Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Клімат
  • Промислово розвинені країни пропонують 250 млрд євро на кліматичну допомогу: ось хто має заплатити

Промислово розвинені країни пропонують 250 млрд євро на кліматичну допомогу: ось хто має заплатити

Без гендерного питання теж не обійшлося.

4 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

На конференції ООН зі зміни клімату COP29 в Баку, Азербайджан, держави ведуть переговори всю ніч — поки що безуспішно. Підсумкова угода загрожує бути проваленою через значні розбіжності у позиціях щодо фінансування заходів із захисту клімату й адаптації до кліматичних впливів. Промислово розвинені країни заявили про свою принципову готовність збільшити щорічну фінансову допомогу зі 100 до 250 млрд євро. Водночас вони закликали включити до групи країн-донорів економічно сильні країни, що розвиваються, такі як Китай та Емірати Перської затоки, розповідає Die Zeit.

 «Ідеї Глобального Півдня і промислово розвинених країн дуже і дуже далекі один від одного», — сказала міністр навколишнього середовища, охорони природи та безпеки ядерних реакторів ФРН Штеффі Лемке. Тому переговори перебувають «у надзвичайно складній фазі». Група країн, що розвиваються, та малих островів вимагає від промислово розвинених країн 1,3 трлн доларів США на рік до 2035 року для боротьби з наслідками кліматичної кризи. 

«Ми готові зробити більший внесок, але тоді інші великі забруднювачі, такі як країни Перської затоки і Китай, повинні зробити те ж саме», — сказала міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок.

Досі незрозуміло, як саме міжнародна спільнота має намір скорочувати викиди парникових газів. Заяви про це майже повністю відсутні в останніх проектах резолюцій. Втім, у Germanwatch говорять про значні покращення порівняно з текстами, що були представлені раніше в Баку. Адже в одному з документів є пряме посилання на рішення, ухвалені на попередній конференції в Дубаї у 2023 році, зокрема про відмову від викопного палива.

Бербок заявила, що «кліматичний консенсус на всіх континентах», досягнутий у Дубаї в 2023 році, повинен бути розширений проти тих, «хто хоче його порушити, тому що вони все ще мають свої старі інтереси щодо викопних видів палива чи силові політичні інтереси».

«Без подальшого скорочення викидів CO₂ ми не зможемо впоратися з кліматичною кризою», — сказала вона, звинувативши, зокрема, Саудівську Аравію в блокуванні цього процесу.

Гендерна проблематика також є предметом суперечок

Але не лише гроші є причиною розбіжностей між учасниками переговорів. Гендерні питання також стали ще одним пунктом розбіжностей на Конференції ООН зі зміни клімату. У п'ятничних проектах текстів було лише речення про особливу вразливість і необхідність захисту жінок у зв'язку зі зміною клімату, в якому зазначалося, що фінансування заходів з пом'якшення наслідків зміни клімату й адаптації до них має «ґрунтуватися на правах людини та враховувати ґендерні аспекти». Дослідження показують, що жінки значно більше страждають від наслідків зміни клімату, ніж чоловіки. Однак запланований окремий текст із гендерних питань зустрічав опір, особливо з боку Саудівської Аравії й інших арабських країн, а також Росії та спочатку також із боку Ватикану.

Бербок, яка зібрала жінок-делегатів із питань клімату для спільного фото у четвер, була однією з тих, хто виступав проти цього. Врахування гендерних питань насправді має бути чимось абсолютно нормальним, але «чомусь нормальні речі перестають бути нормальними», сказала міністр. Бербок закликала оновити програму, прийняту на конференції ООН в Лімі.

«Для боротьби з кліматичною кризою нам потрібна сила жінок. Ми можемо боротися з кризою тільки разом. Інші делегати, зокрема з Канади, також розкритикували той факт, що гендерне питання явно не є пріоритетом для азербайджанського головування», — сказала міністр.

Чи провалиться COP29?

На попередніх всесвітніх кліматичних конференціях також було важко досягти остаточної домовленості, й багато неурядових організацій уже розчаровані Всесвітньою кліматичною конференцією. Мохамед Адоу з аналітичного центру Power Shift Africa назвав конференцію «найгіршою за останні роки». Він звинуватив індустріально розвинені країни в тому, що вони тиснули на бідніші країни, роблячи недостатні пропозиції для укладення неадекватної угоди.

Оксфам (міжнародне об'єднання із 15 організацій, що працюють у більше ніж 90 країнах по всьому світу з метою розв’язання проблем бідності та пов'язаної з нею несправедливості — ред. GreenPost) вважає запропоновану суму в 250 млрд євро занадто низькою.

«Підтримка, передбачена в цьому тексті протягом наступних десяти років, жодним чином не відповідає зростаючим потребам країн з низьким рівнем доходу», — критикує представник об’єднання Ян Ковальциг і закликає до значних поліпшень.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Чорні ведмеді Аляски потрапили до приміщення для постачання й автопарку на об’єднаній базі Елмендорф-Річардсон, штат Аляска, що спричинило збій у роботі об’єкта. Фото: Офіс правоохоронних органів із збереження дикої природи JBER
На військовій базі на Алясці ведмеді влаштували собі шведський стіл із бойовими пайками (ФОТО)
3 хв на прочитання2 години тому
Скріншот відео Sotheby's
Найдорожчий банан у світі продали на аукціоні за 6,2 млн доларів: ось що вирішив зробити новий власник (ФОТО)
2 хв на прочитання4 години тому
ФОТО: ілюстративне
Кабмін на засіданні ухвалив низку рішень у сфері спорту та захисту довкілля
1 хв на прочитання5 годин тому
ФОТО: ілюстративне
До кінця листопада потужні магнітні бурі не прогнозують
1 хв на прочитання6 годин тому
Переміщення диких тварин будуть моніторити через бездротові технології
1 хв на прочитання7 годин тому
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
1 хв на прочитання10 годин тому
Україна та Азербайджан поглиблюють співпрацю у питаннях захисту довкілля
1 хв на прочитання11 годин тому
На берег Каспійського моря викинуло майже 2 000 мертвих тюленів — ось що відомо про причини смерті
1 хв на прочитання12 годин тому
Більше з GreenPost
Зображення згенеровано ШІ
Відчуття падіння при засинанні — це нормально? Науковці пояснюють це дивне явище та наскільки воно небезпечне
3 хв на прочитання25 хвилин тому
Хірург Джозеф Якуб перед початком операції з видалення пахової грижі в операційній. Фото: Carl Gierstorfer і Laura Salm-Reifferscheidt
Міняють автомат Калашникова на хірургічні інструменти: медицина в Судані — країні, де все ще гірше, ніж у нас
11 хв на прочитаннягодина тому
Зображення створено ШІ
Фінляндія всьоме поспіль стала найщасливішою країною у світі: ось що робить фінів такими щасливими
1 хв на прочитання2 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Спонсор кампанії Трампа хоче купити «Північний потік-2», аби дати США важелі впливу на переговори щодо долі України
1 хв на прочитання6 годин тому
У США можуть заборонити поширені ліки проти застуди
1 хв на прочитання8 годин тому
У Молдові фермерам дозволили вирощувати промислові коноплі
1 хв на прочитання9 годин тому
День гуманного суспільства: що передбачає ініціатива?
4 хв на прочитання12 годин тому
Міндовкілля відновить систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
2 хв на прочитання13 годин тому