Догори
Дати відгук

Три чорноморські краби виключені з Червоної книги України

У Чорному морі налічується близько 19 видів крабів.

4 хв на прочитання24 Травня 2021, 14:00
Фото: Фани чорного моря Фото: Фани чорного моря
Поділитись:

Три види крабів виключені з переліку Червоної книги України. Про це пишуть Фани Чорного моря

В Чорному морі налічується близько 19 видів крабів, деякі з них внесені до Червоної книги України.

«Звертаємо вашу увагу, що згідно з Переліком видів тварин, що виключені з Червоної книги України (тваринний світ), затвердженого наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 19 січня 2021 року № 29, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 1 березня 2021 р. за № 261/35883, три види крабів виключені з Червоної книги України (краб трав'яний (Carcinus aestuarii); краб волохатий (Pilumnus hirtellus); ксанто пореса (Xantho poressa)», — зазначили експерти.

Краб трав'яний (Carcinus aestuarii) — краб родини Portunidae.

Розповсюджений у прибережній зоні всіх морів Середземноморського басейну. У Чорному морі зустрічається переважно у північно-західній частині та вздовж берегів Кримського півострова у літоральній або в субліторальній зонах, а також у лиманах і лагунах. Унаслідок збільшення солоності води в 70-х роках ХХ століття потрапив до Азовського моря.

Трав'яний краб — донна тварина, яка може жити на глибині до 40 метрів. Зазвичай концентрується вздовж берега на глибині до трьох метрів у заростях водоростей. Оптимальний біотоп — кам'янисте дно або черепашник. Живиться дрібними молюсками, органічними рештками тощо. Трав'яний краб є однією з небагатьох морських тварин, здатних жити в солонуватій воді, у тих місцях, де морська вода змішується з прісною.

Влітку самиця виношує на плавальних ніжках приблизно 350 тис. яєць. Розвиток відбувається за солоності води не нижче 14 ‰ протягом майже 14 днів.

Краб волохатий (Pilumnus hirtellus) — краб родини Pilumnidae.

Розповсюджений у східній частині Атлантичного океану від Північного до Середземного моря. В Україні зустрічається у Чорному морі від дельти Дунаю до Керченського півострову.

Невеликий краб, довжина — до 20 мм, ширина — до 28 мм. Тіло вкрите волосками. Клешні різних розмірів, права більша за ліву. Забарвлення карапаксу та верхньої частини кінцівок червонувато-фіолетове. Нижня частина кінцівок коричнева. Молоді особини розмірами до 5 мм повністю білі. Стійкий до штормів і низької температури. Зустрічається на глибинах від 0,2 до 10 м у різних біотопах, але надає перевагу кам'янистому ґрунту із заростями підводних рослин. Живиться падлом. Розвиток із перетворенням, планктонна личинка проходить чотири стадії зоеа та стадію мегалопу. Плодючість самиці до 4 тисяч ікринок.

Ксанто пореса, краб-водолюб, фіолетовий краб (Xantho poressa) — краб родини ксантові.

Розповсюджений вздовж Атлантичного узбережжя Африки (Канарські острови), у Середземному та Чорному морі. В Україні зустрічається вздовж Кримського півострова (крім опріснених ділянок) та в районі острова Зміїний.

Невеликий краб, довжина — до 26 мм, ширина — до 43 мм. Карапакс поперечноовальний, лобовий край широкий. Передньобокові краї мають по чотири шипи, два передні — іноді редуковані. Абдомен конусоподібно завужений. Клешні товсті, порівняно великі. Кінцівки вкриті короткими волосками. Забарвлення карапаксу та кінцівок зазвичай фіолетове (іноді темно-зелене або коричневе) з темними крапками. Нижня частина карапаксу жовтувата. Пальці на клешнях чорного кольору, мають зубці з внутрішнього боку.

Донна тварина, зустрічається у прибережній зоні зазвичай на глибинах 0,5–3 м (іноді до 15 м). Надає перевагу кам’янистому ґрунту (живе у щілинах скель або серед каміння), але може зустрічатись і на піщаному ґрунті. Живиться падлом, поліхетами, молюсками. Розвиток із перетворенням, планктонна личинка проходить чотири стадії зоеа (розміри 1,2–1,8 мм) та стадію мегалопу (розміри до 3 мм). Плодючість самиці 800–1400 ікринок. Ікра темного (майже чорного кольору).

«Чорноморські краби мають важливу роль «санітарів» в екосистемі моря, знищуючи рештки водних біоресурсів, попереджаючи поширення хвороб і заморних явищ. Лов їх заборонений, багато видів є рідкісними та занесені до Червоної книги України. Варто пам'ятати, що вилов водних біоресурсів Чорного моря регулюється Правилами і режимом рибальства, та охороняється Державним агентством рибного господарства України», — повідомили фахівці.

Нагадаємо, що Тихий океан так окислився, що розчинив раковини крабів.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Зображення згенеровано ШІ
Шашлик у томатному маринаді — можна готувати як на мангалі, так і в духовці чи на грилі
1 хв на прочитання56 хвилин тому
ФОТО: лінія електропередач / Укрінформ
Міненерго заохочує бізнес розвивати модель постачання електроенергії
1 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: ілюстративне
В Україна почала дешевшати морква: чого чекати на свята?
1 хв на прочитання3 години тому
Термінова нарада щодо критичної ситуації з опалювальним сезоном у Кривому Розі
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитанняВчора
Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та залучати інвестиції для відновлення економіки
2 хв на прочитанняВчора
Батькам дітей із особливими потребами компенсуватимуть витрати на асистента: у Львові затверджено новий порядок
1 хв на прочитанняВчора
У ДАР з'явиться система оповіщення для бджолярів - Мінагро
1 хв на прочитанняВчора
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»: стратегічне партнерство для розвитку територіальних громад України
2 хв на прочитанняВчора