Догори
Дати відгук

Платні профогляди: коли це законно, а коли — корупція

І куди варто звернутися, якщо з вас вимагають гроші.

3 хв на прочитання19 Травня 2021, 14:35
Профогляд Профогляд
Поділитись:

Чи мають право в поліклініці вимагати гроші за проходження медичного профогляду? На запитання  GreenPost відповіла Руслана Дутчук, представниця департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів Національної служби здоров’я України.

Вона пояснила, що надавачі медичних послуг, які уклали договір із НСЗУ за напрямом «Первинна медична допомога», повинні забезпечити весь обсяг медичних послуг, передбачений специфікацією, відповідно до потреб пацієнта. На сайті НСЗУ можна перевірити будь-який медичний заклад — дізнатися, пакети на надання яких медичних послуг він уклав.

До пакету первинних медичних послуг за напрямом «Первинна медична допомога», оплачених НСЗУ, зокрема входить профогляд у сімейного лікаря.

До програми медичних гарантій входять профогляди школярів — вони оплачені відразу двома пакетами: якщо виникне потреба у проведенні дослідження, не передбаченого пакетом первинної медичної допомоги, сімейний лікар випише електронне направлення — і таке дослідження можна буде провести безоплатно за умовами пакету амбулаторної медичної допомоги.

Батьки або опікуни дитини можуть звернутися до сімейного лікаря чи педіатра, з яким укладено декларацію, — і він випише направлення до тих фахівців, яких треба пройти під час профогляду. Хронічний пацієнт не потребує направлення до лікаря, під чиїм наглядом постійно перебуває.

Дорослі ж можуть отримати безоплатний медогляд у свого сімейного лікаря, а вже він за потреби направить на вторинну ланку.

Випадки, в яких медогляди проводяться платно, визначено у постанові Кабміну № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах». До них належать профогляди, які треба пройти:

  • для отримання виїзної візи (крім службових відряджень державних службовців та в разі виїзду за кордон);
  • для влаштування на роботу;
  • для отримання посвідчення водія (крім випадків, коли медичні огляди проводяться за направленнями органів державної служби зайнятості);
  • для отримання дозволу на носіння зброї;
  • періодичні профілактичні огляди у певних категоріях, визначених чинним законодавством.

Для таких медоглядів не потрібне направлення — пацієнт звертається до медичного закладу й офіційно сплачує за отримання цієї послуги згідно з прейскурантом, затвердженим власником (зазвичай це органи місцевого самоврядування).

Руслана Дутчук наголосила: хоча медичні заклади отримують фінансування за програмою медичних гарантій від НСЗУ, але оплати медичних профоглядів працівників бюджетних організацій не передбачено — вони оплачуються коштом замовника або місцевого бюджету.

«Якщо в медичному закладі вимагають гроші, я би рекомендувала звертатися на гарячу лінію Національної служби здоров’я України — 1667, зокрема тут нададуть певну консультативну допомогу», — сказала Руслана Дутчук.

Нагадаємо, правила шкільних медоглядів для учнів змінили.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.