Догори
Дати відгук

Як аграріям підготуватися до відкриття ринку землі – поради юриста

В першу чергу потрібно впорядкувати облік земельного банка.

3 хв на прочитання26 Червня 2020, 16:17
pixabay pixabay
Поділитись:

До запуску ринку землі залишився лише рік. Саме час впорядкувати земельний банк, адже його незахищеність, як показує практика, породжує небажану активність зі сторони конкурентів. Що варто вже нині зробити аграріям, аби підготуватися до відкриття ринку, розповів GreenPost керуючий партнер Kosovan Legal Group Анатолій Косован.

За словами юриста, в законі про відкриття ринку землі переважне право купівлі хоча і залишається за орендарем, але купувати землю юридичні особи зможуть  тільки з 1 січня 2024 року. Натомість фізичні  - вже з 1 липня наступного року. Ця обставина викликає стурбованість у агропідприємств, які хочуть зберегти свій земельний банк. У них виникає питання, що робити, коли власник все ж таки захоче продати свою земельну ділянку. Новий закон наразі окреслив основні положення запуску ринку землі. Цілком можливі до нього вноситимуться і поправки, які врегулюють дискусійні моменти.

Юрист наголошує на тому, що наразі важко спрогнозувати, як швидко запрацює ринок, адже тонким місцем залишається мала кількість нотаріусів у регіонах і обсяг завдань, що покладатиметься на них. Не відомо чи ефективно взаємодіятимуть реєстри, у яких різні адміністратори. В законі не прописано, в якій формі залишатиметься право дарування земельної ділянки. Не прописаний і механізм передання переважного права. На думку фахівця в галузі права, всі процедури повинні бути поетапно прописані аби уникнути різного трактування. Треба розуміти, що всі невизначеності в кінцевому результаті пророкують зловживання.

На підготовчу роботу залишився всього рік, тому насамперед треба зайнятися проблемами обліку земельного банку. Зазвичай у багатьох господарствах сьогодні облік договорів оренди землі в хаотичному стані.

«В першу чергу потрібно впорядкувати облік земельного банка. Скласти таблиці (хоча б в excel) з актуальною інформацією, термінами дії договорів, переліком документів і відомостями про власників ділянок.

По-друге, треба перевірити укладені договори. Для початку просто прочитати, що там написано. Можливо передбачені умови одностороннього розірвання договорів, і які це умови. Всі договори структурувати та впорядкувати. За потреби звернутися за допомогою до юриста та юрисконсульта з аграрного права» , - говорить Косован.

По-третє, за словами юриста, варто перевірити правильність інформації про  договори в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Варто продовжувати договори, термін дії яких закінчується. При цьому задумуватися про пролонгацію за рік до закінчення, а не за місяць, як практикують на деяких підприємствах.

«Якщо вирішили купувати землю у фізичних осіб, то необхідна ретельно продумати механізми. Варто визначитися, з яким нотаріусом працювати, де брати гроші, скільки землі ви зможете купити, які земельні ділянки будуть пріоритетними.

Пункт, який витікає із попереднього, - проаналізувати конкурентне середовище. Чи проявляють сусіди інтерес до вашої землі і чи є у них гроші для купівлі. Необхідно будувати власну стратегію поведінки, зважаючи на існуючі ризики. Проблеми потрібно вирішувати ще до їх виникнення. Практика показує, що незахищений земельний банк практично завжди породжує небажану активність зі сторони пайщиків та конкурентів», - такі практичні поради дає аграрний юрист Анатолій Косован.

Нагадаємо, Зеленський пообіцяв фермерам пільгові умови купівлі землі. Також, один з нардепів заявив, що  вартість 1 га сільськогосподарської  землі після відкриття ринку становитиме максимум $2000

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
ФОТО: ілюстративне
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
1 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: Україна й Азербайджан підписали Меморандум про співпрацю у питаннях захисту довкілля / Міндовкілля
Україна та Азербайджан поглиблюють співпрацю у питаннях захисту довкілля
1 хв на прочитаннягодина тому
Каспійський тюлень. Зображення згенеровано ШІ
На берег Каспійського моря викинуло майже 2 000 мертвих тюленів — ось що відомо про причини смерті
1 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: ілюстративне / club4paws.ua
День гуманного суспільства: що передбачає ініціатива?
4 хв на прочитання3 години тому
Міндовкілля відновить систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
2 хв на прочитання4 години тому
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
1 хв на прочитання5 годин тому
Міненерго заохочує бізнес розвивати модель постачання електроенергії
1 хв на прочитання6 годин тому
Вже всьоме за рік: вражаючі кадри виверження вулкана в Ісландії (ВІДЕО)
1 хв на прочитання7 годин тому