Догори
Дати відгук

Світ зазнає краху через пакетик електролітів: чому людство знову потерпає від холери

Холера є маркером криз і потрясінь — соціальних, економічних і кліматичних.

6 хв на прочитання25 Березня 2024, 17:34
Фото з відкритих джерел Фото з відкритих джерел
Поділитись:

Холера легко піддається лікуванню, проте все більше людей помирає від неї в багатьох країнах. Це хвороба, яка багато говорить про стан світу, розповідає Die Zeit.

Відвідувачів холерного відділення часто збивають із пантелику ліжка: вузькі, обтягнуті тканиною — і зяюча дірка посередині, під якою стоїть відро. У тяжкохворих на холеру людей настільки сильна діарея і вони настільки слабкі, що часто не доходять до туалету.

«Люди шоковані, коли бачать це, але така реальність», — каже Філіп Барбоза, керівник програми Всесвітньої організації охорони здоров'я по боротьбі з холерою, у відеоінтерв'ю, опублікованому ВООЗ кілька місяців тому. 

Холера — це гостра кишкова інфекція. У більшості випадків вона перебігає в легкій формі. Однак, якщо її не лікувати, вона може призвести до смерті протягом декількох годин. Тяжкохворі люди втрачають літри рідини через водянисту діарею та блювоту. У найгіршому випадку вони помирають від відмови органів. Особливо ризикують діти віком до п'яти років. Теоретично, однак, у 2024 році цього вже не мало би статися.

Холера викликається забрудненою водою чи їжею, що спричиняється бактерією Vibrio cholerae. Ця бактерія відома медицині вже понад сто років. Вона не є патогеном, який ставить перед лікарями нерозв'язні проблеми. Існує вакцина проти неї і сприятливі методи лікування — холеру можна попередити і вона легко піддається лікуванню. Це робить те, що зараз відбувається в багатьох країнах, ще більш драматичним. Починаючи з 2021 року, у світі спостерігається безпрецедентне зростання кількості випадків захворювання на холеру, навіть у країнах, які раніше десятиліттями були позбавлені спалахів.

У 2022 році ВООЗ нарахувала 473 000 випадків по всьому світу, що більш ніж удвічі більше, ніж у попередньому році. За попередніми даними, у 2023 році на холеру захворіли близько 700 000 людей. Близько 4 000 померли. І це лише зареєстровані випадки. Перші кілька тижнів цього року також не дають підстав для оптимістичних прогнозів. Наразі спалахи холери фіксують у 17 країнах, зокрема в Афганістані, Гаїті, Замбії та Зімбабве. Експерти ВООЗ та міжнародних гуманітарних організацій терміново попередили на цьому тижні, що світові запаси вакцин незабаром будуть вичерпані й не зможуть задовольнити попит.   

Чому цифри зростають?

Холера процвітає там, де люди бідні, де вони не мають доступу до чистої води. Так було завжди. Але те, що зараз ситуація в багатьох країнах стає такою поганою, також пов'язано з нинішнім станом світу. Холера є маркером криз і потрясінь — соціальних, економічних і кліматичних. Збройні конфлікти та переміщення населення, стихійні лиха, такі як землетруси, й екстремальні погодні явища, такі як урагани, повені та посухи, сприяють поширенню збудника. Це пов'язано з тим, що всі вони ускладнюють доступ людей до безпечної питної води та руйнують санітарну інфраструктуру. Наприклад, у Мозамбіку та Малаві минулого року сильні спалахи холери сталися після циклону Фредді, який тривав довше за будь-який попередній тропічний шторм. 

Холера також знову з'явилася в охопленій війною Сирії і вражає ослаблене населення з вразливими дітьми. Те саме стосується інших конфліктних регіонів, таких як Демократична Республіка Конго чи Ємен. У секторі Газа дехто також побоюється серйозних спалахів холери.

Хоча ці зв'язки добре відомі, світ погано до них підготовлений. Це пов'язано з тим, що вакцина від холери ще далеко не досягла всіх, хто її потребує.

Чому так мало вакцини?

Світова спільнота зуміла забезпечити більше половини населення планети новими вакцинами проти COVID-19 за дуже короткий проміжок часу. Та ж сама світова спільнота зараз спостерігає за тим, як люди помирають від кишкових інфекцій, яких не повинно було б бути у 2024 році. Ефективна оральна вакцина доступна вже багато років. Однак велика кількість спалахів у різних країнах призвела до того, що попит на неї настільки різко зріс, що виробник більше не може встигати за обсягами виробництва. Торік постраждалі країни замовили 76 млн доз вакцини, але лише половину з них вдалося доставити. Причина очевидна: всі дози вакцини наразі надходять від однієї компанії — EuBiologics із Південної Кореї.

Було давно передбачувано, що у цього виробника можуть виникнути проблеми із задоволенням зростаючого попиту. До кінця 2022 року був ще один виробник — індійська філія компанії Sanofi. Коли він пішов із ринку, вакцина вже була в дефіциті. У жовтні 2022 року експертному комітету ВООЗ, Міжнародній координаційній групі, навіть довелося змінити свої рекомендації щодо вакцинації: відтоді люди в уражених районах отримують лише одну дозу замість двох. Це дозволяє дещо розтягнути запаси, але захист від вакцинації триває менше. Це не є довгостроковим рішенням.

Очікується, що ще два виробники в Південній Африці й Індії почнуть виробляти вакцину не раніше кінця року. До того часу EuBiologics намагається збільшити свої потужності. Компанія навіть розробила спрощену версію своєї вакцини, щоб мати змогу виробляти її більше. Однак експерти сумніваються, що це зможе запобігти гострому дефіциту. 

Лікувати холеру було б легко

Проте вакцинація — це лише частина рішення.

Допоки люди в багатьох країнах не матимуть питної води, холера не зникне. Потрібні гігієнічні умови життя, чиста вода і мило, санітарні умови. Потрібні більш пристосовані центри для лікування випадків зараження, а також систематичне раннє виявлення спалахів.

Засоби стримування холери і порятунку тисяч життів щороку добре відомі. Вони не складні і часто навіть не дорогі.  Вам не потрібні апарати ШВЛ, відділення інтенсивної терапії або великі лікарні, каже експерт з холери Філіп Барбоза у відеоінтерв'ю ВООЗ. Прості розчини електролітів можуть допомогти протидіяти втраті рідини. У важких випадках пацієнти потребують інфузій та антибіотиків. Це дуже просто, наголошує Барбоза.

Водночас це саме те, що змушує таких експертів, як він, впадати у відчай. Тому що досить часто навіть цих простих засобів не вистачає.

«Люди все ще помирають, тому що у них немає доступу до пакетика електролітів, який коштує всього кілька центів. Це неприйнятно — коли цьому так легко можна було б запобігти. Людство століттями боялося холери. І досі боїться — просто вже не в нашій частині світу», — каже Барбоза.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Термінова нарада щодо критичної ситуації з опалювальним сезоном у Кривому Розі
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитання46 хвилин тому
 Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та економіку
Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та залучати інвестиції для відновлення економіки
2 хв на прочитаннягодина тому
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
1 хв на прочитання2 години тому
Перша у світі методологія оцінки кліматичного впливу збройних конфліктів
Україна презентує унікальну методологію оцінки екологічних наслідків збройних конфліктів
2 хв на прочитання5 годин тому
У ДАР з'явиться система оповіщення для бджолярів - Мінагро
1 хв на прочитання6 годин тому
На Миколаївщині порушники відшкодували понад 23 тисячі гривень збитків за незаконну рубку дерев
2 хв на прочитання7 годин тому
На Полтавщині знайдено червонокнижну рослину (ФОТО)
1 хв на прочитання8 годин тому
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»: стратегічне партнерство для розвитку територіальних громад України
2 хв на прочитання9 годин тому