Догори
Дати відгук

Зелена мозаїка міст і долин

24 травня відзначається Європейський день парків.

4 хв на прочитання4 години тому
Найкращий парк в ЄС- парк Akcji Burza.
Фото: propertydesign.pl Найкращий парк в ЄС- парк Akcji Burza. Фото: propertydesign.pl
Поділитись:

24 травня відзначається Європейський день парків — нагадування про те, як важливо оберігати природні оази у світі, де бетон і асфальт нерідко витісняють зелені простори. Цей день став символом єдності природи та людини, закликом не лише зберігати, а й розвивати парки як місця сили, здоров’я, екологічного балансу і духовного перезавантаження.

Наприклад, у Норвегії створюють парки перепочинку — території, де інтегровані екологічні стежки, зони аромотерапії з хвойними насадженнями, а також майданчики для медитації та йоги просто неба. У Берліні діє ціла програма “Nature & Health”, яка перетворює міські зелені зони на простори лікування депресії, стресу й соціального відчуження. Французькі міста активно впроваджують “ліси здоров’я” (forêts de santé) — це мікроліси у міському середовищі, де проводяться прогулянки з інструкторами, що відновлюють серцево-судинну систему, дихальні функції і знижують рівень кортизолу.

Україна має понад 8 000 об’єктів природно-заповідного фонду, з яких понад 50 — національні природні парки. Це унікальні простори, де зберігаються реліктові екосистеми, рідкісні види флори й фауни, а також культурна спадщина. Серед найвідоміших — Карпатський, Шацький, Подільські Товтри, Меотида. Але варто згадати і маловідомі перлини, як-от:

▪️Національний природний парк “Кармелюкове Поділля” — де збереглися дубові праліси та рідкісні орхідеї. Його особлива енергетика робить його ідеальним місцем для тихої медитації і “лісових ванн” — японської практики shinrin-yoku.

▪️Парк “Дворічанський” на Харківщині, де крейдяні пагорби й дикий степ стали домівкою для унікальних метеликів і кажанів, а також місцем спостереження за рідкісними птахами.

▪️"Прип’ять-Стохід” у Волинській області — гімн водній стихії, де можна спостерігати екосистему, яка нагадує дельту Амазонки.

На жаль, війна завдала нищівного удару по природі України. За оцінками екологів, постраждало понад 600 об’єктів природно-заповідного фонду, з них понад 20 національних парків або регіональних ландшафтних парків знищені частково чи повністю. Зокрема, зруйновані унікальні біотопи в нацпарках “Меотида” (Донеччина), “Святі гори” (Луганщина), які втратив частину своєї флори й фауни через пожежі та проходження великих колон військової техніки і облаштування там полігонів. У Чорноморському біосферному заповіднику горіли луки і лісостеп, що призвело до втрати середовищ проживання для багатьох тварин. Це не просто еколого-економічна втрата — це травма для тіла країни, бо кожен парк — це як клітина здоров’я великого організму.

Але не лише війна завдає шкоди — зміна клімату вже зараз змінює екосистеми. У Карпатах зменшується площа смерекових лісів через підвищення температури та нашестя шкідників. У степових парках на півдні країни спостерігається деградація ґрунтів, зниження рівня ґрунтових вод, пересихання річок і озер. НПП “Олешківські піски” вже не одне десятиліття бореться з розширенням зон пилових бур та опустелюванням, а зараз, коли вони втрапили під окупацію — все починати спочатку, бо на війні ніхто з опустеленням не бореться, навпаки ворогу вигідно його підживлювати, наносячи збитки Україні. 

І все ж, парки — це не лише місця втрат, а й простори надії. В Україні все активніше розвиваються парки нового типу: простори стійкого туризму, лісотерапії, волонтерських програм для відновлення природи. У Львові та Києві з’являються перші “тихі парки” — зони без шуму і цифрових подразників, де можна відновити ментальне здоров’я. З’являються мобільні додатки, які допомагають людям знайти парки для оздоровчих прогулянок за інтересами — з озерами, тінню, історією чи дикими тваринами.

Європейський день парків є нагадуванням, що у світі, який постійно змінюється, зелений простір — це не розкіш, а базова потреба. Це простір, де одужує не лише тіло, а й душа. Це тиха революція в нашому ставленні до себе, до довкілля і до майбутніх поколінь. І нехай кожен парк — від Ісландії до Луганська — стане живою артерією здоров’я та гармонії.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Фото з відкритих джерел
Високий рівень вітаміну D та уповільненням процесу старіння
4 хв на прочитаннягодина тому
Економічна підтримка: в Україні запрацював спільний інвестиційний фонд зі США. Фото: Мінекономіки України
В Україні офіційно запустили Американсько-український Інвестиційний фонд
1 хв на прочитання3 години тому
Фото: sun-ways.ch
У Швейцарії запустили першу у світі мобільну сонячну електростанцію на залізничній колії
2 хв на прочитання6 годин тому
Псоріаз і щоденні звички: що змінити для кращого самопочуття
Псоріаз і щоденні звички: що змінити для кращого самопочуття
2 хв на прочитання7 годин тому
Німецький маковий сирник — нетрадиційний, вишуканий і водночас простий десерт
1 хв на прочитання9 годин тому
Ефект плацебо програє ефекту ноцебо: науковці з’ясували, чому добру потрібно приділяти більше уваги
3 хв на прочитання10 годин тому
Чи існує "безпечний" вид алкоголю?
4 хв на прочитанняВчора
Роль Північної Кореї у конфлікті в Україні — бойові втрати, озброєння, приховані мотиви та ступінь загрози
6 хв на прочитанняВчора