Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Струсне світовий порядок і звільнить місце для інших: що насправді означає вихід США з ВООЗ

Струсне світовий порядок і звільнить місце для інших: що насправді означає вихід США з ВООЗ

Без внесків США Всесвітня організація охорони здоров'я вже відчуває нестачу коштів.

9 хв на прочитання6 годин тому
Колаж GreenPost Колаж GreenPost
Поділитись:

Багато хто побоювався цього: не встиг Дональд Трамп приступити до виконання своїх обов'язків, як виводить свою країну зі складу Всесвітньої організації охорони здоров'я. Знову. Зрештою, він уже намагався це зробити у 2020 році, під час свого першого президентського терміну. Однак вихід не набув чинності, оскільки термін повноважень Трампа закінчився до закінчення передбаченого річного періоду очікування. Джо Байден узяв на себе відповідальність і скасував вихід. Цього разу Трамп діє швидше. Тепер він налаштований серйозно.

Але що означає цей вихід? Для ВООЗ, для підготовки до майбутніх пандемій, для самих США і решти світу? Про це розповідає Die Zeit.

Багато хто вважає цей крок великою помилкою. Міністр охорони здоров'я Німеччини Карл Лаутербах говорив про «серйозний удар» для світової охорони здоров'я. Без США було б набагато складніше допомагати країнам у разі спалахів хвороб або екологічних катастроф. ВООЗ також із жалем відреагувала на цю заяву. У своїй заяві вона послалася на спільні успіхи десятиліть співпраці — і нагадала, як разом вони викорінили віспу та поставили поліомієліт на межу зникнення.

Дональд Трамп заявив, що ВООЗ «обікрала нас». І це правда — жодна з інших 193 країн-членів не платить навіть близько стільки, скільки платять США. ВООЗ отримує близько 15 % усього свого бюджету від США, пояснює Крістіан Франц із компанії CPC Analytics. У дворічний період 2024-2025 років США хотіли виділити майже 1 млрд доларів США, що приблизно втричі більше, ніж Німеччина, друга за величиною країна-донор, і приблизно в п'ять разів більше, ніж Китай.

Розрив у бюджеті, спричинений виходом США, є відповідно великим. ВООЗ уже відчуває нестачу коштів.

«Фінансова криза ВООЗ уже є надзвичайною», — каже Ілона Кікбуш, експерт з глобальної охорони здоров'я з Женевського інституту післядипломної освіти. Вона також зазначає, що йдеться не тільки про гроші на цей рік і на майбутнє. США ще не заплатили і за 2024 рік.

«І, звісно, Трамп не зацікавлений платити гроші за ще один рік Байдена зараз», — говорить Кікбуш.

Особливо болючим є припинення так званих нарахованих внесків, каже Крістіан Франц. Ідеться про обов'язкові внески країн. Навіть якщо країни-члени визначають стратегічні пріоритети, організація може використовувати ці кошти для визначення власних пріоритетів — на відміну від багатьох добровільних внесків, які тісно пов'язані з конкретними темами чи проектами. Таким чином, із виходом США ВООЗ, імовірно, втратить частину своєї маневреності.

Де бракуватиме грошей?

«Можна припустити, що вихід США означатиме, що постраждають основні програми громадського здоров'я, наприклад, щодо туберкульозу, ВІЛ, а також ініціативи з підготовки до пандемії», — сказала Науковому медіа-центру Беате Кампманн, директор Інституту міжнародного здоров'я при Charité Berlin.

Погляд на те, що зараз відбувається з американськими фондами, також дає зрозуміти, що може означати виведення коштів: добра чверть коштів спрямовується на програми, спрямовані на зміцнення систем охорони здоров'я. Ще 23 % призначені для допомоги в надзвичайних ситуаціях у сфері охорони здоров'я, які перевищують національні можливості, таких як спалахи лихоманки Ебола. 18 % коштів підуть на боротьбу з поліомієлітом, який ВООЗ намагається викорінити протягом багатьох років, а ще 12 % — на запобігання епідеміям і пандеміям.

Експерти занепокоєні не лише фінансовим розривом, який залишить після себе вихід США. Вони також стурбовані відтоком мізків, який загрожує, якщо всесвітньо відомі установи, такі як Американські центри з контролю і профілактики захворювань (CDC), більше не будуть частиною мережі ВООЗ.

