Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму: які хвороби його супроводжують і чи є між ними зв'язок

Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму: які хвороби його супроводжують і чи є між ними зв'язок

Поширеність серед дітей у США зросла у 278 разів за останні 50 років.

4 хв на прочитаннядень тому
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

2 квітня світ відзначає Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму, заснований Генеральною Асамблеєю ООН у 2007 році, щоби привернути увагу до розладів аутистичного спектра (РАС) та підтримати людей, які живуть із цим станом. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC), у 2023 році поширеність аутизму серед дітей у Сполучених Штатах досягла 1 на 36, порівняно з 1 на 150 у 2000 році, тобто у 278 разів від початку. Це зростання відображає не лише можливе збільшення випадків, а й значний прогрес у діагностиці: якщо у 1966 році перше дослідження Віктора Лоттера оцінювало частоту аутизму як 4,1 на 10 000 дітей, то сучасні методи виявили, що РАС є набагато поширенішим, ніж вважалося раніше. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що глобально аутизм торкається приблизно 1 зі 100 дітей, хоча точні цифри варіюються залежно від регіону та доступності медичних послуг. Цей день — не лише про статистику, а й про розуміння, прийняття та створення світу, де люди з аутизмом можуть реалізувати свій потенціал.

Аутизм у чистому вигляді, без інших порушень розвитку, трапляється максимум у 15 % випадків. Які захворювання супроводжують аутизм, РАС і чи є вони причиною, чи наслідком цього розладу? Про це розповіла лікар-психіатр-нарколог Ольга Лапиш.

Види аутизму

У класифікації загальнопсихічних розладів аутизм виділено в окрему групу. У дітей і дорослих із цим захворюванням можуть бути різні прояви хвороби та симптоми, за сукупністю яких виставляється діагноз.

До аутизму відносять:

  • синдром Каннера (класичний аутизм),
  • синдром Аспергера,
  • атиповий аутизм,
  • синдром Ретта,
  • дитячий дезінтегративний розлад.

Нерідко постановка діагнозу ускладнюється наявністю кількох супутніх захворювань — це можуть бути синдроми чи психічні розлади з однаковим механізмом виникнення та розвитку або ті, що проявляються одночасно.

За даними статистики, коморбідні (що перебігають одночасно і посилюють одна одну) патології зустрічаються у 70 % аутистів. І деякі з цих недуг зустрічаються у людей із РАС частіше, ніж у інших. Коморбідні розлади при РАС є причиною аутизму і виникають унаслідок цього захворювання.

Призначаючи лікарську терапію, лікар обов'язково повинен з'ясувати, чи є в дитини інші проблеми зі здоров'ям, крім аутизму, оскільки це може вплинути на лікування.

Від 40 до 60 % людей з розладами аутистичного спектра мають супутні когнітивні порушення (тобто порушена робота головного мозку: недостатнє раціональне мислення, страждають пам'ять, мовлення, інтелект).

Які захворювання приходять з аутизмом

Найчастіше аутисти страждають на наступні коморбідні розлади.

Генетичні аномалії. Синдром крихкої Х-хромосоми, синдром дуплікації 15 хромосоми, туберозний склероз, синдром Ангельмана й інші хромосомні порушення виявляються у 10-15 % дітей з аутизмом.

Порушення психіки. Від психічних розладів страждають 10 % аутистів. Як правило, це тривожні та депресивні стани (зокрема обсесивно-компульсивний розлад), що супроводжуються нав'язливими ідеями, думками, діями.

Діагностувати їх досить складно, тому що аутизм також проявляється шаблонами поведінки, що повторюються.

Судоми, епілепсія. Майже 40 % людей з аутизмом страждають від судомних нападів або епілепсії. Найчастіше ці проблеми зустрічаються у пацієнтів із генетичними синдромами та когнітивними порушеннями.

СДУГ. Прояви синдрому дефіциту уваги та гіперактивності відзначаються приблизно у 30 % дітей-аутистів. Але встановити діагноз СДУГ дитині з аутизмом через схожість симптомів непросто.

Порушення у роботі ШКТ. У багатьох дітей з аутизмом є проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Пацієнтів мучать гастрити, хронічні запори, коліт або запалення стравоходу. Ризиків виникнення проблем із травленням тим більше, що більш виражена харчова вибірковість, характерна для РАС.

Проблеми зі сном. Ця поширена у дітей і підлітків з аутизмом проблема може мати медичне підґрунтя (наприклад, синдром обструктивного апное сну чи гастроезофагеальний рефлюкс). Із високою ймовірністю лікування цих захворювань допоможе нормалізувати сон.

Але найчастіше розлади сну в дітей із аутизмом — поведінкова проблема.

При діагностиці аутистичного розладу слід враховувати, що прояви перелічених порушень не є симптомами РАС. Це окремий стан, який нерідко трапляється у дітей із РАС, але не призводить до аутизму і не є його наслідком.

При веденні пацієнтів з розладами аутистичного спектра лікар коригує не тільки основне захворювання, а й інші розлади, враховуючи індивідуальність спектра та вираженості аутизму й кожного виду коморбідної патології.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.