Диню люблять за неповторний аромат та дивовижний смак. Однак це далеко не всі переваги, які має диня. Про те, чим вона корисна та як обрати якісний плід, розповів лікар-гігієніст Юрій Гузік.
У дині та кавуна спільне не лише місце на прилавках у торговельній мережі. За складом та впливом на організм збігів теж достатньо. Наприклад, вода також є основною складовою м'якоті дині — не на 90 %, а трохи менше, але це ніяк не позначається на властивості плода вгамовувати спрагу. При цьому диня (особливо цукристі сорти) має більш високу енергетичну цінність: не менше 34 ккал на 100 г, а також містить підвищену концентрацію вітамінів А, С, групи В.
У дині вдвічі більше, ніж у кавуні, аскорбінової кислоти (вітаміну С): 100 г м'якоті задовольняють добову потребу на 20–22 %. Каротину (провітамін А) до 8 % добової норми на кожні 100 г.
Доведено перевагу дині за вмістом мінеральних речовин.
Диня — серед рекордсменів за кількістю кремнію, кобальту та рубідії. Без участі кремнію не обходиться практично жоден процес в організмі, він допомагає зберігати красу та молодість.
Кремній покращує еластичність кровоносних судин, стимулює захисні сили організму, прискорює обмінні процеси, сприяє підтримці гормонального балансу. Дефіцит кремнію, навпаки, позбавляє людину одного з природних захисників, які гальмують патологічні процеси й уповільнюють старіння.
Крім того, без кремнію порушується нормальне засвоєння інших корисних мінералів: кальцію, фосфору, кобальту, сірки, марганцю, фтору.
Ще один мікроелемент, який диня містить у достатку — кобальт, що входить до складу кобаламіну. Ця біологічно активна сполука має всі властивості вітаміну В12.
Таким чином, кобальт допомагає зберегти здоров'я нервової системи, бере активну участь у процесах кровотворення, підтримує нормальне функціонування підшлункової залози. Достатнє споживання продуктів, що містять кобальт, — чудова профілактика остеопорозу й атеросклерозу. Але це ще не все. Кобальт сприяє накопиченню в організмі вітамінів А і С, а отже, безпосередньо впливає на стан шкіри, волосся, нігтів.
Порівняно з іншими мінералами про рубідій відомо далеко не все. Але й те, що відомо, говорить лише на користь цього мікроелемента.
Доведено, що у деяких реакціях, що відбуваються в організмі, рубідій може заміняти калій. А як відомо, калій — обов'язковий елемент для здоров'я серця та судин, не кажучи вже про загальне гарне самопочуття та прекрасний настрій.
Рубідій має здатність мінімізувати прояви алергічних реакцій і підвищувати опірність організму до патогенних мікроорганізмів.
Окрім багатого нутрієнтного складу, диня відрізняється високим вмістом харчових волокон. Недарма у жителів півдня під час рясних трапез диня популярна не тільки як десерт, а й як натуральний засіб для покращення травлення. Також у помірних кількостях вона здатна надавати м'яку сечо- і жовчогінну дію.
Проте не для всіх диня однаково корисна.
Варто відмовитися від дині на користь інших фруктів людям із цукровим діабетом і виразковою хворобою шлунка.
Втім, при будь-яких розладах із боку шлунково-кишкового тракту краще утриматися від вживання дині, щоб не погіршити ситуацію.
Несумісна диня зі спиртними напоями, медом, холодною водою. Вживання цих продуктів за один раз загрожує здуттям живота, кольками, діареєю.
Є кілька універсальних критеріїв, які допоможуть вибрати якісний і стиглий плід будь-якого сорту та розміру. Головний із них — стиглість дині визначається не за надрізом, а за зовнішніми ознаками.
Диня, готова до вживання, як і кавун, що визрів, видає глухий глибокий звук при поплескуванні. Диня, яка «дзвенить» і віддає луною, знята з баштана завчасно.
У стиглої дині на протилежному боці від хвостика в міру м'яка шкірка. Це легко відчути, натиснувши на неї пальцями. Якщо шкірка трохи поступається під тиском — ви тримаєте стиглий плід. Якщо шкірка вминається майже без зусиль, «хлюпає» — диня безнадійно перезріла. Якщо, навпаки, шкірка, незважаючи на тиск, не реагує — перед вами «зелений» продукт.
У стиглої дині шкірка й смужки жовті, а не зелені. Забарвлення шкірки рівномірне, без контрастних плям. Окрім того, стигла диня зазвичай має більш виразну «сітку»: тріщин більше, борозенки глибші.
Зовсім не зайве понюхати диню, перш ніж купити. У стиглого плода чудовий аромат, особливо він відчувається у хвостика. Неякісний плід, від покупки якого слід утриматися, або не пахне, або віддає запахом зелені.
Більше новин читайте на GreenPost.