Догори
Дати відгук

Хто виграв від нового закону про перебіг процесуальних строків під час карантину?

На це питання відповів юрист

3 хв на прочитання23 Червня 2020, 21:44
Поділитись:

Верховна Рада прийняла закон, котрий вносить зміни у три кодекси «щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Однак із його тексту пересічному українцеві важко зрозуміти, яким чином карантин корегує вітчизняне законодавство.

Віталій Собкович, керуючий партнер юридичної компанії «Альянс правових сил», пояснює у своєму коментарі GreenPost, що цей закон покликаний виправити помилки попереднього закону – той передбачав, що строк оскарження судового рішення автоматично продовжувався до кінця карантину. Раціональне зерно у цьому було: адже через карантинні обмеження частина громадян втрачала можливість ознайомитися зі справою чи вчасно подати апеляцію. Але таким чином вийшло, що будь-яке судове рішення не може набрати законної сили, доки не закінчиться карантин, тобто невідомо коли. Всі справи автоматично заморозились.  

«Тоді Верховна Рада вирішила внести зміни в те, що вже змінила, – пояснює Віталій Собкович. – За новим законом ці строки поновлюються за вашою заявою. Тобто якщо я отримав рішення на свою користь, то воно набере законної сили, але якщо ви подасте клопотання про поновлення строків через карантин, то моє рішення буде відкладатися, поки не закінчиться карантин».

Юрист пояснює: до карантину рішення відразу набирало законної сили або підлягало апеляційному оскарженню протягом одного місяця. За попереднім законом строк апеляційного оскарження мав почати рахуватись після закінчення карантину, навіть якщо жодна сторона не планує нічого оскаржувати. Тепер же якщо сторона хоче подати апеляцію, але місяць уже минув, то можна подати заяву з проханням поновити строк подання через карантин. Таким чином прийняті рішення можуть набрати законної сили, якщо інша сторона не вживає активних заходів.

«Від цього закону виграли ті, у кого інша сторона не планує захищатися, – говорить Віталій Собкович. – Цей закон – така собі робота над помилками. Я навіть скажу, що і без цих законодавчих правок, й без попередніх, суд так би вважав карантин поважною причиною для поновлення строку на оскарження. Попередній закон – був сирим: хотіли зробити широкий жест, але фактично вийшло так, що Україна як держава не змогла забезпечити своїм громадянам право на справедливий суд, на своєчасний суд, на дотримання процесуальних строків. Ну і щоб не отримувати позовів та рішень від ЄСПЛ про компенсацію за порушень прав людини, депутати вирішили це виправити».

Ми також розповідали про юридичну колізію, яку створили рішення Кабміну ввести обмеження на прогулянки.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
ФОТО: PxHere
Переміщення диких тварин будуть моніторити через бездротові технології
1 хв на прочитання25 хвилин тому
ФОТО: ілюстративне / Вікіпедія
У Молдові фермерам дозволили вирощувати промислові коноплі
1 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: ілюстративне
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
1 хв на прочитання3 години тому
ФОТО: Україна й Азербайджан підписали Меморандум про співпрацю у питаннях захисту довкілля / Міндовкілля
Україна та Азербайджан поглиблюють співпрацю у питаннях захисту довкілля
1 хв на прочитання3 години тому
На берег Каспійського моря викинуло майже 2 000 мертвих тюленів — ось що відомо про причини смерті
1 хв на прочитання4 години тому
День гуманного суспільства: що передбачає ініціатива?
4 хв на прочитання5 годин тому
Міндовкілля відновить систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
2 хв на прочитання6 годин тому
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
1 хв на прочитання7 годин тому