«Вони відіграють неймовірно важливу роль, і вони направили багато співробітників до ВООЗ», — каже Кікбуш, яка сама багато років працювала у ВООЗ. Загалом, світ отримує величезну користь від глобального досвіду США у сфері охорони здоров'я. У багатьох випадках американські дослідження лягають в основу рекомендацій ВООЗ. Ця залежність може стати проблемою з виходом.

Однак самі США, ймовірно, також постраждають від виходу. CDC й інші установи формально більше не матимуть доступу до баз даних ВООЗ, якщо США вийдуть з організації, що може перешкодити розробці вакцин або ліків. Один із прикладів: У 2020 році китайські науковці розшифрували послідовність генів нового коронавірусу Sars-CoV-2 — вони повідомили про результати ВООЗ.

Хто тепер матиме більший вплив?

Але справа не лише в технічних деталях, як підкреслив Лоуренс Гостін, професор глобального права охорони здоров'я в Джорджтаунському університеті: вийшовши з ВООЗ, США втратять вплив. Щоразу, коли на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я, генеральній асамблеї ВООЗ, виникатимуть питання, США більше не будуть присутні за столом переговорів.

«Якщо Китай спробує чинити вплив в Африці, Латинській Америці чи в інших країнах, де США мають дуже сильні стратегічні інтереси в сферах торгівлі чи корисних копалин, нас там не буде», — говорить Гостін.

Загалом, багато експертів припускають, що вихід США, ймовірно, спричинить геополітичні зміни. Ключове питання зараз полягає в тому, чи заповнить хтось цю прогалину, і якщо так, то хто?

«Однією з можливостей може стати більш активна участь країн БРІКС, що розвиваються, можливо, зі своїми власними пріоритетами», — каже Франц.

Однак унесок країн БРІКС, до яких належать Китай, Індія та Бразилія, наразі все ще дуже малий. У 2024-2025 роках вони дадуть трохи менше 0,5 млрд доларів США, порівняно з 2 млрд для G7.

«Досі Китай був дуже обережним», — каже Кікбуш. З огляду на вихід США, країна підкреслює, що залишається відданою ВООЗ. Але вона рішуче уникає використання терміну «керівна роль». Імовірно, також для того, щоб не опинитися під тиском необхідності платити більше. Хоча Китай, як і інші країни БРІКС, платить другу за величиною частку обов'язкових внесків до ВООЗ після США, він майже не платить добровільних внесків, які складають найбільшу частку бюджету ВООЗ.

А ЄС? Коли Трамп уперше оголосив про свій вихід із ВООЗ у 2020 році — в розпал пандемії коронавірусу — ЄС виступив за зміцнення організації у фінансовому плані. Насправді, Комісія ЄС нещодавно стала одним із найбільших донорів ВООЗ. Чи прийде вона на допомогу знову?

«Такої готовності з боку ЄС більше немає», — побоюється Кікбуш. Це також пов'язано з тим, що ЄС загалом не має голосу в ВООЗ.

«Він не може висловитися, не може приймати рішення, але всі хочуть, щоб він давав багато грошей», — говорить вона. І це більше не є популярним у Брюсселі.

Ба більше, в Європі зростає вплив популістів, які застерігають від контролю з боку міжнародних інституцій, які нібито загрожують національному суверенітету. У найгіршому випадку, каже Кікбуш, після виходу США з ЄС можуть виникнути «ефекти політичного зараження».

Цей скептицизм із боку деяких урядів наразі також ускладнює переговори щодо спільного договору про боротьбу з пандемією. Він покликаний забезпечити кращу підготовку країн-членів ВООЗ до майбутніх пандемій. Торік договір провалився, і нова спроба буде зроблена на наступній Всесвітній асамблеї охорони здоров'я в травні. Які шанси тепер, коли США оголосили про свій вихід? Принаймні можна припустити, каже Кікбуш, що інші країни тепер дадуть собі поштовх.

Що буде далі?

Що можна сказати з упевненістю: вихід США з ВООЗ струсоне світовий порядок. Те, яких заходів вживе Трамп, матиме вирішальне значення для глобальної охорони здоров'я. США є не лише найбільшим донором ВООЗ, а й інвестують мільярди в допомогу розвитку в секторі охорони здоров'я, наприклад, роблять внески до Глобального фонду для боротьби з туберкульозом, ВІЛ та малярією. Невідомо, якою мірою США скоротять свої витрати тут або на проекти з охорони сексуального та репродуктивного здоров'я жінок.

