Переговори України з власниками ВВП-варантів зайшли в глухий кут: зростає ризик дефолту
Попри провал зустрічі у Вашингтоні, Мінфін продовжить діалог.

Переговори між Україною та власниками її ВВП-варантів, що відбулися напередодні у Вашингтоні, завершилися безрезультатно, повідомляє Економічна правда з посиланням на Financial Times.
Попри відсутність прогресу, Міністерство фінансів України заявило, що продовжить розглядати всі можливі варіанти врегулювання ситуації та не припинятиме переговори з кредиторами.
Видання зазначає, що нездатність досягти домовленості щодо реструктуризації боргу за ВВП-варантами може підштовхнути Україну до дефолту за її зовнішніми зобов'язаннями. Водночас джерела "Економічної правди" в українському Мінфіні вважають, що FT "драматизує" ситуацію, оскільки дефолт за ВВП-варантами не обов'язково спричинить дефолт за іншими видами зовнішнього боргу.
Активізація переговорів була викликана наближенням терміну платежу за цим інструментом, який Україна має здійснити наприкінці травня 2025 року за підсумками зростання ВВП у 2023 році.
Різке зростання української економіки у 2024 році (порівняно з низькою базою 2022 року) може призвести до того, що сума цього платежу сягне близько 600 мільйонів доларів.
Варто нагадати, що у 2024 році Україна вже здійснювала виплату за ВВП-варантами після досягнення угоди про реструктуризацію з власниками єврооблігацій. Тоді загальна сума перерахованих коштів склала близько 200 мільйонів доларів, з яких безпосередньо платіж за варантами становив 70 мільйонів, а решта 130 мільйонів була так званою "платою за згоду".
У Мінфіні тоді пояснювали, що здійснення цієї "плати за згоду" дозволить Україні протягом наступних трьох років викупити ВВП-варанти за їхньою номінальною вартістю.
Довідково: ВВП-варанти були випущені Україною в результаті переговорів про реструктуризацію державного боргу у 2015 році. Розмір виплат за цими інструментами напряму залежить від темпів зростання української економіки у базовому році. Чим вище зростання ВВП, тим більшою є сума виплати. Платіж, який очікується у 2025 році, стосується економічного зростання у 2023 році, яке склало 5,3% переважно через низьку базу порівняння 2022 року, що був відзначений початком повномасштабного вторгнення.
В умовах подальшого відновлення економіки прогнозується, що темпи зростання ВВП України можуть перевищувати 4-5% на рік, що призведе до значного збільшення майбутніх виплат за ВВП-варантами. Ці виплати Україна зобов'язана здійснювати до 2041 року.
Більше новин читайте на GreenPost.



