Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Агро
  • "Термошок" та посуха: весняні погодні аномалії в Україні загрожують врожаю

"Термошок" та посуха: весняні погодні аномалії в Україні загрожують врожаю

Синоптики фіксують різкі перепади температур та дефіцит опадів.

3 хв на прочитання7 годин тому
Погодний "термошок" в Україні: чи чекати врожаю у 2025 році? Погодний "термошок" в Україні: чи чекати врожаю у 2025 році?
Поділитись:

Цьогорічна весна в Україні відзначилася незвичайними погодними явищами, які синоптики охрестили "термошоком" – різкими коливаннями температури від літнього тепла до нічних заморозків протягом доби. Ці аномальні умови вже завдали шкоди не лише людям, але й сільськогосподарським культурам. Травневі заморозки, брак опадів та рекордно низька вологість ґрунту викликають серйозне занепокоєння серед аграріїв щодо майбутнього врожаю.

Наскільки критична ситуація та чого очікувати від літа 2025 року? Про це розповів начальник Черкаського гідрометцентру Віталій Постригань, інформує Телеграф.

За його словами, весна розпочалася у звичайні терміни, проте швидко змінилася на контрастну погоду з періодами спеки до 26-28º та інтенсивними пізніми заморозками. Заморозки фіксувалися двічі – з 7 по 15 квітня та з 27 по 29 квітня, коли температура повітря опускалася до -3..-6º, а на ґрунті – до -4..-9º. Такі різкі температурні перепади створили для рослин ефект "термошоку". Тривалість заморозків сягала рекордних 19 годин.

Перша хвиля заморозків завдала шкоди раннім плодовим деревам, таким як абрикос, слива та алича. Друга хвиля пошкодила виноград, усі квітучі плодові, ягідні та овочеві культури, висаджені рано. Подекуди постраждали навіть озимі культури та ріпак, який почав формувати колос та цвісти в незвично ранні терміни. Навіть там, де заморозків не було, температурні контрасти підвищують ризик розвитку хвороб та зниження врожаю.

Зима без снігового покриву також негативно вплинула на зволоження ґрунту. Опади весною випадали у вигляді мокрого снігу та дощу, проте сніговий покрив був незначним та тимчасовим. Дефіцит опадів спостерігається з третьої декади грудня, внаслідок чого вологість ґрунту є найнижчою за останні 10 років спостережень. За збереження сухої погоди на черзі – ґрунтова засуха.

Причиною таких погодних аномалій є домінування меридіональних процесів в атмосфері, що спричиняє активний обмін повітряними масами між різними широтами.

Прогнози на найближчий час невтішні. За словами Віталія Постриганя, вкрай необхідні дощі, адже саме опади травня є фундаментом майбутнього врожаю. На жаль, сценарій розвитку атмосферних процесів не виключає нових заморозків у першій половині травня. Тому майбутній врожай значною мірою залежатиме від погоди у травні.

За прогнозами світових метеоцентрів, літо 2025 року в Україні очікується сухим та спекотним. Середня температура сезону буде на 2º вище кліматичної норми, а кількість опадів – меншою за звичайну. Тенденція до спекотнішого та посушливішого літа спостерігається в Україні протягом останніх 30 років, із зростанням середньої температури на 1,6º та зменшенням кількості опадів на 12%. Кількість днів зі спекою понад 30º, особливо 35º, зросла вдвічі.

Дефіцит опадів та тривалі періоди спеки негативно впливають на вирощування багатьох сільгоспкультур, особливо овочів та картоплі. Вже зараз високі температури ґрунту є нехарактерними для початку травня та можуть зашкодити врожаю картоплі. В умовах зміни клімату аграріям стає дедалі складніше отримувати стабільні та високі врожаї, тому необхідно адаптуватися до нових кліматичних реалій.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Агро
Більше з GreenPost
Податок на дощ у Німеччині: чому німці платять за опади та як це працює
Плата за небесну воду: як у Німеччині функціонує "податок на дощ"
4 хв на прочитання59 хвилин тому
Греція не передаватиме Україні ЗРК Patriot – уряд спростовує ЗМІ
Греція заперечує можливість передачі Україні ЗРК Patriot
1 хв на прочитання2 години тому
Польські перевізники готують нову блокаду "Ягодин-Дорогуськ" з 12 травня
Новий протест на кордоні: польські перевізники знову блокуватимуть "Ягодин-Дорогуськ"
2 хв на прочитання2 години тому
Лікарі попереджають про шкоду щоденного використання мила
Чому щоденний душ з милом може бути шкідливим: попередження лікарів
1 хв на прочитання3 години тому
Поганий настрій — не вирок: 7 нестандартних способів повернути собі сонце всередині
3 хв на прочитання4 години тому
"Нова пошта" запустила першу газову когенераційну установку
1 хв на прочитання5 годин тому
Негода залишила без світла 11 населених пунктів у двох областях України - Укренерго
1 хв на прочитання6 годин тому
Через 50 років після закінчення війни В'єтнам ще бореться з наслідками застосування Agent Orange
5 хв на прочитання10 годин тому