Всесвітній день мозку: за що борються дві півкулі (ВІДЕО)

2 хв на прочитання22 Липня 2021, 13:39

Мозок цілком заслужено вважається найбільш важливим і цікавим органом людського тіла.

Про людський мозок є чимало стереотипів і навіть міфів. Неправда, що одна частина мозку відповідає за міркування, а інша — за емоції, що за мову відповідає лише ліва півкуля і що сприйняття візуальних образів базується лише у правій півкулі — насправді в усіх цих процесах залучені обидві півкулі. Однак є дещо, що заважає нашим півкулям працювати злагоджено, доповнюючи одна одну.

Про це розповів американський психіатр і письменник Ієн Макгілкріст.

Людський мозок містить багато загадок. Наприклад, він серйозно асиметричний: ширший ззаду в лівій півкулі та спереду — у правій, його ліва півкуля трохи зсунута вперед порівняно з правою, ніби хтось тримав мозок знизу та трохи прокрутив за годинниковою стрілкою. А череп симетричний, тому таке нераціональне використання простору дивує.

Окрім того, співвідношення мозолистого тіла й об'єму мозку стало меншим за час людської еволюції. Та інтрига збільшується, коли ми розуміємо, що однією з найважливіших, якщо не найважливішою функцією мозолистого тіла є перешкоджання іншій півкулі. Орган, який існує для встановлення зв'язків, стає дедалі більш роз'єднаним унаслідок людської еволюції.

У тварин і навіть птахів мозок також розділений — це дає змогу фіксувати увагу на декількох об’єктах водночас, наприклад, дзьобати зернинки та стежити, чи не підкрадається якийсь хижак. У них, як і й людей, права півкуля відповідає за «широку» увагу (зокрема здатність реагувати на небезпеку), а ліва — за здатність зосереджуватися на деталях. Але на відміну від тварин, у людського мозку є фронтальні долі, які перешкоджають іншим частинам мозку, зупиняють негайні дії. Це дає людині можливість хитрувати, а також дистанціюватися від світу, наділяючи людину здатністю до емпатії — розуміння, що інші є такими самими людьми та мають власні інтереси.

Загалом можна сказати, що ліва півкуля оперує абстракціями, а права —  відповідає за бачення всієї картини, розуміння контексту.

Ієн Макгілкріст припускає, що баланс між лівою та правою півкулями почав порушуватися ще в VI ст. до н.е.

«Схоже, що Ейнштейн побачив наше ставлення до мозку. Він сказав: «Інтуїтивний розум це священний дар, а раціональний розум це вірний слуга. Ми створили суспільство, яке віддає шану слузі, але забули про дар», — говорить Ієн Макгілкріст.

Також ми писали, що вчені дізналися, що робить наш мозок, коли ми спимо.

Окрім того, ми розповідали про п’ять простих способів покласти край своїй забудькуватості.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: