Догори
Дати відгук

Як українцям платити за газ по-новому: детальна інформація про постачальників, тарифи, документи

"Старому" постачальнику, від якого ви хочете відмовитися, ніяких документів подавати не потрібно

9 хв на прочитання29 Жовтня 2020, 11:09
Поділитись:

Що ж змінилося на ринку газу для побутових споживачів, якою буде ціна газу взимку та як тепер шукати нового постачальника? Як відомо, у "Нафтогазі України" сформували ціни на газ в листопаді, і відповідно до нових умов, тарифи  на "блакитне паливо" помітно відрізняються у різних постачальників. Відтепер можна самостійно обирати постачальника “блакитного палива”, а самі компанії в боротьбі за споживача пропонують нові умови та ціни

Що робити і які кроки мають бути у користувача газу детально прописали  dsnews.ua. 

Що відбувається?

Ціни на газ для населення в листопаді зросли приблизно на третину. Приблизно — тому що на ринку сьогодні працює майже півсотні постачальників газу, що пропонують його населенню. У компаній — різні ціни та умови поставки. З 1 серпня побутові споживачі отримали можливість вільно вибирати постачальника газу. "ДС" вирішила зробити огляд по ринку, щоб кожен міг визначити для себе — чи потрібно змінювати постачальника газу і що для цього необхідно.

Чому ціни на газ різні?

Ціни різні, тому що з 1 серпня почав працювати ринок газу для населення. І як на будь-якому ринку, ціни на товар залежать в основному від двох факторів — попиту і пропозиції. В опалювальний сезон споживання газу зростає, тобто зростає попит на нього. Природно, ціни йдуть вгору. Навесні ми будемо спостерігати зворотну тенденцію — зі зниженням споживання газу ціни, ймовірно, впадуть.

Як часто змінюються ціни на газ?

Щомісяця. За винятком випадків, коли клієнт буде купувати його за тарифним планом, який передбачає стабільну ціну протягом кварталу або навіть роки.

Де можна подивитися ціни на газ?

Найкращий спосіб — зайти на сайти постачальників газу (список компаній див. нижче) або промоніторити дані, які зводять разом інформаційні ресурси. "Нафтогаз України", наприклад, почав продаж газу через "Приват 24", ціни можна подивитися там. Згодом може з'явитися сервіс, на якому будуть усі пропозиції всіх постачальників.

Які тарифні плани найбільш оптимальні для мене?

Це потрібно визначати самому, виходячи з безлічі чинників. Якщо ви звикли дбайливо ставитися до грошей, до газу, який не витрачаєте даремно, а при цьому споживаєте незначні обсяги ресурсу, можна вибирати тариф "Місячний" — скільки газу спалив, за стільки і заплатив. І вибрати постачальника з найбільш низькими цінами.

Якщо ж у будинку є газовий котел, і споживання взимку різко зростає, є сенс задуматися про покупку газу відразу на весь опалювальний сезон (листопад-квітень). Але і тут можливі варіанти — можна замовити поставки газу на листопад-квітень і оплачувати його кожен місяць, а можна внести передоплату відразу за шість місяців і тоді газ буде трохи дешевшим.

Для самих зайнятих, для кого ціна газу не настільки принципова для особистого бюджету, можна замовити тарифний план відразу на рік, спрогнозувавши свій обсяг споживання, і оплачувати щомісяця 1/12 цього обсягу.

Як дізнатися, у кого зараз я купую газ?

Подивившись у квитанцію про оплату газу, там вказана компанія-постачальник.

Скільки в Україні постачальників газу?

Майже 50 компаній, тоді як в минулому році їх було тільки 37. Збільшення кількості постачальників якраз і пов'язане з відкриттям ринку газу — коли ціни стали вільними, компаніям стало вигідно поставляти газ, а побутові споживачі тепер зможуть вибирати, у кого його купувати. Найбільша група продавців газу — газзбути, це компанії, які утворилися після виділення з облгазів бізнесу з продажу газу. У них — найбільша аудиторія споживачів, тому з великою часткою ймовірності, ви купуєте газ саме у одного з них.

Продавати газ населенню почав і "Нафтогаз України" — через свою компанію, яка так і називається "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України ". У неї поки небагато клієнтів — близько 2% ринку.

Є на ринку і зовсім нові компанії, які зайшли на нього з метою заробити на продажах газу населенню.

Які тарифи на газ у постачальників?

Різні. Все залежить від тарифного плану, тобто періоду поставки газу (місяць, квартал, рік), умов оплати (передоплата, оплата по факту споживання), обсягу споживання. Наприклад, у листопаді ціни в залежності від постачальника відрізняються на 40%: найдешевший газ — у "Нафтогазу України" (6,33 грн з ПДВ), найдорожчий — у "Запоріжгаз збуту" (8,96 грн з ПДВ).

Різні ціни і в тарифних планах, які передбачають поставку газу в період опалювального сезону. Наприклад, компанія «ВЕК "Палівенерго» пропонує на опалювальний сезон газ у тарифі "Сезонний" по 4,5 грн за 1 куб. м, але це тільки за умови, що договір буде укладено до 31 жовтня і клієнт сплатить увесь запланований до споживання обсяг газу наперед. Якщо ж передоплата буде проводитися щомісячно, то ціна зросте до 4,92 грн за 1 куб. м.

Чи можу я купувати газ у будь-якого постачальника?

Так, у будь-якого, який готовий його вам продати. Але він може і відмовитися вас прийняти, якщо, наприклад, у нього немає достатнього обсягу ресурсу або ж якщо у вас є борги за газ.

