Догори
Дати відгук

Всесвітній день льодовиків: ми вже втратили брилу льоду площею як Німеччина і 25 м заввишки

«Лавина каскадних наслідків».

4 хв на прочитання21 Березня 2025, 17:57
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

21 березня 2025 року світ уперше відзначає Всесвітній день льодовиків — ініціативу, започатковану Генеральною Асамблеєю ООН у рамках Міжнародного року збереження льодовиків. Цей день покликаний привернути увагу до критичного стану льодовиків, які стрімко тануть через кліматичні зміни, та їхньої ролі у глобальних екосистемах. На тлі цієї події ЮНЕСКО та Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) оприлюднили нові дані, які свідчать про безпрецедентні темпи втрати льодової маси та руйнівні наслідки цього для людства.

Рекордне танення: цифри лякають

За даними ВМО, п’ять із останніх шести років стали найгіршими за всю історію спостережень за темпами відступу льодовиків. У період із 2022 по 2024 роки зафіксовано найбільшу трирічну втрату льодової маси — льодовики втратили 9000 млрд т льоду порівняно з 1975 роком. Як зазначає директор Світової служби моніторингу льодовиків (WGMS) професор Майкл Земп, це еквівалентно гігантському льодовому блоку розміром із Німеччину завтовшки 25 м. У середньому щороку зникає 273 млрд т льоду, що дорівнює 30-річному споживанню води всім населенням планети, якщо припустити, що кожна людина використовує 3 л на день.

Особливо вражаючі втрати спостерігаються в Центральній Європі, де за період із 2000 по 2023 роки льодовики втратили майже 40 % своєї маси. У Швейцарських Альпах, які називають «водним замком Європи», за останні три роки зникло понад 12 % льодової маси, а в деяких регіонах, як-от Західна Канада, Скандинавія та тропіки, льодовики можуть повністю зникнути до кінця століття.

Каскадний ефект: від повеней до посух

Танення льодовиків спричиняє цілу низку проблем, які ЮНЕСКО називає «лавиною каскадних наслідків». Льодовики, що зберігають близько 70 % світових запасів прісної води, є природними резервуарами, які живлять річки, озера та підземні води. Їхнє зникнення загрожує водопостачанню сотень мільйонів людей, особливо в посушливі періоди. Наприклад, у Центральній Європі зменшення стоку з льодовиків уже впливає на рівень води в річках, таких як Рейн, що може призвести до частих періодів низької води. Це створює проблеми для судноплавства, сільського господарства та питного водопостачання — 30 млн людей у регіоні п’ють очищену воду з Рейну.

У короткостроковій перспективі танення льоду підвищує ризик природних катастроф, таких як повені та зсуви. У довгостроковій — спричиняє посухи, адже льодовики більше не зможуть забезпечувати стабільний приплив води в сухі сезони. Крім того, льодовики є другим за величиною фактором підвищення рівня моря після нагрівання океанів. З 2000 по 2023 роки вони додали 18 мм до глобального рівня моря, і кожен міліметр зростання означає, що від 200 до 300 тисяч людей щороку стикаються з ризиком затоплення.

Чому це важливо для світу?

Генеральний секретар ВМО Селесте Сауло наголосила: «Збереження льодовиків — це не лише екологічна, економічна чи соціальна необхідність, це питання виживання». Високогірні регіони, де розташовані льодовики, називають «водними вежами світу», адже вони забезпечують водою мільярди людей. Наприклад, у Центральній Азії від Гімалайських льодовиків залежить водопостачання понад 1,5 млрд осіб. У Європі танення Альпійських льодовиків загрожує не лише водним ресурсам, а й економіці — у 2018 році низький рівень води в Рейні завдав збитків на 10 млрд євро через обмеження судноплавства.

Що можна зробити?

Світовий день льодовиків — це не лише привід для занепокоєння, а й заклик до дії. ЮНЕСКО та ВМО пропонують кілька заходів для уповільнення катастрофи. По-перше, необхідно скоротити викиди парникових газів, адже підвищення температури в гірських регіонах удвічі перевищує середній глобальний показник. По-друге, варто розширити моніторинг льодовиків за допомогою супутникових і наземних спостережень, аби краще прогнозувати зміни. Нарешті, урядам потрібно інвестувати в адаптаційні заходи, такі як створення штучних водойм для накопичення талої води, як це вже роблять у Перу.

Цьогорічний Світовий день льодовиків також відзначив «Льодовик року» — Південний Каскадний льодовик у штаті Вашингтон, США, який став символом не лише краси льодовиків, а й багаторічної роботи науковців, що досліджують їхній стан. Ця подія стала частиною ширшої кампанії, яка має на меті об’єднати світову спільноту для порятунку льодовиків — ресурсу, без якого майбутнє людства опиниться під загрозою.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Відстрочка Євро-5/6 для ОПК: екологічний компроміс заради оборони?
Верховна Рада розгляне відстрочення екостандартів для оборонної техніки: що це значить для довкілля?
2 хв на прочитання46 хвилин тому
Через російські обстріли на Харківщині горять ліси
Через російські обстріли на Харківщині горять ліси
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото: ілюстративне
У Польщі посилюють перевірку сортування сміття — за що можна отримати штраф до 5000 злотих
1 хв на прочитання2 години тому
 Середземне море – зона особливого контролю за викидами сірки з 1 травня
Середземне море стає зоною особливого контролю за викидами сірки
1 хв на прочитання5 годин тому
Перевірка сміттєвих баків та пакетів: у Польщі посилюють контроль за сортуванням сміття
1 хв на прочитання6 годин тому
На Закарпатті розгортається будівництво потужних вітроелектростанцій, попри опір місцевих жителів
1 хв на прочитання8 годин тому
Фріганство проти харчових відходів: новий екологічний рух до Дня проти харчових відходів
3 хв на прочитання12 годин тому
Їстівні клумби-спіралі: краса та користь у ландшафтному дизайні-2025
3 хв на прочитання17 годин тому
Більше з GreenPost
Через Вінницьку митницю жінка хотіла перевезти 23 пляшки коньяку
Через Вінницьку митницю жінка хотіла перевезти 23 пляшки коньяку
1 хв на прочитання3 години тому
Україна та США готуються підписати угоду про природні ресурси
Угода між Україною та США про природні ресурси може бути підписана вже сьогодні
4 хв на прочитання4 години тому
В Україні зафіксовано найвищий рівень захворюваності на кашлюк за 30 років
В Україні зафіксовано найвищий рівень захворюваності на кашлюк за 30 років
2 хв на прочитання5 годин тому
Що допомагає тримати мотивацію, коли результатів ще не видно
Що допомагає тримати мотивацію, коли результатів ще не видно
3 хв на прочитання6 годин тому
Дрон не тільки для війни: чоловік намагався переправити цигарки до Польщі
1 хв на прочитання7 годин тому
Більшість українців економлять на інших товарах, щоб купити ліки - опитування
1 хв на прочитання7 годин тому
Уряд оновив порядок компенсації витрат на гуманітарне розмінування агроземель
1 хв на прочитання9 годин тому
Уряд уточнив напрямки використання коштів Фонду декарбонізації та енергоефективності
2 хв на прочитання9 годин тому