Український експорт молочних продуктів у 2023 році впав на 38%
Україна 2023 року скоротила експорт молочних продуктів у грошовому еквіваленті на 38% порівняно з 2022 роком і наростила їхній імпорт більш ніж на 15%.
Про це повідомляє Асоціація виробників молока України.
За попередніми даними ДССУ, в 2023 році Україна експортувала 108 тис. тон молочних продуктів на суму 253 млн дол. Минулого року натуральні обсяги експорту скоротилися на 4%, а грошова виручка впала на 38%.
Головними експортними категоріями в грошовому еквіваленті впродовж 2023го були наступні товари:
◼️ Молоко та вершки, згущені – 25%;
◼️ Сири – 21%;
◼️ Масло вершкове – 17%;
◼️ Казеїн і казеїнати – 13%;
◼️ Молоко та вершки, не згущені – 10%.
За словами аналітика Асоціації виробників молока Георгія Кухалейшвілі, серед факторів, які вплинули на скорочення Україною обсягів експорту молочних продуктів за результатами 2023 року були нестача молока-сировини на внутрішньому ринку, активізація споживчого попиту, поступове вирівнювання цін на молоко-сировину українського та європейського виробництва, а також логістичні проблеми.
Незважаючи на те, що промисловий сектор наростив обсяги надоїв станом на листопад-грудень 2023-го після скорочення виробництва молока влітку через сильну спеку і його частка від загального обсягу сирого молока, яке надходить на переробку склала 88%, переробні підприємства все одно відчували його суттєвий дефіцит. Присадибні господарства скорочують виробництво молока, а промисловий сектор поки що не в змозі повністю перекрити це падіння.
До затримок доставки експортованої продукції і збільшення витрат на логістику призвели акції протесту польських, угорських та словацьких перевізників, які блокували пункти перетину західного кордону. Зокрема, на кордоні з Польщею з’явилася черга з близько 3 тис. вантажівок. Ці страйки ускладнюють не тільки експортні, але й імпортні поставки в Україну.
Однак, попри існуючі виклики, українські експортери шукають виходи на альтернативні ринки збуту.
Більше новин читайте на GreenPost.