межа в 1,5 градуса навряд чи буде перевищена

1,5 градуса вважаються найважливішою метою глобальної кліматичної дипломатії. У 2015 році в Паризькій угоді держави домовилися обмежити глобальне потепління на 2, але по можливості на 1,5 °C вище доіндустріального середнього рівня. Ця обіцянка не обов'язково була порушена. 

Екологічні проблеми Глобальне потепління Ель Ніньйо Вихлопні гази ВМО
Підвищення температури з початку індустріалізації. Червона лінія показує середнє значення кількох серій вимірювань. Дані ВМО

Тому що межа в 1,5 градуса — це довгостроковий тренд. Тому, якщо один рік перевищує 1,5 градуса, це не означає, що він також перевищує цю межу. Однак довгострокову тенденцію можна точно визначити лише в ретроспективі. Поточні оцінки ВМО коливаються від 1,34 до 1,41 °C. 

«Наша планета посилає дедалі більше стресових сигналів. Але цей звіт показує, що все ще можливо обмежити довгострокове підвищення температури до 1,5 °C», — каже Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

3. Більше CO₂ в атмосфері, ніж будь-коли раніше

Що потрібно зробити, щоб обмежити зміну клімату, зрозуміло: людство повинно припинити викидати парникові гази в повітря у великих масштабах. Однак звіт ВМО показує, що концентрація шкідливих для клімату газів у повітрі вища, ніж будь-коли раніше.

У 2023 році концентрація CO₂ в атмосфері становила 420 ppm, тобто частин на мільйон. Це означає, що 420 з кожного мільйона молекул повітря складалися з CO₂. Це відповідає 3,276 трлн т CO₂ в атмосфері, що є найвищим рівнем за останні 800 000 років. Концентрація інших парникових газів — метану та закису азоту — також вища, ніж була протягом сотень тисяч років.

Екологічні проблеми Глобальне потепління Ель Ніньйо Вихлопні гази ВМО
Найдовший безперервний часовий ряд концентрації CO₂ в атмосфері походить від вулкана Мауна-Лоа на Гаваях. Дані Noaa

До речі, найдовший безперервний часовий ряд концентрації CO₂ походить із вимірювальної станції на вулкані Мауна-Лоа на Гаваях. Однак президент США Дональд Трамп оголосив, що відкликає фінансування з лабораторії Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (Noaa), розташованої там. Дослідники занепокоєні тим, що часовий ряд більше не може бути продовжений.

4. Океани в поганому стані

Світовий океан також нещодавно пережив безпрецедентну спеку. Більше року середня температура океанів кожного дня була значно вищою, ніж будь-коли раніше. За останні два десятиліття темпи потепління океану подвоїлися порівняно з 1960-2005 роками, пише ВМО. Кожен з останніх восьми років встановлював новий рекорд. Останнім часом світовий океан трохи охолов: хоча зараз він тепліший, ніж у будь-який інший рік, він все ще трохи прохолодніший, ніж у 2024 році.

Такі температури є проблемою для риб та інших морських істот. Зокрема, коралові рифи, які є основою життя для багатьох інших істот, пошкоджуються теплою водою, знебарвлюються чи навіть повністю відмирають. Дослідники вважають, що вони є однією з екосистем, які можуть першими зникнути внаслідок зміни клімату. У квітні 2024 року американський орган з питань океанів Noaa офіційно оголосив про глобальне знебарвлення коралів.

Оскільки CO₂ розчиняється в морській воді, океани закисають. Це знижує рівень pH, що ще більше шкодить морським мешканцям, рибальству та рибним фермам. Особливо страждають Індійський і Південний океани, екваторіальна та тропічна частини Тихого океану, а також частина Атлантичного океану. Це підкислення, ймовірно, не припиниться протягом століть або навіть тисячоліть.

5. Земний лід тане

У кліматичних звітах завжди розрізняють два важливі типи льоду: морський лід і льодовики. Морський лід накопичується в Північному Льодовитому океані й навколо Антарктиди щозими та продовжує суттєво впливати на екосистеми й погоду по всій планеті протягом літа. На Північному полюсі минулий рік став 18-м роком поспіль, коли площа моря, вкрита льодом, була меншою, ніж у всі попередні роки: лише 4,28 млн км2. Крижаний покрив там зменшується вже протягом десятиліть, б'ючи все нові й нові рекорди. 

В Антарктиці ситуація довгий час була іншою. Там площа морського льоду тривалий час залишалася стабільною, а в деяких випадках навіть зростала. Але вже кілька років поспіль лід там також зникає швидкими темпами. Минулого року антарктичний морський лід сягнув другого за величиною показника за останні 46 років.

Льодовики також втратили більше льоду за три роки між 2022 і 2024 роками, ніж будь-коли раніше за трирічний період. Із 2016 року баланс був особливо поганим, особливо в Норвегії, Швеції, Шпіцбергені й Андах.

Льодовики відіграють іншу роль у кліматичній системі, ніж морський лід. Що більше льоду тане чи, як в Антарктиці, сповзає в море у вигляді величезних айсбергів, то швидше підвищується рівень моря. У Гренландії й на Антарктичному континенті нагромаджується шар льоду, подекуди товщиною в кілька кілометрів, без якого рівень моря був би вищим на понад 50 м. У горах льодовики також зберігають велику кількість води, яка забезпечує значну частину населення річковою водою під час літнього танення, особливо в Гімалаях.

З 1993 року ВМО зафіксувала середнє підвищення рівня моря трохи більше 10 см. За останні роки швидкість цього підйому знову подвоїлася. У період з 2015 по 2024 рік рівень моря підвищувався в середньому на 4,7 мм на рік. У період з 1993 по 2002 рік цей показник становив 2,1 мм на рік.

6. Екстремальні погодні умови призвели до переміщення 800 000 людей

Наслідки зміни клімату можуть звучати абстрактно, але для багатьох людей вони дуже реальні. Екстремальні погодні умови, такі як спека, повені та посухи, змусили близько 800 000 людей покинути свої домівки минулого року, 1,1 млн людей були поранені і 1 700 людей загинули.

Урагани та тропічні шторми були помітними у 2024 році. Зміна клімату робить урагани не обов'язково частішими, але сильнішими. Через високу температуру моря та початок погодного явища Ла-Нінья, США пережили два сильні урагани. Один лише «Гелен» забрав життя близько 200 людей. В'єтнам, Філіппіни та Китай також зазнали серйозних руйнувань від штормів. У Мозамбіку близько 10 000 людей втратили свої домівки в результаті урагану Чідо.

Екстремальні погодні умови часто найсильніше б'ють по найбідніших людях. Для них зміна клімату також означає менше їжі. Посухи та повені, наприклад, пошкодили врожай зернових, і щонайменше на 1 млн більше людей опинилися під загрозою голоду в 2024 році, ніж у попередньому. Голод і переміщення також посилюють війни та конфлікти.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.