Догори
Дати відгук

Медичний огляд: хто може відмовитися

Медогляди є обов’язковою умовою, дотримання якої дає працівнику право виконувати свою роботу.

4 хв на прочитання08 Лютого 2022, 15:27
Медогляд Медогляд
Поділитись:

При прийнятті на роботу або в процесі трудової діяльності працівник повинен проходити медичний огляд. Хто не зобов’язаний проходити медичні обстеження, роз’яснює Координаційний центр з надання правової допомоги.

Що таке медогляд та його види

Медичний огляд — це комплекс медичних втручань, що проводяться з метою виявлення патологічних станів, захворювань і факторів ризику їхнього розвитку.

Проведення медогляду має на меті дати всебічну оцінку стану здоров’я певних категорій осіб, визначити стан здоров’я працівника та можливість виконання ним відповідних трудових обов’язків, а також попередити виникнення та розповсюдження інфекцій. Крім того, відповідно до законодавства, є певні категорії працівників, види діяльності та перелік професій, для яких проходження медичного огляду є обов’язковим.

Основні види медичних оглядів в Україні:

  • попередні медичні огляди (при прийнятті на роботу для визначення стану здоров’я працівника та виявлення професійних захворювань, які могли виникати раніше на попередніх роботах);
  • періодичні медичні огляди (проводяться протягом трудової діяльності з метою виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань; забезпечення спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів; вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу);
  • позачергові медичні огляди (проводяться за ініціативою роботодавця, якщо стан здоров’я працівника не дає змоги виконувати свої трудові обов’язки, або самого працівника (шляхом написання заяви), якщо той вважає, що його стан здоров’я погіршився у зв’язку з певним видом виконуваної роботи). 

На яких роботах та для яких категорій працівників медогляд є обов’язковим?

Важка робота. Під час проведення медичного огляду для працівників, зайнятих на важких роботах, вказується фах лікарів, які беруть учать у цьому огляді, а також спеціальні медичні протипоказання

Робота зі шкідливими та небезпечними умовами праці. До цього виду належать робота на висоті, роботи у лісовій охороні, усі види підземних робіт, роботи у газорятувальній службі тощо.

Робота з необхідністю у професійному доборі. До цієї категорії належать водолазні роботи, роботи, виконання яких передбачає носіння вогнепальної зброї, аварійно-рятувальні роботи та роботи по гасінню пожеж, роботи, пов’язані із застосуванням вибухових матеріалів, роботи у вибухо- та вогненебезпечних виробництвах тощо.

Робота з водіння транспортних засобів. Під час проведення медогляду водіїв транспортних засобів медичні працівники проводять опитування водія, яке стосується його стану здоров’я, тривалості сну, настрою та наявності або відсутності скарг на здоров’я. Також звертають увагу на те, як особа заходить до кабінету, як поводиться, на зовнішній вигляд, настрій, наявність синців та  слідів від ін’єкцій. При огляді в обов’язковому порядку вимірюються артеріальний тиск та частота скорочень серця.

Особи молодші 18 років (при прийнятті на роботу) та молодші 21 року (щорічно, незалежно від професії та виду виконуваних робіт) не допускаються до роботи без проходження медогляду. В період проходження щорічного медогляду за працівником зберігатимуться місце роботи (посада) і середній заробіток. 

Якою є відповідальність за непроходження медогляду працівником?

Працівник, який відмовляється проходити обов’язковий медичний огляд, порушує трудову дисципліну, а за порушення трудової дисципліни передбачено дисциплінарну відповідальність, наприклад, відсторонення від роботи без збереження заробітної плати, або звільнення з роботи (якщо проходження медичного огляду є обов’язковим).

Роботодавець, в свою чергу, може понести адміністративну відповідальність у вигляді штрафу за несвоєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов’язкових медоглядів. 

Чи можна взагалі обійтися без медичного огляду?

Відповідно до законодавства України, працівник зобов’язаний проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди. А роботодавець зобов’язаний забезпечити організацію та оплату відповідних медичних оглядів.

Таким чином, медичні огляди є обов’язковою законодавчою умовою, дотримання якої дає право роботодавцю допустити працівника до виконання його трудових обов’язків, а працівнику дає право виконувати свою роботу.

Також ми розповідали, як виглядають шкільні обіди в різних країнах (ФОТО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Симптоми серцевого нападу: попереджувальні знаки, які ніколи не слід ігнорувати
3 хв на прочитання30 Вересня 2023
Доступний продукт для гіпертоніків, який нормалізує тиск
1 хв на прочитаннягодина тому
Поза сну багато розповість про вас: психолог розповіла цікаві деталі
2 хв на прочитання3 години тому
Гороскоп на завтра 30 Вересня 2023: Козерогу - проблеми вдома, Раку - нова робота
4 хв на прочитання4 години тому
Кардіологи перерахували п’ять щоденних звичок, які допомагають уникнути проблем з серцем
2 хв на прочитання6 годин тому
У Китаї нова інтернет-зірка — водій доставки, який бере з собою на роботу депресивну дружину та маленького сина
3 хв на прочитання7 годин тому
Гороскоп Таро на жовтень 2023: Ракам - фінанси, Левам - тріумф, Дівам - добробут
1 хв на прочитання7 годин тому
Названо чай, який здатний знизити підвищений холестерин за кілька тижнів
2 хв на прочитання9 годин тому
Більше з GreenPost
Справжню тушонку можна приготувати в домашніх умовах: поради та рецепти
14 хв на прочитання4 години тому
Греція вдруге за місяць потрапляє під удар найпотужнішого шторму — ось що він накоїв (ФОТО)
3 хв на прочитання5 годин тому
Росіяни поширюють відео з нібито українськими воїнами, які здаються у полон: ось чому це дешевий фейк
2 хв на прочитання8 годин тому
Фото ілюстративне
Від дихальних вправ при реабілітації після ковіду до стройової підготовки: як змінилося викладання фізкультури за останні три роки
5 хв на прочитання10 годин тому
Названо продукт , який сприяє зміцненню та захисту судин
1 хв на прочитання10 годин тому
Простий спосіб позбутися втоми очей
1 хв на прочитання11 годин тому
«Вагнерівці» повертаються : нова концентрація угруповання Євгена Пригожина навколо Бахмута
1 хв на прочитання12 годин тому
У Франції проаналізували порнографічні ролики, оскільки їх дивляться навіть діти — висновки невтішні
1 хв на прочитання13 годин тому