Слід уточнити, що в цьому році був спрощений порядок зміни постачальника газу: терміни цієї процедури скорочені і піти від компанії, яка сьогодні вам поставляє газ, стало можливим навіть при наявності боргів перед нею. Тепер достатньо подати заявку новому постачальнику, і, якщо він буде згоден вас прийняти, то він і буде сам вирішувати всі питання переоформлення документів з попереднім постачальником.

Однак борги за газ попереднього постачальника все ж доведеться погасити: фінальний рахунок компанія виставить протягом шести тижнів. Зміна постачальника не позбавляє від обов'язку сплатити борг.

Які документи потрібно подавати для зміни постачальника і кому?

Документи потрібно подавати новому постачальнику, у якого ви хочете купувати газ. Ця заява на приєднання, паспорт, ідентифікаційний податковий номер, остання платіжка за газ і документ на право власності на житло або довіреність.

"Старому" постачальнику, від якого ви хочете відмовитися, ніяких документів подавати не потрібно. Його можна навіть не ставити до відома про намір змінити постачальника.

Чи можна подати заявку новому постачальнику газу по інтернету?

Так, деякі компанії пропонують вирішити всі питання укладення договору дистанційно. Наприклад, у випадку з "Нафтогазом" це можна зробити через сайт компанії, відправивши заявку (її форма повинна бути на сайті) і копії трьох документів: паспорта, ідентифікаційного коду та документа, що посвідчує право власності на житло. В інтернеті вже є навіть відеоролики, що пояснюють порядок зміни постачальника.

Можна також подати заявку, прийшовши в центр обслуговування клієнтів (ЦОК), якщо такий є у компанії. На сьогодні ЦОКі є у облгазів, наприклад — у "Київоблгаз збуту", і один — у "Газопостачальній компанії "Нафтогаз України" у Кіровоградській області.

Також нерідко можна зв'язатися з постачальником, залишивши на його сайті свої контакти (у формі для зворотного зв'язку).

Що робити, якщо мій постачальник збанкрутував або втратив ліцензію, і не може постачати мені газ?

Потрібно шукати нового постачальника, а до тих пір поки ви його не знайдете, поставки газу буде здійснювати так званий "постачальник останньої надії". Сьогодні це — "Нафтогаз України", який у цій якості продає ресурс споживачам по 6,91 грн за 1 куб. м з ПДВ. Однак він буде продавати вам газ тільки до двох місяців, протягом яких і потрібно знайти нового постачальника. Якщо термін минув, а нового постачальника ви не знайшли, готуйтеся до відключення газу.

Які ще платежі за газ потрібно буде оплачувати?

Усе вищесказане відноситься до платежів за газ, як за товар. Крім цього, щомісяця споживачі також повинні оплачувати послуги за транспортування газу, тобто за доставку газу через мережу газопроводів до їх квартир. Ви можете поміняти постачальника газу, але облгаз змінити не можна фізично.

Тариф на послуги з транспортування газу розраховується для кожного споживача індивідуально і залежить від двох показників. Перший — тариф на послуги конкретного облгазу, і він різний для всіх облгазів. Наприклад, для "Харківміськгазу" встановлено тариф 0,36 грн за 1 куб. м газу (з ПДВ), для "Миколаївгазу" — 1,464 грн за 1 куб. м (з ПДВ). Другий показник, який впливає на величину оплати послуг транспортування, — обсяг газу, який ви спожили за минулий рік. Щомісячний платіж за послуги транспортування можна вирахувати самостійно.

Чи потрібно платити за транспортування газу, якщо я не споживав газ?

Так, ця послуга оплачується обов'язково незалежно від того, споживали ви газ чи ні. Ви платите за те, що в будь-який момент можете нею скористатися. Якщо не користуєтеся газом і не хочете платити за послугу з транспортування, розірвіть договір. Вашу квартиру відріжуть від газопроводу, і платіжки приходити перестануть.

Як ми інформували раніше, 62 % споживачів блакитного палива хочуть, аби газ постачали до їх осель безперебійно. 47 % українців вимагають доступні та прозорі ціни на цей вид палива. А 37 %виступили за зручність: хочуть, аби світло та газ їм постачала одна й та сама компанія. 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Більше з GreenPost
Дачники розповіли як Відлякати комарів Без Хімічних засобів
Дачники розповіли, чим можна відлякати комарів, щоб не використовувати хімічних засобів
1 хв на прочитанняВчора
Заморозки Посіви Втрачено урожай Посуха та клімат
На Донеччині через заморозки та посуху втрачено близько 11% посівів
1 хв на прочитанняВчора
Інфографіка: Die Zeit.
Екстремальні лісові пожежі стають дедалі частішими: кому слід готуватись і до чого тут зміна клімату
4 хв на прочитанняВчора
Фото: Телеграм-канал «Життя в порядку»
9 ідей, які допомагають звільнити простір у шафі
3 хв на прочитанняВчора
Кожен громадянин має право на безпечне бездимне середовище - Держпродспоживслужба нагадує про права
2 хв на прочитанняВчора
Вступили в дію нові зміни щодо контролю за нехарчовою продукцією та нові штрафи
2 хв на прочитанняВчора
Те, що людина переїдає чи зривається з дієти, не обов'язково є ознакою розладу харчової поведінки — експерт
3 хв на прочитанняВчора
Аграрії шести областей розпочали збирання ранніх зернових та зернобобових культур
1 хв на прочитанняВчора