- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- У МОЗ назвали точну кількість трансплантацій, які були проведені з початку року в Україні
У МОЗ назвали точну кількість трансплантацій, які були проведені з початку року в Україні
Зберігається позитивна тенденція
З початку року в Україні проведено понад 205 трансплантацій.
Із них – 76 від живого та 129 від померлого донора. Водночас за аналогічний період 2022 року було проведено 117 пересадок органів. Про це у своєму пресрелізі повідомляє МОЗ.
Попри повномасштабну війну росії проти України та неможливість використовувати медичну авіацію система трансплантації не лише не зупинилась, а й продовжила активний розвиток.
26 травня 2023 року уряд розширив перелік медзакладів, які можуть проводити операції із трансплантації органів. До нього додалися: комунальне некомерційне підприємство «Лікарня Святого Мартина» на Закарпатті та комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради. Тож відтепер держава гарантуватиме оплату трансплантацій органів не у 42, а у 44 лікарнях країни.
Зберігається позитивна тенденція й у кількості проведених трансплантацій. За підсумками 2022 року, лікарі провели на 22,7% більше пересадок, ніж за 2021 рік. Торік – 384, а позаторік – 313. Водночас від початку 2023 року до кінця травня проведено вже понад 53% від загального обсягу трансплантацій, що відбулися у 2022 році.
Збільшується і відсоток пересадок органів від померлого донора: від 53,7% у 2021 році до 55% у 2022. За період з початку січня по кінець травня 2023 року цей показник становив більше ніж 60%.
Скільки людей очікують на трансплантацію?
Станом на початок травня у національному листі очікування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації перебував 2 161 пацієнт. Із цієї черги:
- 1409 людей – очікували на пересадку нирок;
- 348 – чекали на донорське серце;
- 326 – потребували пересадки печінки;
- 33 – чекали трансплантації легень;
- 24 – очікували пересадки підшлункової залози;
- 18 – потребували комплексної трансплантації «серце-легені»;
Вплив війни на систему трансплантації
Перша й найсуттєвіша перепона, пов’язана з російською агресією – неможливість функціонування аеромедичної евакуації. Цей факт значно ускладнив роботу всієї галузі. Наразі доправляти органи доводиться наземним шляхом. При цьому відлік іде на години.
Наприклад, серце від донора-трупа придатне до пересадки близько 4 годин. Тож на транспортування органу має піти менше ніж дві години, бо додатково треба закласти ще й час на надзвичайно складний процес трансплантації органу. Втім, навіть під цей виклик, медична система змогла підлаштувати як логістичні ланцюжки, так і механіку доставки органів.
Незважаючи на всі перепони, з якими зіткнулася галузь після нападу росії, мета Міністерства охорони здоров’я залишилась незмінною – забезпечити якомога більшу кількість щорічних трансплантацій.
Позитивно вплинути на швидкість проходження плану з розвитку галузі може не лише збільшення кількості трансплантаційних центрів та відповідних спеціалістів, а й підвищення рівня донорства й чисельності лікарень, які діагностуватимуть смерть мозку.
Як підписати згоду на донорство органів?
Кожна людина може написати згоду на донорство органів після своєї смерті. Її потрібно віддати трансплант-координатору опорної лікарні чи центру трансплантації.