Ціна нафти Brent упала до 69,4 доларів за барель після заяви ОПЕК+ про рекордне збільшення видобутку
Масштаб кризи на ринку може виявитися зрівнянним із кризою, яка передувала краху СРСР.

На тлі тиску з боку президента США Дональда Трампа вісім країн картелю ОПЕК+, до яких входять 23 держави-експортери нафти, включаючи Росію, у четвер, 3 квітня, оголосили про намір різко прискорити темпи нарощування видобутку нафти. З травня ключові члени ОПЕК+, зокрема Саудівська Аравія, РФ, Об'єднані Арабські Емірати, Кувейт та Ірак, збільшать постачання на 411 тисяч барелів на добу — рекордну величину з 2020 року. Про це розповідає Deutsche Welle.
Досі планувалося, що на ринок щодобово додаватиметься лише 138 тисяч, тобто втричі менше. Загалом зростання видобутку має становити 2,2 млн барелів на день — величину, порівнянну з виробництвом нафти в таких країнах, як Норвегія (2 млн барелів на добу), Мексика чи Казахстан (по 1,9 млн).
В ОПЕК нагадали, що це постійне збільшення може бути призупинено або скасовано залежно від змінних умов, а гнучкість дозволить країнам-учасницям прискорити компенсацію раніше недоскорочених обсягів. Наступна зустріч восьми країн запланована на 5 травня, на ній обговорюватимуться квоти на видобуток із червня — учасники мають намір щомісяця переглядати ринкові умови, дотримання угоди та компенсації. Згідно з новим планом, квота Росії у травні становитиме 9,08 млн барелів на добу, Саудівської Аравії — 9,2 млн барелів на добу.
Обвал нафтових котирувань
Потоки нової нафти на ринок, які хлинуть найближчого місяця, обвалили нафтові котирування, по яких уже вдарили тарифи адміністрації Трампа. Ф'ючерси на сорт Brent у Лондоні в моменті падали більш ніж на 5 % і опускалися нижче за 70 доларів за барель.
«Ринки вже побоюються глобальної рецесії через "тарифне цунамі" від Трампа, а додаткові барелі в цих умовах можуть спровокувати "ідеальний шторм"», — зазначив голова досліджень Onyx Commodities Харі Чилінгіріан.
Світовий ринок нафти, від якого майже половина експортних доходів економіки РФ, перебуває під загрозою тривалого періоду низьких цін, попереджав у лютому Центробанк Росії у закритій доповіді для уряду. На думку ЦБ, до обвалу нафтових котирувань можуть призвести плани нарощування видобутку країнами ОПЕК та США, а масштаб кризи на ринку може виявитися зрівнянним із кризою другої половини 1980-х років, яка передувала краху СРСР.
Тоді Саудівська Аравія потроїла виробництво нафти, в результаті ціни впали з рекордних на той момент 30 доларів за барель до 10-15 доларів. Це викликало гостру валютну кризу в СРСР, яка через шість років довела її до фактичного банкрутства.
Більше новин читайте на GreenPost.







