- Головна
- Новини
- Енерго
- Викопне паливо
- Ресурс державних гарантій для "Нафтогазу" вичерпано - чи допоможе Єврокомісія
Ресурс державних гарантій для "Нафтогазу" вичерпано - чи допоможе Єврокомісія
Для залучення більших обсягів коштів необхідна співпраця з Європейським Союзом.
Ресурс для гарантування державою кредитів НАК "Нафтогаз України" фактично вичерпано, і наступним потенційним гарантом для залучення компанією зовнішнього фінансування могла б стати Європейська Комісія. Таку думку висловив заступник виконавчого директора від України у ЄБРР Артем Шевальов під час онлайн-дискусії щодо забезпечення України газом до нового опалювального сезону.
Шевальов підкреслив, що існує банківський ресурс, зокрема в ЄБРР та європейських інвестиційних банках, які потенційно готові кредитувати "Нафтогаз" на привабливих умовах, але за умови наявності гарантійного покриття з боку Єврокомісії. Він висловив сподівання на політичне рішення щодо використання гарантійного ресурсу ЄК для покриття ризиків "Нафтогазу" як позичальника, що дозволить мобілізувати необхідні кошти для закупівлі газу навесні.
Представник ЄБРР також повідомив про очікуване підписання найближчими днями кредитної угоди між ЄБРР та "Нафтогазом" на 270 млн євро, а також гранту від Норвегії на 140 млн євро, анонсованих наприкінці березня 2025 року. Проте він зауважив, що цього недостатньо, оскільки загальна потреба у фінансуванні на закупівлю газу коливається в межах 1-2 млрд євро.
Шевальов наголосив на тому, що ті 270 млн євро кредиту ЄБРР надаються під суверенну українську гарантію, ресурс якої, як чітко розуміють усі сторони, фактично вичерпано через жорсткі обмеження МВФ, зокрема щодо пулу державних гарантій, доступних Міністерству фінансів. У зв'язку з цим для залучення більших обсягів коштів необхідна співпраця з Європейським Союзом.
На думку представника ЄБРР, ЄС має проявити солідарність у цьому питанні, враховуючи геополітичну орієнтацію України на членство в Євросоюзі, а також можливий вплив ризиків в українській енергетиці на європейські ринки та енергобезпеку в цілому.
Радник з енергетичних питань Представництва ЄС в Україні Торстен Вьолллерт, коментуючи можливість надання гарантій ЄС для кредитування "Нафтогазу", зазначив, що відповідні дискусії тривають у Брюсселі, проте, на його думку, рівень політичної уваги до цього питання має бути вищим. Він також підкреслив, що забезпечення України газом має стати пріоритетом для української влади, зокрема для Міністерства енергетики.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко, який також брав участь у дискусії, повідомив, що за його даними, "Нафтогаз" наразі має у своєму розпорядженні залучені кошти в розмірі 400-450 млн доларів США, тоді як для імпорту необхідних на початок опалювального сезону 4,5 млрд кубометрів газу потрібно від 2 до 2,5 млрд доларів США.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус виступив за якнайшвидше ухвалення закону про компенсацію різниці в тарифах, що дозволить НАК "Нафтогаз України" отримати додаткові кошти з державного бюджету для закупівлі природного газу. Олександр Харченко, у свою чергу, вважає, що взаєморозрахунки в рамках компенсації різниці в тарифах можуть надати "Нафтогазу" до 1,5 млрд доларів власних коштів, що потенційно звільнить компанію від існуючих боргів та дозволить залучити ще близько 1,2 млрд доларів кредитних коштів.
Радниця прем’єр-міністра України з енергетики, заступниця голови наглядової ради "Нафтогазу" Наталія Бойко повідомила, що Україна веде переговори з низкою країн, включаючи Норвегію та Канаду, щодо залучення грантового газу.
Більше новин читайте на GreenPost.







