Українську "зелену" енергію інтегрують в ринок ЄС - Кабмін подав до Ради ключовий законопроєкт

2 хв на прочитання03 Липня 2025, 19:12
ФОТО: енергозбереження / Вікіпедія

Новий законопроєкт має на меті взаємне визнання українських та європейських "гарантій походження", що дозволить виробникам ВДЕ продавати свої сертифікати в Європу.

Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді ключовий євроінтеграційний законопроєкт (№13444), який створює правове підґрунтя для повноцінної інтеграції українського ринку "зеленої" електроенергії в європейський. Документ спрямований на забезпечення визнання українських гарантій походження енергії в країнах Енергетичного Співтовариства та, у подальшому, в державах-членах ЄС. Про це повідомляє постійний представник постійний представник Кабінету Міністрів України у Верховній Раді України Тарас Мельничук. 

Гарантія походження – це електронний сертифікат, який засвідчує, що певний обсяг електроенергії (1 МВт*год) був вироблений з відновлюваних джерел (сонце, вітер, біомаса тощо). Європейські компанії активно купують такі сертифікати на ринку, щоб підтвердити своє використання "зеленої" енергії та виконати вимоги кліматичного законодавства.

Законопроєкт, що вносить зміни до закону «Про альтернативні джерела енергії», дозволить українським виробникам ВДЕ продавати свої гарантії походження європейським споживачам, створюючи новий ринок та джерело доходу.

Ключові зміни в законопроєкті:

  1. Взаємне визнання з ЄС: Встановлюється принцип взаємності, за яким Україна визнаватиме гарантії походження, видані в ЄС та Енергетичному Співтоваристві, що є передумовою для визнання українських сертифікатів у Європі.

  2. Синхронізація з правилами ЄС: Гарантії походження з третіх країн визнаватимуться в Україні лише за умови їх визнання в Євросоюзі.

  3. Посилення ролі регулятора (НКРЕКП): Національна комісія отримає право затверджувати та змінювати "протокол домену України" – технічний документ, що регулює функціонування системи гарантій відповідно до вимог європейських асоціацій (AIB).

  4. Підвищення прозорості: Уточнюється порядок розкриття інформації про джерела енергії з використанням методики розрахунку "залишкового енергетичного міксу", яку також затверджуватиме НКРЕКП.

Ухвалення цього закону стане важливим кроком для залучення інвестицій у сектор відновлюваної енергетики України та посилить позиції країни як надійного партнера в реалізації Європейського зеленого курсу.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: