Щоб не «ворожити» по ЕКГ: гайд кардіолога
Для людини без медичної освіти ЕКГ — лише рожева стрічка з химерними зигзагами, а її опис — набір незрозумілих фраз.
Досить часто, зробивши ЕКГ, замість того, щоб отримати відповідь на усі запитання, пацієнти отримують лише рожеву стрічку паперу з химерними зигзагами. Її може супроводжувати опис, але для людини без медичної освіти він є набором незрозумілих фраз. Про це розповідає лікар-кардіолог Оксана Самусенко.
Вона пояснює, як слід читати результати ЕКГ.
Ритм синусовий — прекрасно! У нормі за всі скорочення серця відповідає синусовий вузол — маленька структура в правому передсерді, звідки генеруються усі серцеві імпульси.
Ритм несинусовий — має насторожити. Варіанти: передсердний, АВ-вузловий, ідіовентрикулрярний — зі структур, розташованих нижче синусового вузла. Таку ЕКГ варто показати лікарю-кардіологу.
Висновок «ритм не синусовий» із подальшим розшифруванням (фібриляція або тріпотіння передсердь) теж потребують оцінки лікаря-кардіолога, особливо якщо вони виникли вперше.
Ритм правильний. В нормі серце скорочується ритмічно — це і є правильним ритмом. Найчастішими причинами неритмічного серцебиття є:
- синусова аритмія (варіант норми для дітей та підлітків);
- екстрасистолія (по-народному "перебої в серці");
- фібриляція передсердь.
ЧСС — частота серцевих скорочень. В нормі 60-100 ударів на хвилину.
<60/хв — брадикардія
>100/хв — тахікардія
ЕВС — електрична вісь серця. В нормі не відхилена, вертикальна або горизонтальна.
Частіше зустрічається відхилення електричної осі вліво, що може зумовлюватися:
- гіпертрофією лівого шлуночка;
- блокадою лівою ніжки пучка Гіса, передньої гілки лівої ніжки пучка Гіса.
Відхилення вправо може бути:
- анатомічною нормою;
- наслідком захворювань легень.
Нове різке відхилення ЕВС вправо — одна з ознак тромбоемболії легеневої артерії. Особлива увага потрібна, коли така графіка ЕКГ супроводжується задишкою, набряком/болем однієї нижньої кінцівки.
Вольтаж. Перш ніж оцінювати цей параметр, потрібно знайти «букву П» з самого початку стрічки ЕКГ і впевнитися, що її розмір 10 мм (2 великі клітинки).
Якщо в висновку «вольтаж достатній» — значить, усе добре.
Зниження вольтажу буває при:
- перикардиті;
- тампонаді серця;
- гідротораксі;
- кардіоміопатіях;
- при або після інфаркту міокарда.
Перехідна зона. Це відведення від V1 до V6, де величина R (спрямований догори) = величині зубцю S (спрямованого до низу). В нормі перехідна зона розташована у відведенні V3 або V4. Вона дає можливість запідозрити збільшення розмірів камер серця.
Це основні фрази, якими користуються лікарі-функціоналісти та кардіологи для опису електрокардіограми. Якщо ви прочитали в висновку ЕКГ лише їх, можете видихнути з полегшенням та спати спокійно.
Ще може бути:
- гіпертрофія (збільшення) розмірів передсердь/ шлуночків серця;
- блокади АВ-проведення, блокади ніжок пучка Гіса (неповна блокада правої ніжки пучка Гіса є варіантом норми);
- порушення внутрішньошлуночкої провідності;
- порушення процесів реполяризації;
- дифузні зміни міокарду;
- вогнищеві зміни (дрібно/ великовогнищеві зміни — таку плівку обов'язково показати лікарю та якнайшвидше).
Усі ці випадки потребують консультації кардіолога та дообстеження.
Якщо ж, окрім ЕКГ ознак, пацієнт відзначає симптоми: біль у серці, за грудиною, задишку, нестачу повітря, напади серцебиття, неритмічне серцебиття, «перебої» у роботі серця, втрату свідомості, запаморочення, різкі зміни артеріального тиску, до лікаря варто звертатися одразу.
Важливо співставляти дані ЕКГ з анамнезом, симптомами, порівнювати зміни з попередніми ЕКГ (якщо маєте старі кардіограми, обов'язково беріть їх до лікаря).
«Ніколи не втомлююсь повторювати, що одного запису кардіограми не завжди достатньо. Потрібна фахова оцінка лікаря, яка включає в себе детальний збір анамнезу та скарг, огляд, аналіз результатів лабораторних та інструментальних досліджень», — нагадує Оксана Самусенко.
Також ми розповідали про медичний огляд: хто може відмовитися.