Догори
Дати відгук

В лісах Амазонії дослідники знайшли феноменально родючі чорноземи

Науковці розкрили таємницю появи чорнозему у тропічних лісах Південної Америки.

2 хв на прочитання05 Березня 2025, 11:56
Фото: тропічні ліси Амазонки / ЕРА Фото: тропічні ліси Амазонки / ЕРА
Поділитись:

У тропічних лісах Амазонки виявлені ділянки надзвичайно родючого чорнозему, і нещодавні дослідження дозволили вченим знайти пояснення цьому феномену. Біологи та археологи дослідили ґрунти в цих регіонах, в тому числі на території корінних народів, повідомляє IFLScience.

Тейлор Перрон, один із авторів дослідження, зазначає, що для створення великих поселень потрібна надійна база харчування. Проте ґрунти в Амазонії мають низьку родючість через постійне вимивання поживних речовин, що ускладнює вирощування більшості сільськогосподарських культур.

Однак чорнозем виявився багатим на елементи, як-от вуглець, фосфор і калій. Це дозволило стародавнім цивілізаціям вирощувати культури навіть на землях, які раніше вважалися малопридатними для землеробства.

Дослідники довго дискутували щодо походження цього чорнозему, розглядаючи різні теорії – від свідомого землеробства до випадкових побічних ефектів сільськогосподарських практик. Щоб зрозуміти суть цього явища, вчені вирушили в регіон, де проживає народ Куйкуро в бразильській Амазонії, де чорнозем присутній як у сучасних поселеннях, так і на місцях стародавніх поселень.

У сучасному поселенні Куйкуро II дослідники відзначили, що місцеві жителі створювали спеціальні місця для накопичення органічних відходів, таких як рештки рибальства і землеробства. З часом ці відходи перетворювались на компост, що став живильним середовищем для рослин, які інакше не змогли б рости в амазонському ґрунті.

Морган Шмідт, співавтор дослідження, підкреслив, що було помічено кілька свідомих дій, спрямованих на поліпшення ґрунту, таких як розсипання попелу чи деревного вугілля, що використовувалося для підвищення родючості.

Місцеві жителі поділились з дослідниками своїми методами обробки землі, і назвали чорнозем "ігепе".

Щоб з'ясувати, чи ці практики використовувалися в минулому, науковці порівняли сучасний чорнозем з зразками з археологічних розкопок, де збереглися сліди давніх поселень. Результати показали, що просторовий розподіл чорнозему у стародавніх і сучасних селах збігається, і найбільша концентрація родючого ґрунту знаходилася в центрі поселень. Крім того, склад ґрунтів був схожий, з високим вмістом фосфору, калію, кальцію, магнію, марганцю та цинку, що допомагає зменшити токсичність алюмінію в ґрунті.

Ці елементи сприяють покращенню умов для росту рослин в умовах амазонського ґрунту, де алюміній може бути шкідливим для сільськогосподарських культур.

З огляду на ці результати, вчені дійшли висновку, що тисячі років корінні жителі Амазонії створювали чорнозем, що дозволяло їм вирощувати урожай у малопридатних умовах.

Крім того, чорнозем має велике значення як сховище вуглецю, зокрема в стародавньому поселенні Секу, де вуглець залишався заблокованим у ґрунті в обсязі до 4 500 тонн.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Нові правила виплати пенсій: що змінилося для українців за кордоном та в окупації
Пенсії по-новому: як отримуватимуть виплати українці
4 хв на прочитаннягодина тому
Споживання електроенергії зросло: звернення "Укренерго" до українців
Споживання електроенергії зросло, українців закликають до ощадного використання - Укренерго
1 хв на прочитаннягодина тому
Подружжя витратило $50 000 на клонування улюбленого пса Лукаса після його смерті​
Клонування улюбленця: як подружжя відновило зв'язок із померлим псом​
1 хв на прочитання2 години тому
Чому на імпланти краще встановлювати керамічні коронки
Чому на імпланти краще встановлювати керамічні коронки
3 хв на прочитання2 години тому
Міжнародний день Матері Землі: нагадування про наш дім
2 хв на прочитання3 години тому
Експерти говорять, що в Україні безпека жінок під загрозою через війну, і радять, як знизити ризик насильства
4 хв на прочитання7 годин тому
Біофільний дизайн у ландшафті: як інтегрувати природу в українські сади для здоров’я та гармонії
5 хв на прочитання12 годин тому
Зірки на 22 квітня 2025: день трансформацій та нових починань для всіх знаків Зодіаку
3 хв на прочитанняВчора