Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Ліс
  • «Заповідності» у Зоні стане менше? Таємнича ситуація з площею Чорнобильського заповідника

«Заповідності» у Зоні стане менше? Таємнича ситуація з площею Чорнобильського заповідника

На що витратили 140 тисяч доларів.

7 хв на прочитання21 Травня 2021, 09:35
Фото Зони відчуження з ФБ сторінки ДАЗВ Фото Зони відчуження з ФБ сторінки ДАЗВ
Поділитись:

Ні на сайті Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ), ні на сайті Чорнобильського біосферного заповідника, який перебуває у підпорядкуванні ДАЗВ, ви не знайдете карти сучасного зонування території заповідника.

Натомість на сайті ЧБЗ є карта з приміткою «проєкт».

Карта проєкту зонування ЧБЗ із сайту заповідника

Актуальну карту змінили на «проєкт» на початку цього року після того, як журналісти та громадськість почали активно цікавитися змінами зонування ЧБЗ.

Занепокоєння медійників і екоактивістів викликало можливе зменшення заповідної зони. Зокрема, судячи з карти-проєкту, керівництво ДАЗВ планує змінити рівень охорони долини річки Прип’ять. Якщо мені не зраджує пам’ять, ця територія мала статус «заповідна». На карті-«проєкті» вона вже позначена як «буферна».

У Положенні про Чорнобильський заповідник записано, що «На території заповідної зони забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить її цільовому призначенню, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на природні комплекси та об’єкти». Зокрема, заборонено «будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, не пов’язаних із діяльністю Заповідника».

Орлан. Фото із сайту ЧБЗ

Такі обмеження однозначно ставили хрест на будівництві в Зоні так званого міжнародного водного шляху «Гданськ-Херсон» (Е40). На думку екологів Е40 знищить Полісся. А на думку деяких транспортників, наприклад, ексголови Асоціації морських портів України Дмитра Петренка, він є економічно невигідним Україні.

Переведення долини річки Прип’ять у буферну зону пом’якшує обмеження.

«У цій зоні в установленому порядку проводяться природоохоронні, протипожежні, водоохоронні, регулятивні та інші заходи, спрямовані на збереження, оздоровлення, відтворення та раціональне використання природних комплексів. Під які, як ви розумієте, можна підігнати практично все, що завгодно», — говорить експерт Національного екологічного центру України Георгій Веремійчик.

Тож хоча у буферній зоні не допускається будівництво промислових та інших об’єктів, розвиток господарської діяльності, але робиться обмовка, що такі заборони стосуються діяльності, яка «може призвести до негативного впливу на Заповідник».

«Такий вплив оцінюється на основі екологічної експертизи, що проводиться в порядку, встановленому законодавством України», — зазначено у Положенні про заповідник.

Але закон про ОВД — оцінку впливу на довкілля — доволі м’який, і позитивний висновок на проведення шкідливого будівництва може бути наданий навіть попри очевидні недоліки проєкту та категоричні заперечення громадськості.

Редакція порталу GreenPost неодноразово направляла інформаційні запити до ДАЗВ і Міндовкілля з проханням надати проєкт організації території заповідника (саме проєктом організації визначається зонування тощо) та інформацію про те, чи цей проєкт вже затверджено (це прерогатива Міндовкілля). Міністерство чемно відповіло, що «наразі вказаний Проєкт до Міндовкілля на розгляд не надходив». А також зазначило, що хоча публічне обговорення подібних документів закон не вимагає, проте «Міндовкілля не заперечує проти проведення публічного обговорення Проєкту його розробником».

А от ДАЗВ не тільки не відповіло інформаційний запит, а й навіть після скарги редакції до Уповноваженого з прав людини надало не відповідь, а відписку, в якій абсолютно нічого не сказано по суті запиту.

Складається враження, що жодних змін зонування не планувалося. Але насправді саме ж ДАЗВ повідомило на своєму ФБ 26 березня 2021 р., що воно погодило проєкти організації території та землеустрою Чорнобильського заповідника. 

«Перший із них — проєкт землеустрою — визначає межі Чорнобильського заповідника загальною площею 226 964,7 га. Цей документ є передумовою для здобуття прав постійного користування земельними ділянками, на яких розташований Заповідник», — ідеться в дописі.

Варто зазначити, що це дуже хороша новина і такі дії вітаються всіма природоохоронцями.

«Другий [документ] — проєкт організації території Чорнобильського заповідника — розроблявся відповідно до законодавства та вимог міжнародних договорів із метою визначення та обґрунтування заходів, які передбачається здійснити протягом п'яти років щодо провадження діяльності, охорони, відтворення та використання природних комплексів та об’єктів, а також визначення й обґрунтування стратегії розвитку природного заповідника на десять років.

