Догори
Дати відгук

Після COVID прийшов грибок: світом ширяться небезпечні інфекції

Зміна клімату і нещодавня пандемія ослабили захист людини перед патогенними грибками, здатними вбивати.

2 хв на прочитання05 Листопада 2024, 13:49
ФОТО: Патогенний грибок, який у людини викликає захворювання / Getty Images ФОТО: Патогенний грибок, який у людини викликає захворювання / Getty Images
Поділитись:

У світі зростає захворюваність на рідкісні грибкові захворювання. Тенденції сприяють наслідки пандемії COVID-19 та зміни клімату, які, ймовірно, допомогли грибкам адаптуватися до підвищених температур. Про це повідомляє Bloomberg.

Медики лише недавно констатували швидкість поширення грибкових інфекцій. Стрімке потепління сприяло тому, що захворювання навчилися долати природний захист людини - температуру тіла.

Якщо легкі грибкові інфекції, приміром, лупа, стали звичними, то захворювання, спричинені грибком Candida auris, що вражає осіб зі слабким імунітетом, зустрічаються рідше. Проте цей грибок стає причиною смерті майже половини інфікованих. Candida auris поширений на всіх континентах, окрім Антарктиди. Він здатний вражати навіть молодих і здорових людей, що свідчить про посилення резистентності патогенів.

Хоча кількість випадків зараження смертельними грибками залишається невеликою, порівняно з іншими хворобами, швидкість їхнього поширення за останні кілька років викликає занепокоєння. Як і те, що мутації роблять грибки стійкими до середовища і ліків. Багато випадків залишаються не зафіксованими, адже грибки можуть мати опосередковану роль у смерті від раку чи ВІЛ.

Грибок Candida auris вперше виявили в 2009 році у вушному каналі пацієнта в Японії. Але до 2022 року, за останніми даними, збудника зафіксували у 2 377 людей у США, що у 7 разів більше, ніж у 2018 році, коли було ухвалено рішення повідомляти про випадки зараження.

Професорка Сара Гурр з Університету Ексетера, яка спеціалізується на грибкових інфекціях, зазначає, що люди знають про грибок на нігтях. Але мало хто замислюється над тим, що грибки все частіше викликають небезпечні для життя захворювання. Суспільство лише починає усвідомлювати потребу в точнішій та швидшій діагностиці таких інфекцій.

У 2022 році Всесвітня організація охорони здоров'я склала перелік грибкових інфекцій, найбільш небезпечних для здоров’я. Щоб визначити пріоритети у розробці методів лікування. Однак зусилля науковців відстають від темпів поширення інфекцій та їхніх мутацій.

Під час пандемії COVID-19 грибкові інфекції також ширилися у переповнених лікарнях. У 2021 році мукормікоз, або чорний грибок, поширився в індійських лікарнях через плісняві кисневі труби та зволожувачі, якими лікували пацієнтів із коронавірусом.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення згенеровано ШІ
День прав людини та Всесвітній день прав тварин: що в нас спільного з погляду законодавства
2 хв на прочитання5 годин тому
Законопроект про систему медико-соціальної експертизи
Комітет з питань здоров'я підтримав законопроект, який регулює систему медико-соціальної експертизи
1 хв на прочитанняВчора
За смерть немовляти матір отримала вирок.
Фото: ілюстративне
За смерть немовляти від алкогольного отруєння матір отримала вирок
1 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
Зима — «гаряча пора» для травматологів: як уникнути зимових травм
3 хв на прочитанняВчора
Неандертальці виявилися колекціонерами: ось що розповідають науковці
3 хв на прочитанняВчора
Операції не буде — немає світла: обстріли заважають роботі лікарень в Україні, заявляють міжнародні правозахисники
5 хв на прочитанняВчора
Курсанта змусили сплатити 173 тис. грн за примусове відрахування
1 хв на прочитанняВчора
Куріння — це НЕ свобода: ось чому в ЄС так опираються забороні куріння в громадських місцях й до чого тут Україна
5 хв на прочитанняВчора