Догори
Дати відгук

«Природний запас» хлопчиків незабаром вичерпається — демографи

І загалом молодь «старіє».

2 хв на прочитання16 Серпня 2021, 09:39
Фото: Віктор Крук Фото: Віктор Крук
Поділитись:

Співробітниця відділу досліджень демографічних процесів та демографічної політики Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАНУ, кандидат економічних наук Світлана Аксьонова розповіла GreenPost, як змінюється демографічна ситуація в Україні.

На початок 2021 р. в Україні чисельність молоді віком 15–34 роки скоротилася майже на 30 % порівняно з початком нового тисячоліття. Частка молоді в усій сукупності не перевищує 24 %, тоді як у ще першому десятиріччі нового століття вона коливалась у межах 29–30 %. Дві третини молоді мешкає у міських поселеннях і одна третина — у сільській місцевості.

Серед молоді до 25 років перевищення чоловіків над жінками є найбільшим, що пояснюється так званим «природним запасом» хлопчиків у сукупності новонароджених, який поступово зменшується і зникає, тому у віковій групі 25–34 років має місце певна статева рівновага, а після 35 років стає відчутною перевага жінок. Останнє немалою мірою спричинено доволі високою чоловічою надсмертністю у працездатному віці.

Кажучи «молодь», демографи мають на увазі і підлітків віком 15–17 років, і постпідлітків віком 18–19 років, і активних молодих людей віком 20–23 роки у період здобуття професії та віком 24–29 років у період пошуку роботи та набуття професійної майстерності, а також більш досвідчених і зрілих у віковому й соціальному відношенні осіб віком 30–34 роки.

«Як відображення різкого спаду народжуваності у кризових 1990-х роках віковий склад молоді змінився на користь її старших вікових груп. Так, на початку 2021 р. третину молодіжного контингенту становили особи віком 30–34 роки, тоді як у 2001 р. їх частка становила лише 23 %. Частка осіб віком 15–28 років — тобто тих, хто розглядався як молоді люди у попередньому визначені — не перевищує 60 % у сукупності осіб віком 15–34 роки (тобто молоді у сучасному розумінні). Незначне зростання чисельності 15–19-річних осіб (і відповідно їх частки серед молоді) в останні роки відбувається завдяки посиленню дітородної активності на початку століття. Ця тенденція триватиме, оскільки підвищення народжуваності охопило 2002–2012 рр.», — розповідає Світлана Аксьонова.

Також ми розповідали, що збільшити народжуваність в Україні можливо. Демографи знають, як.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.