Натуральні цукрозамінники називають чудовою альтернативою звичайному цукру. Деякі з них мають низьку чи нульову калорійність і не викликають підвищення рівня цукру в крові.
Цукрозамінники бувають натуральні та синтетичні, калорійні та некалорійні. Звісно, натуральні замінники цукру кращі за синтетичні. Але кожен із них має свої особливості. Про це розповідають «Здорові люди».
Фруктоза — натуральний замінник цукру, який міститься у фруктах, ягодах, овочах і меді. Фруктоза вдвічі солодша за сахарозу, але вона має таку саму калорійність, що і цукор — 400 ккал. Глікемічний індекс фруктози дорівнює 20. Це означає, що фруктоза підвищує рівень цукру в крові, але не так швидко, як глюкоза. Цей цукрозамінник слід використовувати в розумних дозах. 30 г фруктози на добу є нормою, більше 50 г організм не здатен засвоїти.
Мінуси. Надлишок фруктози підвищує ліпопротеїди низької щільності, призводить до резистентності до інсуліну, абдомінального ожиріння, пошкодження судин і навіть сечокам'яної хвороби. Тому замінювати цукор фруктозою потрібно в міру.
Застосування: фруктозу використовують як цукрозамінник у здоровому харчуванні, у виробництві солодощів для діабетиків, кондитерські вироби з нею називають «дієтичними».
Мед. Цей природний замінник цукру одержують із різних рослин, тому він має різні властивості. Мед має лікувальну, антиоксидантну, протизапальну й антибактеріальну дію. Він є природним антибіотиком. Пребіотичні властивості меду покращують роботу імунної системи.
Мінуси. Незважаючи на корисні властивості меду, слід пам'ятати, що він має близький до цукру глікемічний індекс (мед — від 50 до 70, цукор — 70). Також, якщо його змішувати з іншими продуктами, він може погіршити роботу шлунково-кишкового тракту. Цей цукрозамінник краще застосовувати для профілактики захворювань і не на щоденній основі.
Як визначити натуральність меду. Купуючи мед, ви можете нарватися на недобросовісних бджолярів і продавців, які продають штучний мед (зроблений із борошна, бурякової патоки, цукру). Він не має лікувальних властивостей.
Натуральність меду можна визначити в домашніх умовах.
Застосування: мед використовують як із лікувальною метою (наприклад, лікують кашель), так і у приготуванні їжі.
Сироп топінамбуру. Його одержують із бульб топінамбуру (земляної груші). Він низькокалорійний порівняно з іншими сиропами — 267 ккал на 100 г — і має низький глікемічний індекс (близько 1). Це найнижча величина з усіх цукрозамінників.
Сироп топінамбура має приємну насолоду, багатий на калій, кальцій і магній. Гарний пребіотик, тому що містить велику кількість клітковини. Один із найбезпечніших продуктів із ряду цукрозамінників.
Мінуси. Вживання великої кількості цього продукту може спричинити газоутворення та здуття живота.
Застосування: сироп додають у випічку, йогурт, сир і різні десерти, чай, коктейлі та кефір.
Кокосовий нерафінований цукор виробляється із соку зрізаних квіткових бруньок пальмового дерева. Він має низький глікемічний індекс — 24,5.
Містить корисні нутрієнти (кальцій, залізо, калій та вітамін С). Корисна амінокислота глютамін, яка також міститься в ньому, сприяє зростанню м'язової маси, загоєнню ран. Інозитол підтримує здоров'я нервової системи. Солі калію позитивно впливають на артеріальний тиск.
Мінуси. Як усі концентровані цукри, кокосовий цукор краще вживати в невеликих кількостях. Слід знати, що незважаючи на низький глікемічний індекс, кокосовий цукор — калорійний продукт (100 г продукту містить 380 ккал). Його в міру потрібно їсти тим, хто худне, і взагалі не вживати при важких формах цукрового діабету. Кокосовий цукор заборонено у протигрибкових програмах.
Застосування: випічка, кондитерські вироби, можна додавати в каву, чай, коктейлі. Використовують його і для приготування соусів, як посипку на випічці й у поєднанні зі східними стравами.
Нерафінований тростинний цукор отримують із очеретяного соку методом випарювання води на сонці. Містить калій, залізо, кальцій, магній, фосфор і вітаміни групи В. Додавання тростинного цукру в їжу в невеликих кількостях сприяє зміцненню нервової й імунної систем. Калорійність — 387 ккал майже як у звичайного цукру.
