Що робити, якщо ядерний удар застав вас не вдома
Якщо ваш будинок залишився цілий, не треба хапати дітей і документи, сідати в машину і їхати до кордону з Польщею.
Що робити, якщо Росія все-таки наважиться завдати ядерного удару й ви потрапите в зону ураження, не маючи свого тривожного ядерного рюкзака при собі? Віце-президент із технологій Роман Павлюк наголошує, що якщо біля вас нема руйнувань, ваш будинок цілий і неушкоджений або пошкодження дуже незначні (тріснута штукатурка і/або шибка, просто зникло світло та зв’язок) — не треба починати якісь інтенсивні дії. Залишайтеся вдома, зачиніть усі вікна-двері та чекайте повідомлень від ЦО. І головне: не треба хапати дітей і документи, сідати в машину і їхати до кордону з Польщею. У такій ситуації ризиків їхати у якомусь напрямку більше, ніж залишатися вдома.
Іншими словами, якщо удару завдали по Олешках, а ви в Житомирі чи Умані — нічого аврального робити не треба! Сидимо вдома і чекаємо вказівок ЦО, РНБО та ВЦА.
Тут є два абсолютно базові завдання:
1) Пережити сам удар: ховаємося у будь-яку шпарину.
2) Захистити органи дихання: носіть зі собою запечатану маску FFP2/3, а краще навіть дві. Вона важить 10 г, їх можна розкласти по кишенях усіх курток. Вдихання радіоактивного пилу — це найбільша шкода для організму, бо після осідання в легенях вона труїтиме вас усе життя.
А далі шукайте воду і прямуйте від епіцентру в бік евакуації.
Dovidka.info також розповідає, що слід робити у таких випадках.
Якщо ядерний вибух застав вас у приміщенні
- Переконайтеся, що в приміщення не потрапляє повітря. Зачиніть усі вікна, двері, вентиляційні отвори, вимкніть кондиціонер та обігрівач. За можливості перейдіть у кімнату, де немає вікон.
- Залишайтесь в укритті впродовж 24 годин, якщо органи влади не нададуть інших інструкцій щодо переміщення чи евакуації. Аби не пропустити інструкції, не вимикайте радіоприймач або інший засіб зв’язку.
- Не їжте й не торкайтесь нічого, що могло зазнати радіоактивного забруднення.
- Якщо члени вашої сімʼї на момент застосування ядерної зброї були в іншому укритті, вони мають залишитися там, доки не буде дозволу покинути його.
- Тримайте своїх домашніх тварин усередині укриття.
- Не вживайте водопровідну воду до отримання відповідного повідомлення про її безпечність.
Якщо ядерний вибух застав вас у дорозі
- Помітивши спалах у небі (або його відбиття від поверхонь), у жодному разі не дивіться в той бік. Це загрожує опіком рогівки, спалаховою сліпотою й опіком очей.
- Зупиніть автомобіль на безпечній частині дороги.
- Зачиніть усі вікна, двері, люки та будь-які отвори, перекрийте потік повітря ззовні.
- Прийміть захисну позу (закрийте голову руками й опустіть лікті на коліна).
- За можливості, прикрийте вуха навушниками — це захист від баротравми.
- Прикрийте рот і ніс маскою, тканиною одягу або хусткою, дихайте через них, поки не опинитесь в укритті: це має захистити вас від потрапляння радіонуклідів в організм.
- Після вибуху негайно треба знайти укриття. Головний критерій — хвилинна доступність. Якщо поруч немає спеціально обладнаного сховища, найкраще підійде підвал або центр великих бетонних будівель із мінімальною кількістю вікон і дверей.
Нагадаємо також, що спрага буде найбільшим болем: простий мануал, що робити при ядерному ударі.
Також ми розповідали, що має бути в тривожному ядерному рюкзачку.