Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Клімат
  • У ЄС повідомляють про перший дванадцятимісячний період із більш ніж 1,5 °С глобального потепління: ось що на нас чекає

У ЄС повідомляють про перший дванадцятимісячний період із більш ніж 1,5 °С глобального потепління: ось що на нас чекає

У ЄС січень був найтеплішим із початку спостережень — глобальний клімат уперше подолав бар'єр у 1,5 °С в середньорічному вимірі.

3 хв на прочитання09 Лютого 2024, 17:24
Покинуте каное лежить на потрісканому дні водосховища Сау приблизно за 100 км на північ від Барселони. Північно-східний регіон Каталонії сильно постраждав від посухи. Фото: Еміліо Моренатті/AP/dpa Покинуте каное лежить на потрісканому дні водосховища Сау приблизно за 100 км на північ від Барселони. Північно-східний регіон Каталонії сильно постраждав від посухи. Фото: Еміліо Моренатті/AP/dpa
Поділитись:

За даними служби ЄС зі спостереження за зміною клімату Copernicus, глобальне потепління вперше за дванадцять місяців перевищило 1,5 °С порівняно з доіндустріальною епохою. Про це розповідає Die Zeit.

«2024 рік починається з рекордного місяця — це не тільки найтепліший січень за всю історію спостережень, але ми також щойно пережили дванадцятимісячний період, коли температура перевищила на 1,5 градуса доіндустріальний референтний період», — сказала заступниця директора Copernicus Саманта Берджесс.

З лютого 2023 року по січень 2024 року середня глобальна температура була на 1,52 °С вищою за референтне значення ХІХ століття, повідомила Європейська програма спостереження Землі. Швидке скорочення викидів парникових газів — єдиний спосіб зупинити зростання глобальної температури, попередила Берджесс.

«1,5 — це дуже велика цифра, і вона завдасть нам дуже серйозної шкоди у вигляді спеки, посух, повеней, посилення штормів і дефіциту води в усьому світі. Це те, чого нас навчив 2023 рік», — заявив агентству AFP Йохан Рокстрьом із Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат (PIK).

Кліматична служба Європейського Союзу Copernicus регулярно публікує дані про температуру поверхні Землі, морський крижаний покрив і кількість опадів. Висновки базуються на комп'ютерному аналізі, який включає мільярди вимірювань із супутників, кораблів, літаків і метеорологічних станцій по всьому світу.

Середня температура січня 2024 року становила 13,14 °С, що стало рекордом для цього місяця, повідомила також Служба зміни клімату. Згідно з повідомленням, середня температура повітря біля поверхні Землі була на 0,7 °С вищою, ніж середня за базовий період з 1991 по 2020 рік, і на 0,12 °С вищою за температуру січня 2020 року, який був зафіксований як найтепліший січень дотепер. Дані, які використовує Copernicus, датуються 1950 роком, але також доступні і більш ранні дані.

Середня температура січня 2024 року також була на 1,66 °С вищою, ніж передбачувана середня температура січня за період між 1850 і 1900 роками. Згідно з даними, середня глобальна температура за останні дванадцять місяців, з лютого 2023 року по січень 2024 року, також була вищою, ніж будь-коли раніше. Вона була на 0,64 °С вищою, ніж за референтний період з 1991 по 2020 рік.

У Європі картина була змішаною. У той час як у північних країнах було значно прохолодніше, ніж у середньому за референтний період, на півдні континенту було значно тепліше. На сході Канади, північному заході Африки, Близькому Сході й у Центральній Азії також було тепліше, ніж у середньому, тоді як на заході Канади, в центрі США та на більшій частині Сибіру було холодніше, ніж у середньому.

Погодний феномен Ель-Ніньйо почав слабшати в екваторіальній частині Тихого океану, але температура повітря над океаном залишається на незвично високому рівні, йдеться у повідомленні Copernicus. Повторюване погодне явище нагріває Тихий океан кожні кілька років.

Аби запобігти катастрофічним наслідкам зміни клімату, світова спільнота домовилася в 2015 році в Паризькій кліматичній угоді про обмеження глобального потепління до рівня значно нижче двох градусів, але бажано до 1,5 °С порівняно з доіндустріальною епохою. За даними Copernicus, середня глобальна температура минулого року була на 1,48 °С вищою за доіндустріальний рівень (1850-1900 рр.).

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото ілюстративне
В Амстердамі жінку оштрафували на 140 євро за справляння потреби надворі, а та «вибила» у міста 4 млн євро на туалети
5 хв на прочитання39 хвилин тому
Як придбати чорну ікру та осетрину без шкоди для природи і власного здоров'я.
Фото: Clemens Ratschan
Не стань браконьєром: як придбати чорну ікру та осетрину без шкоди для природи і власного здоров'я
7 хв на прочитання3 години тому
Фото: Рixabay
Кліматична криза — це також криза психічного здоров'я: що науковці говорять про стрес через наслідки змін клімату
3 хв на прочитання7 годин тому
Сліди невідомого раніше виду динозаврів знайшли в Китаї
Велетенські сліди невідомого раніше виду динозаврів знайшли в Китаї
2 хв на прочитання8 годин тому
Щонайменше четверо людей загинули, понад 100 поранено: у США над Оклахомою пронісся торнадо
2 хв на прочитання9 годин тому
На заказнику Кременчуцького водосховища браконьєр "наловив" риби на 3 роки тюрми
1 хв на прочитання11 годин тому
На шляху до нульових викидів: як компаніям реалізувати стратегію Net Zero 
4 хв на прочитання11 годин тому
Цікаві ідеї оформлення дачного дворового умивальника (ФОТО)
2 хв на прочитання15 годин тому
Більше з GreenPost
Викрито організовану групу лікарів.
Фото: ДБР, ілюстративне
Викрито організовану групу лікарів, які підробляли документи для отримання інвалідності
1 хв на прочитаннягодина тому
Кільце i.Con та контрацептиви STEYE
«Розумні» презервативи: нові технології дарують нові можливості подбати про своє здоров’я
1 хв на прочитання2 години тому
Небезпека гемофільної інфекції. Фото ілюстративне
У чому небезпека гемофільної інфекції і якими вакцинами в Україні відбуваються профілактичні щеплення
1 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне
У разі проковтування забарвлює губи дитини в синій колір: у США вирішили проблему дітей, які ковтають батарейки
3 хв на прочитання3 години тому
Аеропорт Кишинева закривають для проводжаючих, деталі
1 хв на прочитання4 години тому
Боротьба немовлят, що плачуть: у Японії пройшов фестиваль незвичайного сумо — у ньому беруть участь однорічні діти (ФОТО)
3 хв на прочитання5 годин тому
Щеплення проти гепатиту В: відповідь МОЗ, чому не варто відкладати
2 хв на прочитання5 годин тому
Чим підживити абрикос навесні — найкраще добриво
1 хв на прочитання6 годин тому