Великий живіт росте не від того, що у вас широка кістка. Там, у животі, взагалі немає кісток. Живіт росте виключно від того, що ви їсте більше, ніж спалюєте, рухаючись, пише «Домашнє вогнище».
І найнеприємніше, що їсте непомітно для себе. Ось вони, основні вбивці нашої талії:
Газовані напої й солодкий чай
Це гарний спосіб швидко «закинутися вуглеводами». Після цього легко на серці і навіть не важко у животі. Чай із печиво або склянку кіл. У 200 мл чаю з цукром і 300 мл газованої води міститься цукру на 30-35 ккал.
Небагато? Так ви й не одну склянку на день випиваєте. Дієтична кола за калорійністю не сильно поступається звичайнів.
Але головна небезпека походить не від самих напоїв. Коли ви п’єте солодкий напій, у вас зростає апетит і ви їсте більше, ніж звичайно.
Вихід? Коли ви хочете пити, пийте, а не їжте воду з цукром. Тобто пийте звичайну воду та несолодкі напої.
Великі тарілки
Це багато разів підтверджено дослідженнями: коли людина тримає в руках велику тарілку, будь-яка порція здається їй недостатньо ситною. І навпаки: у маленькій тарілці навіть ополоник каші виглядає великою порцією. І ми ходимо за добавкою не тому, що голодні. А тому, що мозок вважає, що нам не поклали достатньо їжі.
Не дозволяйте самообманюватися. Беріть маленькі тарілки щоразу — і ви здивуєтеся, наскільки швидше ви будете наїдатися.
Їмо пізно вночі
Попри міські легенди та розповіді бабусь-дієтологів, біда не в тому, що ми їмо перед сном і спимо з повним животом. Погано те, що ми після цього рано снідаємо, не відпрацювавши отриману енергію. Якщо у вас між вечерею (у будь-який час) і сніданком минуло 12 годин — ви не погладшаєте.
Їмо, коли розстоєні
Найпоширеніша жіноча біда — заїсти проблеми. Це не приносить заспокоєння насправді. Це дає лише почуття легкого отупіння, тому що кров відливає від мозку до шлунка. І ви відчуваєте невелику приємну сонливість.
Того ж ефекту можна досягти інтенсивною пробіжкою чи підйомом на 14 поверх пішки. Повірте, наш організм влаштований дуже мудро: після фізичного навантаження сумні думки йдуть на другий план.
Їмо «умовно-корисні» продукти
Декілька досліджень показали, що коли люди бачать на упаковці напис «без жиру», «дієтичний продукт» тощо, у них зриває запобіжні бар’єри.
«Лікар же дозволив!» — і ми їмо ці умовно-корисні продукти в набагато більших кількостях, ніж їхні аналоги з олією та цукром. Чому? Тому що вони зазвичай менш смачні, ніж їхні знежирені побратими. І щоб наїстися і відчути смак, ви їсте їх у більшій кількості.
Насправді ж краще чесний, але маленький шматочок торта, ніж відерце дієтичних крекерів.
Також ми розповідали про шість звичних продуктів, яким не місце в дитячому меню.