Мінуси. Він має високий глікемічний індекс — 55, тому ним не варто замінювати звичайний цукор на етапі схуднення. Також є наукові дослідження, що тростинний цукор впливає на розвиток хронічних захворювань.
Застосування: випічка, десерти, напої, каші, салати та супи. Він є натуральним консервантом, тому використовується при приготуванні варення, компотів, джемів і в консервуванні.
Кленовий сироп. Цей популярний у всьому світі цукрозам отримують шляхом випарювання кленового соку. Відтінок сиропу надає вигляду дерева. Більшість виробництва розташована в Канаді та США, де росте цукровий клен. Сироп у 1,4 раза солодший за цукор. Глікемічний індекс — 54. Цей цукрозамінник не викликає алергію і вдвічі менш калорійний за цукор. У невеликих кількостях містить антиоксиданти, мікроелементи та вітаміни групи В.
Мінуси. Сироп містить багато сахарози, тому він, як і цукор, збільшує ризик розвитку цукрового діабету, набору ваги, руйнування зубної емалі й інших захворювань.
Натуральний кленовий сироп коштує дорого. Якщо ви купили його за дешевою ціною, швидше за все, це підробка.
Застосування. Кленовий сироп застосовують для карамелізації м'ясних страв, соусів, у випічках і десертах (млинці, морозиво).
Фініковий сироп популярний серед людей, які підтримують здоровий спосіб життя. Його роблять із соку плодів фінікової пальми. Калорійність сиропу — 116,8 ккал. Глікемічний індекс — 54. Тому його не рекомендують людям, які страждають на цукровий діабет. Сироп містить калій, магній, антиоксиданти та корисний для серцево-судинної системи, нервової системи, що допомагає відновленню після хвороби.
Протипоказання: не підходить людям із захворюванням шлунково-кишкового тракту, із цукровим діабетом, мігренями, дітям до 3 років, людям із зайвою вагою.
Застосування: у випічці, чаях і смузі. Він поєднується з млинцями, тістечками та морозивом.
Сироп агави отримують із соку рослини -агави. Він солодший за цукор майже втричі. Глікемічний індекс — від 55 до 90. Калорійність сиропу — 311 ккал.
Сироп агави містить природні імуномодулятори та пребіотик інулін, який позитивно впливає на склад мікрофлори шлунково-кишкового тракту.
Протипоказання: високий тиск, інсулінорезистентність, вагітність, вік до 5 років, індивідуальна незносність, під час підготовки до зачаття (містить природні контрацептиви), аутоімунний тиреоїдит.
Застосування: у напоях, десертах, випічці.
Важливо розуміти, що сироп — це концентрований розчин цукрів у воді чи натуральному соку. Навіть якщо сиропи натуральні, вони однаково мають калорійність та глікемічний індекс.
Еритрит (еритрол) — цукроспирт, коефіцієнт солодощі якого — 0,7, коли в сахарози — 1. Глікемічний індекс — 0. Його можна вживати людям із цукровим діабетом, зайвою вагою і здоровим людям, оскільки він не впливає на рівень цукру в крові. До речі, еритрит захищає зуби від карієсу.
Мінуси. Велика кількість цього цукрозамінника може спричинити проносний ефект і діарею, метеоризм.
Застосування: оскільки він має освіжаючий смак, його краще поєднувати з іншим підсолоджувачами в десертах і випічках.
Стевія. Отримують цей цукрозамінник із листя стевії шляхом настоювання їх на спирті і потім методом очищення й упарювання екстракту до сухого порошку. У 300 разів солодший за цукор, не містить калорій. Не має канцерогенних і токсичних властивостей. Екстракт стевії має антидіабетичну властивість. Цей продукт вважається найбільш безпечним і вивченим цукрозамінником.
Мінуси. Стевія може викликати алергічні реакції, розлад шлунково-кишкового тракту, порушити мікрофлору кишківника. Має специфічний смак.
Застосування: додають у каші, супи, йогурти та кондитерські вироби. Стевія змінює смак чаю та кави.
Слід пам'ятати, що навіть натуральні підсолоджувачі не варто використовувати на постійній основі, тому що вони повністю не досліджені, а багато даних про їхню безпеку суперечливі.
Більше новин читайте на GreenPost.