Догори
Дати відгук
 • Головна
 • Новини
 • Здоров'я
 • Жертвою емоційного вигоряння може стати будь-яка людина, яка досить тривалий час перебуває у стані стресу: як це подолати

Жертвою емоційного вигоряння може стати будь-яка людина, яка досить тривалий час перебуває у стані стресу: як це подолати

Причини, симптоми та профілактика емоційного виснаження.

6 хв на прочитання22 Вересня 2023, 18:44
Поділитись:

Емоційне виснаження — це стан емоційного спустошення внаслідок накопиченого стресу. Емоційне виснаження є одним із яскравих проявів синдрому емоційного вигоряння. Його жертвою може стати будь-яка людина, яка досить тривалий час перебуває у стані стресу, пов'язаного з особистим життям, професійними обов'язками, суспільно-політичною обстановкою в країні та світі чи з усіма цими чинниками, разом узятими. Як правило, емоційно спустошені люди відчувають, що більше не контролюють своє життя і події, що відбуваються в ньому.

Відчуття постійної втоми, проблеми зі сном, зниження мотивації, якими найчастіше супроводжується стрес, посилюють емоційне виснаження й ускладнюють вихід із «піке». Тим часом хронічний стресовий стан негативно впливає на психічне та фізичне здоров'я людини, іноді доводячи ситуацію до непоправної. Тому важливо не ігнорувати симптоми та вчасно звернутися за допомогою. Про це розповідають «Здорові люди».

Симптоми емоційного виснаження

Симптоми емоційного вигоряння багато в чому перегукуються з проявами хронічної втоми та можуть зачіпати як психічну сферу, так і фізичну.

У стані емоційного виснаження людини найчастіше турбують:

 • відсутність мотивації (нічого не хочеться, ніщо не цікавить);
 • проблеми зі сном: труднощі із засинанням, безсоння, поверхневий неспокійний сон, часті пробудження тощо;
 • перепади настрою, дратівливість;
 • постійне почуття втоми навіть після нічного сну чи відпустки;
 • почуття безнадійності;
 • розсіяність;
 • апатія;
 • головні болі;
 • зміна апетиту;
 • стан тривожної напруженості;
 • проблеми з концентрацією уваги;
 • незрозумілий, невмотивований гнів;
 • песимізм;
 • почуття занепокоєння, тривоги, навіть страху.

У професійному плані емоційно виснажена людина нерідко провалює терміни здачі робіт, за які несе відповідальність. У неї зникає чи помітно знижується мотивація до виконання обов'язків. Вона використовує будь-яку можливість, аби пропустити роботу: лікарняні листи, відпустку за власний кошт, відгули тощо.

Що викликає емоційне виснаження?

Зазнавати стресу і тривоги — це нормально. Ненормально відчувати стрес і тривогу постійно, жити у них. Тривалий період постійного стресу — стрес, пов'язаний з особистим життям чи роботою, нестабільною суспільно-політичною обстановкою в країні чи навіть загалом планети і стає причиною емоційного виснаження.

До найпоширеніших тригерів емоційного виснаження можна віднести:

 • роботу із високим рівнем стресу (медсестри, лікарі, рятувальники, вчителі, співробітники системи охорони правопорядку);
 • роботу понаднормово чи зненавиджену роботу;
 • народження та виховання дитини (більша кількість дітей, а також відсутність допомоги з боку партнера й/або близьких на порядок збільшує ризик емоційного виснаження);
 • фінансову нестабільність, низький рівень статку, бідність;
 • соціальну невлаштованість (відсутність власного житла, відсутність роботи);
 • проблеми в особистому житті (відсутність партнера, затягнений шлюборозлучний процес, аб'юзивні стосунки і т.д.);
 • смерть члена сім'ї чи друга;
 • наявність тяжкого хронічного захворювання;
 • фізичну чи психологічну травму;
 • життя за умов природних катаклізмів, стихійних лих, війни з наслідками.

   

Як повернути себе до життя

Полегшити симптоми емоційного виснаження частково можна, змінивши звичний спосіб життя. Знадобиться трохи терпіння, наполегливості та послідовності, поки зміни не оформляться у здорову звичку.

Усуньте джерело стресу. Найкращий спосіб упоратися зі стресом — усунути джерело стресу. Це не завжди можливо, але якщо є хоча б найменший шанс, скористайтеся ним. Наприклад, якщо професія, місце роботи чи виконувані обов'язки є причиною емоційного виснаження, подумайте про те, щоб перевестися в інший відділ або взагалі змінити місце роботи чи навіть професію.

