Догори
Дати відгук

WWF: лише третина річок у світі залишаються вільнотекучими

Річки через втручання людини втрачають здатність підтримувати життя безлічі видів, що залежать від них, і надавати якісні екосистемні послуги.

2 хв на прочитання05 Листопада 2024, 09:47
ФОТО: Ілюстративне ФОТО: Ілюстративне
Поділитись:

Річкові екосистеми містять лише мізерну частку всієї прісної води на землі — всього 0,007%. Проте вони є дуже важливими для екосистеми будь-якого регіону. Однак лише трохи більше третини річок у світі залишаються вільнотекучими без зміни русла людиною. Про це повідомляють у Всесвітньому фонді природи wwf-Україна.

Людська діяльність (будівництво гребель, спрямлення русла, забруднення та використання  води для сільськогосподарських і промислових потреб), завдає серйозної шкоди річковим екосистемам. В результаті, вони втрачають здатність підтримувати життя безлічі видів, що залежать від них; а також надавати якісні екосистемні послуги.

Лише 37% річок завдовжки понад 1 000 кілометрів залишаються вільнотекучими, і лише 23% з них досягають океану без перешкод.

Команда Всесвітнього фонду природи WWF активно працює над відновленням вільної течії річок, щоб повернути їм природний баланс. Ось основні причини, чому це важливо:

  • Якість води. Річки, які мають природний стік, можуть самоочищуватися: вільна течія сприяє розсіюванню забруднювачів, та попереджає накопиченню відкладів. 
  • Захист від повеней і посух. Вільнотекучі річки підтримують природний водний баланс, запобігаючи частоті паводків та сприяючи рівномірному розподілу води, що є критично важливим у посушливі періоди.
  • Збереження біорізноманіття. Штучні перешкоди на річках блокують міграційні шляхи риб, руйнують нерестовища, що призводить до деградації цілої річкової екосистеми. 
  • Вільнотекучі річки сприяють утриманню вуглецю в природних водно-болотних угіддях, берегових зонах та заплавах, зменшуючи викиди парникових газів. Відновлення природного річкового стоку допомагає зменшити кліматичні ризики і робить екосистеми більш стійкими до зміни клімату.

Україна взяла на себе зобов'язання із реалізації положень Водної рамкової директиви ЄС (ВРД ЄС), що передбачає досягнення доброго стану водних об'єктів, зокрема, відновлення річкових екосистем. Всеєвропейська стратегія збереження біологічного та ландшафтного різноманіття (EU Biodiversity Strategy) має на меті звільнити 25 000 км річок від штучних бар'єрів до 2030 року.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Фото: Gardeningknowhow.com
Розумний полив: як заощадити воду та час за допомогою автоматизованих систем
2 хв на прочитання19 Липня 2025
Фото: Odesa Online
Рятувальна операція на кухні: в Одесі дівчина застрягла рукою у кухонному приладі
1 хв на прочитання2 години тому
Зображення згенеровано ШІ
"Ремонтуватися неможливо": у Росії визнали руйнівний вплив санкцій на нафтопереробну галузь
1 хв на прочитання5 годин тому
Фото: Storymd.com
«Дитина від трьох батьків»: прорив у медицині та етичні дилеми
3 хв на прочитання5 годин тому
Гороскоп для всіх знаків зодіаку на 19 липня 2025 року
5 хв на прочитання7 годин тому
Захиститися від Денге, чікунгуньї та вірусу Західного Нілу: нові виклики для здоров'я європейців
5 хв на прочитання8 годин тому
Одещина залишається беззаперечним лідером з вівчарства в Україні
1 хв на прочитання9 годин тому
Продаж землі у 2025 році: які податки та збори потрібно сплатити
2 хв на прочитання10 годин тому