Догори
Дати відгук

Сьогодні – Міжнародний день із викорінення акушерських свищів

Хоча часто проблемі можна запобігти

4 хв на прочитання23 Травня 2021, 17:51
Поділитись:

Акушерський свищ – важка пологова травма, внаслідок якої жінки потерпають від нетримання, а також зазнають стигматизації і виявляються ізольованими від своїх сімей і громад. Про це було сказано у доповіді Генерального секретаря ООН, виголошеній на 73-ій сесії Генеральної асамблеї ООН.

Серед причин появи акушерських свищів зокрема було названо відмову в реалізації прав людини та незадовільний доступ до послуг у сфері сексуального та репродуктивного здоров'я, включно з охороною материнського здоров'я і доглядом за новонародженими.

Міжнародна спільнота вживає заходів із боротьби з акушерськими свищами на глобальному, регіональному та національному рівнях. Мета, озвучена в доповіді Генерального секретаря ООН, – викорінення акушерських свищів протягом життя одного покоління.

«Перемога над свищами – невід'ємна складова досягнення цілей в області стійкого розвитку до 2030 року. Поліпшення материнського здоров'я, зміцнення систем охорони здоров'я, скорочення нерівності в сфері медичного обслуговування, а також збільшення обсягу і передбачуваності фінансування мають вирішальне значення для того, аби інтереси кожного було враховано», – ідеться в доповіді.

В Україні про акушерські свищі майже не говорять. Багато жінок отримують травми від час пологів, хоча цьому в багатьох випадках можна запобігти.

Є кілька причин утворення акушерських свищів. Найпоширеніші з них:

1) після розривів піхви під час пологів або епізіотомії жінку не зашили якісно;

2) жінку зашили добре, але рано зняли шви (3-4 день), і вони розійшлися;

3) жінку зашили добре, але вона почала рано сідати, через що ще не загоєні шви розійшлися;

4) після пологів жінка відмовилася від зашивання, і післяпологові розриви зажили «неправильно», утворилися свищі.

«Відповідальність і на лікарях, які рано зняли шви, неякісно зашили, мало ясно пояснили жінці, скільки часу можуть гоїтися шви і як з ними правильно поводитися, як їх обробляти і загоювати, коли буде можна сідати на сідниці так, щоб рани добре затягнулися і це було безпечно для її здоров'я, – пояснює у своєму коментарі GreenPost реабілітолог, практичний, пренатальний і сімейний психолог, доула Валентина Острогляд. – Також відповідальність на жінці, що вона не захотіла, щоб їй наклали шви на розриви, або не з'ясувала чітко й однозначно, як доглядати за собою, якщо була травматизація піхви й ушивання. Це саме вже її відповідальність, і те, що вона не розчула, чи недозрозуміла, чи не розпитала лікаря про цей додатковий догляд за собою, тепер стало тільки її проблемою. Вирішувати її все одно потрібно, але через певний час після пологів це зробити вже набагато складніше».

Доула говорить: профілактикою розривів піхви в пологах і утворення свищів завжди була і буде грамотна допомога жінці під час пологів. Не можна форсувати, прискорювати момент «вигнання плода», тобто сам вихід голови і тіла дитинки. Профілактикою також є вправи на керування своїм тілом, уміння в потрібний момент напружуватися і на потугах повільно і плавно допомагати дитині просуватися по родових шляхах, за допомогою керованого дихання координувати це з рухом самої дитини і м'язовою роботою її власного тіла. Дуже важливим є вміння розслабитися.

Також, готуючись до пологів, жінка має підлікувати всі вагінальні інфекції, щоб усередині і зовні були здорові тканини. Валентина Острогляд радить робити обмивання з відварами трав (ромашка, календула, подорожник), допологовий олійний масаж піхви з натуральними оліями з додаванням живиці сосни і кедра, ефірних олій, відібраних самою жінкою для себе на ароматесті. Масажі і вправи, які може робити жінка напередодні пологів, можна починати з 36 тижня вагітності і до самих пологів.

Якщо все-таки довелося на власному досвіді дізнатися, що ж таке акушерські свищі, Валентина Острогляд закликає не поспішати звинувачувати лікарів.

«Це багатогранна проблема жінок, і якщо ми хочемо з цим розібратися досконально, то треба це робити грамотно, своєчасно і тільки в індивідуальному порядку», – говорить вона.

Нагадаємо, у столиці на станції метро «Лісова» 23-річна жінка народила дитину.

 

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Зображення з відкритих джерел
Якщо залишилися зайві бетонні блоки: креативні ідеї (ФОТО)
2 хв на прочитання4 години тому
Лісова пожежа в селі Хасія поблизу Афін у серпні: 2023 рік був одним із найгірших лісових пожеж у Європі. Фото: Angelos Tzortzinis/AFP/Getty Images
Вигоріла площа Майорки, Менорки й Ібіци разом: лісові пожежі у 2023-му завдали найбільшої шкоди Європі
1 хв на прочитання5 годин тому
Термінова нарада щодо критичної ситуації з опалювальним сезоном у Кривому Розі
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитанняВчора
 Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та економіку
Італія допомагатиме Україні відновлювати енергетику та залучати інвестиції для відновлення економіки
2 хв на прочитанняВчора
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
1 хв на прочитанняВчора
Україна презентує унікальну методологію оцінки екологічних наслідків збройних конфліктів
2 хв на прочитанняВчора
У ДАР з'явиться система оповіщення для бджолярів - Мінагро
1 хв на прочитанняВчора
На Миколаївщині порушники відшкодували понад 23 тисячі гривень збитків за незаконну рубку дерев
2 хв на прочитанняВчора