Намагайтеся повноцінно харчуватися. Здорове харчування може мати величезне значення, коли ми в стресі, тому що не лише допомагає забезпечити організм необхідними вітамінами та мінералами, але також покращує травлення, підвищує рівень енергії та загалом сприятливо впливає на самопочуття. Щоденний раціон повинен включати фрукти, овочі, цільнозернові продукти, молоко та молочні продукти, нежирне м'ясо. А ось здоби, оброблених продуктів та фастфуду краще уникати.

Будьте фізично активними. Здорова фізична активність підвищує рівень ендорфінів і стимулює вироблення серотоніну, що може покращити ваш емоційний стан. Вправи також допомагають відволіктися від проблем. Намагайтеся приділяти фізичної активності щонайменше 30 хвилин на день, навіть якщо це буде просто довга прогулянка.

Намагайтеся висипатися. Сон є важливим для психічного здоров'я. Він принесе ще більше користі здоров'ю, якщо завжди лягати спати приблизно в один і той самий час. Здоровий нічний сон повинен тривати не менше ніж 7 годин. Якщо ви страждаєте від порушень сну, спробуйте впоратися з ними самостійно чи зверніться по допомогу до лікаря.

Обмежте вживання алкоголю. Так, алкоголь може підняти настрій. Але лише на короткий час почуття ейфорії швидко мине, а потім ви почуватиметеся навіть більш тривожно і пригнічено, ніж до вживання алкоголю. Спиртне також порушує сон, погіршує його якість.

Практикуйте усвідомленість. Усвідомленість — це акт взаємодії з цим моментом. Це може допомогти відвернути увагу від негативних думок. Є багато способів практикувати свідомість. Наприклад:

 • медитація;
 • йога;
 • дихальні вправи;
 • прогулянки на свіжому повітрі;
 • ведення щоденника для запису своїх почуттів і думок.

Не тримайте все у собі. Розмова віч-на-віч — чудовий спосіб зняти стрес. Людина, яка вас слухає, не обов'язково має вирішувати ваші проблеми. Часто достатньо, щоб вона була просто добрим слухачем.

Не нехтуйте допомогою професіонала. Якщо зміни способу життя не приносять бажаного полегшення, дуже важливо звернутися за професійною допомогою для позбавлення емоційного виснаження. Лікар-психотерапевт може запропонувати реальні інструменти відновлення душевного комфорту. До них належать, наприклад, когнітивно-поведінкова терапія, деякі прикладні техніки релаксації (техніка самомасажу, заземлення) і т.д.

У деяких випадках лікар може порекомендувати ліки, які допоможуть впоратися із симптомами емоційного виснаження: антидепресанти, такі як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, заспокійливі препарати чи снодійні.

Стрес, відповідальний за емоційне виснаження, підвищує ризик повного емоційного вигоряння. Згодом це може призвести до проблем зі здоров'ям. Хронічний стрес впливає на імунну систему, серце, обмін речовин і загальне самопочуття. Відповідно може призвести до артеріальної гіпертензії та ризику серцево-судинних проблем, зниження імунітету та схильності до різних інфекцій, збільшення ваги, депресії, передчасного старіння та значного скорочення тривалості життя.

Також ми відповідали, що нервове виснаження не варто плутати зі звичайною втомою: консультує лікар.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Напій що знижує ризики серцевого нападу та інсульту
Всього одна склянка цього напою здатна знизити кров’яний тиск та ризик інсульту
1 хв на прочитання2 години тому
Продукти для зміцнення імунітету у дорослих і дітей
Чим поповнити свій раціон зараз, щоб зміцнити імунітет на всю зиму
1 хв на прочитання6 годин тому
Фото ілюстративне
Не подобаються якісь моменти в сексі з партнером, але не наважуєтеся сказати? Ось чому і як саме це краще зробити
5 хв на прочитання12 годин тому
Магнітні бурі прогноз на тиждень
Магнітні бурі: що очікувати українцям в період з 4 по 10 грудня 2023 року
2 хв на прочитанняВчора
«Вірус не зник. Він змінюється та вбиває»: ВООЗ уважно спостерігає за штамами SARS-CoV-2 — ось що про них відомо
5 хв на прочитанняВчора
У Верховній Раді хочуть ввести нові обмеження для медиків
2 хв на прочитанняВчора
7 порад, як уповільнити старіння шкіри без походів до косметолога
5 хв на прочитанняВчора
В Уганді 70-річна жінка народила двійню — це її другі пологи за останні три роки
2 хв на прочитанняВчора