Усього дві харчові добавки можуть збільшити ризик розвитку раку та серцево-судинних захворювань
Вітамін Е та бета-каротин ушкоджують клітини та надають прооксидантну дію
Серцево-судинні та онкологічні захворювання є основними причинами смертності. Вчені вважають, що причинами їхньої появи є запальні процеси та окислювальні стреси. Харчові добавки мають протизапальну та антиоксидантну дії, що змушує людей застосовувати їх. Проте нещодавно у рекомендаціях, опублікованих у «Журналі Американської медичної асоціації», йдеться про таке.
- Надмірне додавання вітаміну Е підвищує ризик геморагічного інсульту.
- Добавки бета-каротину особливо небезпечні для курців і робітників, які зазнали впливу азбесту.
- Спільне застосування бета-каротину та вітаміну А збільшує ризик розвитку раку легень.
Небезпечне поєднання
Багато досліджень показали, що бета-каротин має сильну антиоксидантну дію. Це означає, що споживання фруктів та овочів, в яких він міститься, може допомогти знизити ризик серцево-судинних та онкологічних захворювань, а також запобігти передчасній смерті. Крім того, продукти, що містять каротиноїди, можуть чинити захисну дію проти раку легень, порожнини рота, горлянки та гортані. Однак, курці, які приймають добавки бета-каротину для запобігання раку легень, ймовірно, зазнають протилежного ефекту.
Дослідження показали, що приймання високих доз добавок бета-каротину збільшує ризик розвитку раку легень, якому піддаються курці. Згідно з дослідженням, опублікованим у 1994 році в New England Journal of Medicine («Медичний журнал Нової Англії»), загальна смертність курців чоловічої статі, які приймають бета-каротин, була на 8% вищою, ніж у некурців. А її причинами були в основному рак легень та ішемічна хвороба серця.
Але скільки добавок вважається високою дозою? Метааналіз 2010 року показав, що люди, які приймали 20–30 мг бета-каротину на день, мали значне збільшення раку легень і шлунка на 16%. У групі ризику курці.
Чому бета-каротин у харчових добавках та бета-каротин у харчових продуктах дають протилежні результати? Деякі дослідження показують, що високі дози добавок можуть переходити від антиоксидантів до проокислювачів, а у курців вони можуть навіть викликати окислювальне пошкодження ДНК, тим самим підвищуючи сприйнятливість до раку.
Чому хрумтять кістки
Дослідження, проведені у 2019 році, показали, що прийняття вітаміну А спільно з дієтою зменшує смертність від усіх захворювань, особливо серцево-судинних. Адже дієти, багаті на каротиноїди, разом з вітаміном А покращують кардіометаболічне здоров'я. Однак це не стосується добавок.
Вітамін А є жиророзчинною поживною речовиною, а приймання однієї добавки може призвести до підвищеного накопичення в організмі. Надмірне споживання добавки може знизити мінеральну щільність кісткової тканини та викликати гепатотоксичні чи тератогенні ефекти.