Догори
Дати відгук

Водна криза на порозі: в Одесі та на півдні України можлива погодинна подача води

Залежність від транзитних річок та виснаження джерел створюють загрозу національній безпеці.

2 хв на прочитання01 Липня 2025, 22:49
Фото: Суспільне Одеса Фото: Суспільне Одеса
Поділитись:

Україна може зіткнутися із серйозною водною кризою вже у найближче десятиліття, що може призвести до запровадження погодинної подачі води в низці міст. Найбільш критичною ситуація може стати саме на півдні країни, зокрема в Одеській області.

Про це в коментарі Суспільному заявив голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Сергій Сухомлин.

"На сьогодні Україна за міжнародними дослідженнями займає 23-24 місце у світі за рівнем забезпечення водою. Ми — на останньому місці в Європі, і ситуація не покращується", — наголосив Сухомлин.

За словами голови Агентства відновлення, проблема має кілька складових. По-перше, більшість запасів питної води Україна отримує з річок, що беруть початок за її межами. 74% річкової води є транзитними. Водопостачання Одеського регіону, наприклад, повністю залежить від річки Дністер.

"Це означає, що у випадку політичних чи кліматичних змін транзитна вода може зникнути або зменшитись. Якщо ситуація з водою у верхній частині течії загостриться, то регіони вище за течією насамперед забезпечуватимуть себе", — зазначив посадовець.

По-друге, в Україні, і в Одеській області зокрема, спостерігається стрімке виснаження підземних вод. Зафіксовано негативний баланс, коли дощова вода не встигає поповнювати водоносні горизонти.

"Ми бачимо масове пересихання джерел в Одесі та навколишніх населених пунктах. Добування води з-під землі стає дедалі складнішим", — каже Сергій Сухомлин.

Третьою проблемою є якість води. В Україні лише 32% стічних вод проходять повноцінне очищення перед скиданням у водойми, що створює додаткове навантаження на водозабірні станції та здорожчує процес очищення питної води.

За словами Сергія Сухомлина, держава вже реалізує локальні проєкти. Зокрема, у серпні 2025 року має бути зданий в експлуатацію Миколаївський водогін, що дозволить частково розв’язати проблему в сусідніх регіонах та спрямувати кошти на інші проєкти, в тому числі на Одещині.

Проте для реального вирішення проблеми, на думку посадовця, необхідний системний підхід. Він наголошує на необхідності створення єдиного національного центру управління водними ресурсами та включення питання води до стратегії національної безпеки.

"Поки в Україні немає системного підходу до управління водними ресурсами, проблема буде лише загострюватися", — підсумував Сергій Сухомлин.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Фото ілюстративне
Україна та Польща продовжили угоду про збільшену потужність для імпорту газу
1 хв на прочитаннягодина тому
Затримання журналістів у Баку. Фото: Trend news agency
Чи дійде до збройного конфлікту? Азербайджан і Росія на межі дипломатичного розриву
3 хв на прочитання3 години тому
Фото: 4 центр рекрутингу Сил територіальної оборони Збройних сил України
Альтернатива мобілізації є: поради рекрутера
10 хв на прочитання6 годин тому
Дівчина та хлопці. Зображення створено ШІ
Кількість не головне: як численні сексуальні партнери впливають на жіноче здоров’я
3 хв на прочитання12 годин тому
Салат з кабачків за 5 хвилин: ідеальна літня закуска, що смакує щодня
2 хв на прочитанняВчора
Зміна клімату посилить турбулентність - вчені попереджають про нову загрозу для авіації
1 хв на прочитанняВчора
У Чернівцях жінку підозрюють у викраденні сходового підйомника для людей з інвалідністю
1 хв на прочитанняВчора
Президент скасував застарілі декрети 90-х років щодо управління в енергетиці
1 хв на прочитанняВчора