Вулкан Тонга перед напотужнішим у новітній історії виверженням відправив "сигнал"
Сейсмічні хвилі були зареєстровані сейсмічною станцією, розташованою за 750 кілометрів від локації виверження вулкану.
Підводний вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапаї (знаний ще як Тонга) перед напотужнішим у новітній історії виверженням , що сталося 15 січня 2022 року, відправив у довкілля "сигнал". Принаймні так вчені вирішили трактували сейсмічні хвилі, що з'явилися за 15 хвилин до будь-яких видимих ознак виверження. Про це повідомляє видання SciTechDaily.
Нове дослідження науковців показало, що сейсмічні хвилі, які передували цій катастрофічній події, були зафіксовані за 15 хвилин до початку виверження – фактично, до виявлення будь-яких інших видимих ознак. Сейсмічні хвилі були зареєстровані сейсмічною станцією, розташованою за 750 кілометрів від локації виверження вулкану. Автори дослідження також стверджують, що ці хвилі стали першим задокументованим провісниковим такого роду.
Вчені стверджують, що це відкриття може революціонізувати вулканічне прогнозування. Якщо підтвердиться, що виверженням справді передує сейсмічна активність під землею. Науковці вірять, що в майбутньому сейсмічні станції можуть допомогти виявляти подібні сигнали-провісники катастроф.
Підводні вулкани – це отвори в земній корі, через які магма виходить з мантії Землі. Ці вулкани становлять більшу частину вулканічної активності планети і часто розташовуються вздовж серединно-океанічних хребтів і зон субдукції. Вони відіграють важливу роль у формуванні нового морського дна завдяки процесу спредингу, де розплавлена магма охолоджується і твердне.
Тонга, підводний вулкан у південній частині Тихого океану. Він став відомим завдяки потужному виверженню в січні 2022 року. Це сталося настільки масштабно, що збурення були зафіксовані супутниками та наземними станціями в усьому світі. Вулкан викинув шлейф на 50 кілометрів, вплинувши на глобальну погоду та морські екосистеми. Потужне виверження підводного вулкана Тонга змінило атмосферу Землі на багато років, резюмували вчені.
Внаслідок того виверження було викинуло в стратосферу близько 150 метричних мегатонн водяної пари. Це настільки багато, що підвищило глобальний рівень стратосферної водяної пари приблизно на 10%. Це масивне впорскування води знизило температуру в тропічній стратосфері на 4°C у березні та квітні 2022 року. Своєю чергою це тимчасове охолодження створило вторинну циркуляцію, яка призвела до зниження рівня озону протягом усього 2022 року.
Больше новостей читайте на GreenPost.