Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Вода
  • Загроза, на яку не звертають уваги: експертна група порахувала величезні витрати через водну кризу

Загроза, на яку не звертають уваги: експертна група порахувала величезні витрати через водну кризу

Часто не помічають у тіні кліматичної та біорізноманітної кризи.

10 хв на прочитання18 Жовтня 2024, 16:05
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Вода — це даність. Вона б’є з-під крана, стукає по віконних шибках, живить наші рослини та кипить у каструлі для приготування пасти. Проте насправді ситуація з водою у світі доволі серйозна. Ось що розповідає Die Zeit.

«Ми сліпі до води. Ми це бачимо, але не розуміємо, не розуміємо її цінності», — каже Йохан Рокстрьом, директор Потсдамського інституту дослідження впливу клімату.

Рокстрьом є одним із ідеологів Глобальної комісії з економіки води, яка в новому звіті попереджає про наслідки загрозливого глобального дефіциту води. Це прихована загроза, яку часто не помічають у тіні кліматичної та біорізноманітної кризи. Поруч із Рокстрьомом у кріслі впливовий професор економіки Маріана Маззукато, генеральний директор Світової організації торгівлі Нгозі Оконджо-Івеала та президент Сінгапуру Тарман Шанмугаратнам —  країна відома своїм передовим управлінням водними ресурсами, задовольняючи до 40 % щоденних потреб у воді за рахунок перероблених стічних вод.

Нестача води ставить під загрозу виробництво їжі

Доповідь комісії викликає тривогу з самого початку: кругообіг води, який вийшов з-під контролю, може поставити під загрозу більше половини світового виробництва продуктів харчування до 2050 року, попереджають автори. Майже 3 млрд людей і понад 50 % світового виробництва продуктів харчування вже постраждали від посух або ненадійного водопостачання. Тому Комісія закликає уряди в усьому світі діяти для забезпечення продовольчої безпеки в майбутньому. Потрібне переосмислення управління водними ресурсами, щоб, наприклад, люди в Німеччині могли продовжувати насолоджуватися макаронами — тверда пшениця часто походить із дефіцитних водних регіонів південної Європи.

У звіті також драматично описуються економічні наслідки вже відчутного дефіциту води. Він прогнозує, що країни світу зазнають середнього падіння валового внутрішнього продукту, тобто загальної вартості всіх національних товарів і послуг, до 8 %. Якщо розглядати лише штати з низьким рівнем доходу, то він може сягати навіть 15 %. Короткострокові прибутки за рахунок клімату та довкілля призведуть до довгострокових витрат, які значно перевищуватимуть ці короткострокові прибутки. У поєднанні з глобальним потеплінням нестабільний кругообіг води може призвести до посух і хвиль спеки, а також до руйнівних сильних дощів, що також означає високі витрати для економіки. Втрата ґрунтової води може навіть спричинити опускання ґрунту міст. Це створює тривалі втрати для майбутніх поколінь.

Згідно зі звітом, загальна кількість придатної для використання прісної води також може скоротитися в майбутньому.

«Коли ми використовуємо воду, ми часто припускаємо, що однакова кількість води завжди повертатиметься — зрештою, це цикл. Але через зміну клімату й інтенсивне землекористування людство змінює опади, джерело всієї прісної води, що призводить до нових повеней, посух і нестачі води. У довгостроковій перспективі ми зменшуємо загальну кількість доступної прісної води», — каже Рокстрьом.

Блакитно-зелена вода — і новий погляд

Ці втрати чітко помітні, коли вони впливають на рідку воду в річках, озерах і підземних водах, на що були спрямовані попередні водоохоронні заходи. Комісія попереджає, що просто дивитися на цю так звану блакитну воду недостатньо, і вона враховує лише частину проблеми води. Важливий ресурс прісної води, який також перебуває під загрозою зникнення, часто ігнорується: зелена вода — волога в ґрунті та рослинах. Ця вода відповідає за приблизно половину опадів, повертаючись в атмосферу через випаровування, збираючись у хмарах і випадаючи назад на землю у вигляді дощу. Щоб забезпечити стабільність опадів, Тому регіону потрібна незаймана флора. Захист зеленої води не тільки стабілізує кругообіг води, а й зберігає біорізноманіття, а також протидіє наслідкам зміни клімату, оскільки рослини накопичують парниковий газ.

Хто стоїть за звітом про воду?

Глобальна комісія з економіки водних ресурсів досліджує економічний вимір глобального водокористування. Комітет, створений урядом Нідерландів у 2022 році та охоплений ОЕСР (асоціація багатих західних країн), хоче виконати основну роботу. Подібно до попередніх звітів, у яких розраховувалися довгострокові витрати на зміну клімату (2006) і біорізноманіття (2021), Комісія хоче показати економічні наслідки все більш нестабільного кругообігу води. Ваш поточний звіт покликаний служити керівництвом для осіб, які приймають рішення в усьому світі, особливо в політиці, бізнесі та суспільстві, щодо сталого використання цього дорогоцінного ресурсу. Значна частина звіту базується на моделі глобальної рівноваги, яка моделює вплив зміни клімату на температуру, опади та всі види води, а потім розраховує відповідні витрати.

У звіті чітко зазначено: існує потреба в кращому захисті та розумнішому управлінні всіма формами води. З цим погоджуються навіть незаангажовані дослідники. Проте є занепокоєння та критика підходу авторів: деякі уявлення та розрахунки вводять в оману, пише Стефан Зіберт, професор сільськогосподарських наук Університету Геттінгена, у заяві Німецького наукового медіа-центру (SMC).

Тривожний прогноз про те, що 50 % виробництва продуктів харчування перебуває під загрозою, базується на необґрунтованому припущенні про те, що сільськогосподарське зрошення в майбутньому стане неможливим. Також, наприклад, деякі аналізи у звіті враховували б лише місцеві водні ресурси. Наприклад, густонаселені райони на заході Німеччини потрапляють у найвищу категорію дефіциту — навіть якщо тамтешні жителі мало знають про ймовірний дефіцит води. Зрештою, питну воду часто транспортують на сотні кілометрів. Водоємні продукти, такі як кава, рис або шоколад, а також інші товари також імпортуються в ці дефіцитні регіони, щоб жителі фактично не відчували цього дефіциту.

Однією з головних проблем звіту є те, що він не пройшов звичайний процес наукового рецензування іншими експертами. Такий процес міг би виявити деякі розбіжності в аналізах і розрахунках. Попри всю критику, дослідник сільського господарства Зіберт високо оцінює основне занепокоєння комісії: щоб забезпечити глобальні потреби у воді в довгостроковій перспективі, водні ресурси повинні використовуватися більш стійко та стратегічно в глобальному масштабі.

Скільки води потрібно людині?

Обов’язковою умовою для цього є справедливе ціноутворення на воду. У багатьох країнах те, що платять за літр води, наразі не покриває прихованих витрат, спричинених її споживанням у всьому світі та в довгостроковій перспективі. Це швидко призводить до втрати води. Тому Комісія закликає компанії, наприклад, розкривати водний слід, який включає блакитну та зелену воду. Розумні ціни на воду, субсидії й інші стимули мають забезпечити більш ефективне та стале використання. Ціни мають бути відповідними, глобальними та соціально справедливими, але як саме, залишається незрозумілим.

Але скільки води насправді потрібно людині? За оцінками Відділу водних ресурсів Організації Об’єднаних Націй, для забезпечення базових потреб у сфері охорони здоров’я та гігієни людині потрібно від 50 до 100 л на день. За даними Комісії, для комфортного життя з відповідним харчуванням і сучасною споживчою поведінкою наразі потрібно близько 4000 л на день — кількість, яка є немислимою в більшості регіонів.

«Не залишилося ні краплі, щоб віддати»: глобальний кругообіг води вийшов з рівноваги

Понад половина населення світу, наприклад, у південній Європі чи північній Африці, вже страждає від високого рівня нестачі води. Це означає, що щоденне споживання води вже становить понад 40 % доступної води. Брак опадів може спровокувати екзистенціальну кризу в будь-який час. Тому Комісія закликає розглядати воду як глобальне спільне благо і враховувати водну справедливість, а також кліматичну справедливість.

«Воді слід приділяти таку ж увагу, як і глобальній зміні клімату», — сказав Гаральд Кунстманн. Він керує робочою відділом регіонального клімату й гідрології в Технологічному інституті Карлсруе і не був залучений до звіту. Однак гідрологічні методи звіту є вразливими, що ставить під сумнів надійність економічних висновків.

П'ять місій за справедливе водне майбутнє

Нарешті, автори водного звіту також пропонують шляхи вирішення водної кризи. Голова комісії Маріана Мацукато, як експерт зі сталого зростання ринку, зіграла ключову роль у розробці п’яти так званих місій. Заходи, які забезпечують належне збереження обмежених ресурсів води в майбутньому. У той же час вона виступає за інвестиції у воду, які оцінюються не відповідно до короткострокових витрат і вигод, а радше відповідно до довгострокових загальних економічних переваг.

  1. Трансформація харчової промисловості: розширення мікрозрошення, підвищення ефективності використання води, перехід до регенеративного хліборобства та поступовий перехід від тваринного до рослинного раціону.
  2. Захист зеленої води: до 2030 року 30 % лісів, що перебувають під загрозою, мають бути збережені, а ще 30 % пошкоджених екосистем мають бути відновлені.
  3. Зміцнення циркулярної економіки для води: стічні води слід очищати та повторно використовувати у великих масштабах, щоб оптимально використовувати кожну краплю.
  4. Створюйте сектори майбутнього, сприятливі для води: сектори, що розвиваються, такі як відновлювані джерела енергії, напівпровідники та штучний інтелект, не повинні посилювати глобальний дефіцит води. Центри обробки даних у технологічній індустрії наразі споживають величезну кількість води й енергії.
  5. Гарантуйте чисту воду для всіх: до 2030 року забезпечте доступ до чистої води для сільських і важкодоступних громад, аби запобігти смерті дітей від забрудненої води.

Є також критика цих амбітних пропозицій. Науковець-аграрій Зіберт наголосив, що заходи щодо покращення використання води не слід розглядати ізольовано. Наприклад, хоча теплиці могли б економити поливну воду, їх будівництво вимагало б енергоємних ресурсів. Замість тривожних нових вимог потрібні цілісні підходи та рішення, які враховують усі кризи.

Автори бачать у центрі уваги економіку води. Для того, щоби стабілізувати кругообіг води та побудувати справедливе водне майбутнє, її необхідно остаточно трансформувати. Величезне завдання: обов’язкові партнерські відносини, права власності та контракти мають забезпечити реалізацію. Залишається побачити, чи вдасться це зробити і чи будуть колись такі ж далекосяжні міжнародні угоди щодо охорони води, як і щодо захисту клімату чи біорізноманіття. Вирішальне питання з огляду на численні кризи, здається, полягає не в тому, які заходи скільки коштують, а знову ж таки: чого буде коштувати, якщо світ нічого не робитиме?

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.