Це — надзвичайно важливий і базовий документ для об'єкта природно-заповідного фонду України, оскільки він, разом із визначенням стратегії, обґрунтовує конкретні й ефективні заходи з розвитку заповідної території, її охорони, відтворення й використання природних комплексів та об'єктів», — продовжують інформувати автори допису у ФБ.

Панорама ЧБЗ. Фото з ФБ заповідника

Ну хто ж проти «ефективних заходів охорони» та ще й «конкретних». Але чому лише цими загальними словами інформація й обмежується? Чому чиновники не хочуть розповісти, що саме міститься в документі, на розробку якого витрачено від 100 до 140 тисяч доларів?

Саме така сума фігурує у Публічному звіті т. в. о. голови ДАЗВ. Звіт був оприлюднений 26 лютого 2021 р..

«Станом на кінець серпня 2020 року виконавцем робіт завершено розробку проекту землеустрою. На засіданні науково-технічної ради заповідника 04.09.2020 р. розглянуто та схвалено зазначений проєкт та розпочато процедуру його погодження», — повідомляється на сторінці 17 звіту.

А далі зазначена вартість та етапність виконання робіт.

«У березні поточного (вочевидь, 2020 р. — О. Л.) року контракт щодо розроблення третього (завершального) етапу проєкту організації території Заповідника та охорони його природних комплексів підготовлено та підписано обома сторонами.

Виконавцем робіт станом на 28.04.2020 р. отримано перший платіж на суму 98 тис. дол. США із запланованих 140 тис. дол. США, а також продовжено роботи щодо розроблення третього (завершального) етапу проєкту організації території Заповідника та охорони його природних комплексів.

Крім того, станом на кінець серпня поточного року виконавцем робіт завершено розробку проєкту організації території Заповідника й охорони його природних комплексів. На засіданні науково-технічної ради Заповідника 04.09.2020 р. розглянуто та схвалено зазначений проєкт та найближчим часом буде розпочато процедуру його погодження, згідно з вимогами чинного законодавства», — ідеться у звіті.

Вірогідно, ці роботи фінансувалися проєктом ГЕФ «Збереження, посилення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження». На сайті заповідника є розгорнутий перелік робіт, це справді масштабні та ґрунтовні дослідження. Чому ж адміністрація Зони так вперто не хоче поділитися з широким загалом результатами обробки цим великих масивів даних? Чому немає у відкритому доступі стенограми засідання НТР? Чому ніхто не пояснив необхідність зміни зонування?

Тож хоч процедура обговорення проєкту організації заповідника і не прописана в законі, варто його провести. Сподіваюсь, Міндовкілля та ДАЗВ на це спроможні.

Як ми вже писали, компанія, яка «відмила» 10 мільйонів у зоні відчуження, уникла покарання.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Крокодил
В Індії крокодил відмовися від м'яса та став довгожителем (ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
Фото: reuters
Швидкість вітру — 95 км/год: через шторм у Нью-Йорку оголосили надзвичайний стан
1 хв на прочитанняВчора
Фото:
Rakhiv.in
Останні дні жовтня: якою буде погода в найближчі три дні та на початку листопада
1 хв на прочитанняВчора
Фото: Волиські новини
На Волині відоме озеро з «Лісової пісні» перетворюється на болото (ВІДЕО)
1 хв на прочитанняВчора
На Луганщині ексчиновник та екскерівник геологічного підприємства вкрали майже 900 тис. грн, виділених на сферу довкілля — прокуратура
2 хв на прочитанняВчора
Громадськість вимагає обговорення критеріїв та плану дій майбутнього очільника міністерства (ВІДЕО)
3 хв на прочитанняВчора
На Київщині стався вибух на території ТОВ «ВТОРТЕХ»: які ризики для здоров'я
1 хв на прочитанняВчора
Екологічна комісія Київради підтримала створення одразу п'яти заповідних об'єктів
1 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
В Одесі п'ятирічна дівчинка залишилася без пальця після катання на гірці (ВІДЕО)
1 хв на прочитання30 хвилин тому
Вагітність
Чотири важливі чинники при вакцинації вагітних проти COVID-19
3 хв на прочитання43 хвилини тому
Село Старий Кривин Хмельницької області 
В Україні обрали найгарніше село: хто став переможцем (ФОТО)
1 хв на прочитаннягодина тому
Ні чоловік, ні жінка: видано перший паспорт із позначкою «Х» у графі «стать»
2 хв на прочитаннягодина тому
Мережу підірвав QR-код сертифіката Адольфа Гітлера, який пройшов вакцинацію Pfizer 1 жовтня
1 хв на прочитання2 години тому
Сьогодні День дідусів і бабусь: як прадавнє свято «Осінні діди» стало новою традицією
1 хв на прочитання2 години тому
На Черкащині активізувались агрорейдери: з поля вкрали врожай на десятки мільйонів гривень
1 хв на прочитання2 години тому
У Васильківській лікарні 36-річний зухвалець погрожував пістолетом медику (ВІДЕО)
1 хв на прочитання3 години тому