Україна зазнає мільйонних збитків через дисбаланс у енергосистемі
Надлишок сонячної електроенергії вдень та її нестача вранці й увечері створюють серйозні проблеми.

Енергетична система України переживає значну кризу через дисбаланс між виробництвом та споживанням електроенергії, що призводить до багатомільйонних збитків для державного бюджету. Про це повідомив голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус під час засідання 19 березня.
За словами Геруса, основною причиною проблеми є стрімкий розвиток сонячної енергетики, яка забезпечує надлишок електроенергії вдень, але не може задовольнити потреби споживачів уранці та ввечері. "Максимально нездорова ситуація і максимально неефективна фінансово, тому що кожен тиждень у нас десятки мільйонів гривень платяться за електроенергію, яка спускається просто в землю", – наголосив він.
Ситуація особливо загострилася на початку березня, коли потепління знизило загальне споживання електроенергії приблизно на 2 ГВт, а сонячна безхмарна погода сприяла надмірному виробництву енергії сонячними електростанціями. Водночас традиційна генерація (атомна, теплова, гідроелектростанції) продовжувала працювати на повну потужність через незавершений опалювальний сезон.
Відповідно до умов "зеленого тарифу", держава змушена оплачувати навіть ту електроенергію, яка не була спожита через обмеження. З квітня по жовтень 2024 року такі виплати сягнули 954 мільйони гривень.
Голова енергокомітету прогнозує погіршення ситуації у 2025 році, якщо не буде змінено цінову політику. За його словами, нинішня система створює хибні стимули для інвесторів, які продовжують вкладати кошти лише в сонячну енергетику замість того, щоб розвивати інші типи генерації або системи зберігання енергії.
"Якщо така тенденція буде продовжуватися, то ми прийдемо до того, що в нас будуть в обід величезні обмеження генерації. Можливо, не через пів року, можливо, через рік, через півтора", – попередив Герус.
Більше новин читайте на GreenPost.







