Звичайно, багато хто чув про гормон сну — мелатонін. Але мало хто знає, що це гормон імунітету, життя, молодості та довголіття. Мелатонін не тільки виробляється в організмі, він також надходить з деяких продуктів або його можна приймати у вигляді ліків й добавок.
Мелатонін продукується епіфізом. Під дією сонячного світла триптофан-амінокислота перетворюється в серотонін, який перетворюється в мелатонін протягом ночі.
З цієї причини важливо спати вдень мінімум пів години. Однак близько 70% мелатоніну виробляється вночі. Процес починається приблизно о 20:00 і найбільш інтенсивний він з 24:00 до 4:00.
Що робити, щоб збільшити вироблення мелатоніну?
- зробити все можливе, щоб лягати спати до 24:00;
- якщо необхідно працювати після цієї години, залиште якомога менше світла;
- виділяйте собі достатньо часу, щоб відновити сили;
- перед сном вимикайте усі джерела світла, закривайте жалюзі, використовуйте маску для очей;
- якщо прокинетеся вночі, не вмикайте світло.
Яку роль відіграє мелатонін
Основна функція мелатоніну — регулювання біоритмів. Завдяки йому людина може глибоко заснути.
Крім того, мелатонін:
1. Забезпечує ефективну діяльність ендокринної системи.
2. Уповільнює процес старіння.
3. Підвищує функцію імунного захисту.
4. Забезпечує антиоксидантний ефект.
5. Допомагає організму боротися з депресією.
6. Забезпечує гарне функціонування системи травлення.
7. Впливає на процес виробництва інших гормонів в організмі.
8. Корисний для клітин мозку.
І якщо мелатонін не продукується в достатній кількості, людина старіє швидше, виникають проблеми з вагою й ожиріння. У жінок збільшується ризик ранньої менопаузи і ймовірність раку молочної залози.
Продукти, де є мелатонін
Мелатонін був виявлений в певних продуктах, а деякі з них допомагають його виробляти. У чистому вигляді мелатонін міститься в кукурудзі, бананах, томатах, рисі, моркві, редисці, інжирі, вівсі, горіхах, ячмені й родзинках.
Продукти, які позитивно впливають на виробництво мелатоніну це гарбуз, мигдаль, сир, яловичина та індичка, курячі яйця, молоко, абрикоси, вівсянка і насіння соняшнику.
Слід зазначити, що виробництво мелатоніну припиняється в організмі при вживанні алкоголю, кофеїну, тютюну, а також при прийнятті певних ліків, що містять бета-блокатори, снодійне, протизапальні препарати й антидепресанти.
З віком кількість мелатоніну зменшується, і особливо після 35 років, тому людям потрібно допомогти організму виробляти його максимально ефективно.
За матеріалами sayyes.com.ua
Нагадаємо, інфекціоніст розпов, що існує ТОП-7 помилок хворих на COVID-19 та дав поради, як їх не зробити.