Невеликий проблиск надії: Білл Гейтс, який інвестує мільярди в глобальні програми охорони здоров'я через свій фонд, нещодавно вечеряв з Трампом, щоб обговорити поліомієліт, ВІЛ і глобальну охорону здоров'я. Президент, за словами Гейтса, виявив неабияку зацікавленість. Він був «вражений».

Однак у найближчі тижні й місяці постане інше питання: як швидко США насправді вийдуть із ВООЗ? Трамп оголосив про вихід своїм указом — але що саме це означає, наразі не зовсім зрозуміло. Це пов'язано з тим, що немає чітких правил виходу й лише один прецедент: лише Радянський Союз залишив ВООЗ у 1949 році через напруженість Холодної війни. Він повернувся в 1956 році.

Те, що Конгрес США сформулював, коли ратифікував угоду з ВООЗ у 1948 році, насправді має застосовуватися до США: США можуть вийти з ВООЗ лише після пільгового періоду тривалістю в один рік — і коли будуть сплачені всі внески, що залишилися за поточний фінансовий рік. Саме тому перша спроба Трампа вийти з ВООЗ провалилася — він прийняв це рішення запізно під час свого першого президентського терміну, а це означає, що Джо Байден, як новообраний президент, зміг скасувати це рішення.

Проте Трамп також може стверджувати протилежне і заявити про скасування виходу, тобто послатися на свою первинну декларацію про вихід від літа 2020 року. У такому випадку США вийшли б з ВООЗ із негайним набранням чинності.

Незалежно від того, буде пільговий період чи ні, ясно одне: зараз саме час для країн показати світові, наскільки важливим для них є глобальне здоров'я.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення згенеровано ШІ
Британська сім'я відсудила тисячі за несвіжі круасани та «запліснявілий» готель у Франції
4 хв на прочитання25 Січня 2025
Колаж GreenPost
Різниця в оплаті праці починається змалечку: вже в шість років хлопці цінують себе більше, ніж дівчата
4 хв на прочитаннягодина тому
Фото з відкритих джерел
Жінка, яка відмовляється від виконання подружнього обов’язку, у Франції не винна у розлученні, вирішив суд
3 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Держдеп США перестав розглядати заяви про видачу паспортів із позначкою «X» у графі «стать»
1 хв на прочитання9 годин тому
Поліція просить киян бути помітними на дорозі
1 хв на прочитання11 годин тому
Голод ближче, ніж здається: 153 лауреати Нобелівської премії адресували владі заклик
2 хв на прочитання15 годин тому
Уряд збільшив фінансування Програми медичних гарантій на понад 16 млрд грн
3 хв на прочитання19 годин тому
Американка витрачає $200 щомісячно на інтимні розмови зі штучним інтелектом
1 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Скрінтош з відео
У кримському парку «Тайган» врятованих від мазуту птахів відпоюють горілкою (ВІДЕО)
2 хв на прочитання25 Січня 2025
ФОТО: ілюстративне / rbc.ua
Вихідні в Україні будуть теплими, та обіцяють і дощі з мокрим снігом
1 хв на прочитання3 години тому
Співробітники Greenpeace перед Палацом правосуддя в Гаазі з плакатом «Немає майбутнього без природи» та зеленими табличками з написом «Захистіть нашу природу». Скріншот відео від Marten van Dijl / Greenpeace
«Свято без торта»: Greenpeace виграв позов проти Нідерландів
3 хв на прочитання4 години тому
Фото з відкритих джерел
Орбан вимагає повернути йому російський газ через Україну — інакше загрожує заблокувати санкції ЄС проти РФ
2 хв на прочитання5 годин тому
Африканським левам-довгожителям у Київському зоопарку - 16 років: що в меню вечірки?
1 хв на прочитання6 годин тому
Мазут з російських танкерів знайшли на узбережжях Одещини
1 хв на прочитання7 годин тому
У Польщі КПП на кордоні зробили критичною інфраструктурою, щоб більше не блокували
2 хв на прочитання8 годин тому
Шокуючі зміни в Міндовкіллі: хто сьогодні?
1 хв на прочитання10 годин тому