Президент, ЗСУ, Міноборони: юрист пояснює, хто приймає рішення і де проходять кордони зон відповідальності
Юридичні аспекти керівництва Збройними Силами України під час війни.
В умовах війни стало ще складніше розібратися, де чиї заслуги або навпаки, недопрацювання. Тому відомий правозахисник Олександр Гуміров систематизував положення чинного законодавства України щодо розподілу повноважень у керівництві Збройними Силами України.
Верховним головнокомандувачем ЗСУ є президент, повноваження якого обмежені виключно положеннями Конституції. Сьогодні прізвище президента — Зеленський. Отже, президент, як верховний головнокомандувач, має наступні повноваження:
- вносити подання до Верховної Ради про чисельність Збройних Сил України,
- вносити подання до Верховної Ради про призначення міністра оборони,
- призначати на посади і звільняти вище командування Збройних Сил України,
- робити подання до Верховної Ради про оголошення стану війни, видає укази про встановлення воєнного стану (затверджується Верховною Радою),
- приймати рішення про використання Збройних Сил України,
- оголошувати мобілізацію (затверджується Верховною Радою),
- присвоювати військові звання, нагороджувати державними нагородами.
Для реалізації конституційних повноважень президент утворює колегіальні дорадчі органи — Раду нацбезпеки і Ставку верховного головнокомандувача.
Інших повноважень президент відносно ЗСУ не має. Таким чином, президент вирішує ключові питання загального характеру і виконує роль суб'єкта призначення на посади генералітету. Причому майже у всіх своїх повноваженнях президент повинен спиратись на висновки і рішення колегіальних дорадчих органів (Ради нацбезпеки та Ставки Верховного Головнокомандувача) та на затвердження його рішень Верховною Радою.
Чи встановлює президент стратегію воєнних (військових) дій Збройних Сил України? Ні. Але може прийняти рішення про використання Збройних Сил України або відповідно заборонити їх використання.
Військово-політичне та адміністративне керівництво Збройними Силами України здійснює міністерство оборони України. Міністерство оборони — це адміністративний апарат ЗСУ, проте МО не впливає по закону на стратегію ЗСУ. Сьогодні міністр оборони Резніков.
Безпосередньо очолює Збройні Сили України і відповідно визначає стратегію дій ЗСУ головнокомандувач Збройних Сил України. Сьогодні це Залужний. Головнокомандувач Збройних Сил України здійснює через Генеральний штаб Збройних Сил України безпосереднє військове керівництво Збройними Силами України.
Кабінет міністрів забезпечує озброєння, комплектування та фінансування діяльності Збройних Сил України, а також вирішує майнові питання.
Безпосередньо визначає стратегію військових дій Залужний та Генеральний штаб. Зеленський може погоджуватись чи заперечувати.
Питання озброєння, забезпечення, фінансування, адміністрування — Шмигаль та Резніков.
Призначення генералів, присвоєння звань, нагородження, мобілізація, режим воєнного стану — компетенція президента.
Також ми розповідали, що робити українцям, яких примусово депортували до РФ: радять юристи.