Осіннє загострення біполярного розладу: розповідає лікар
Британські дослідники навчилися визначати біполярний розлад за аналізом крові.
Восени часто загострюються психічні захворювання, зокрема біполярний афективний розлад особистості (БАР). Це психічний розлад ендогенного плану, тобто викликаний внутрішніми чинниками, а не зовнішнім впливом. Зазначене захворювання раніше називали маніакально-депресивним чи циркуляційним психозом. Статистика показує, що шанси захворіти на біполярний розлад невеликі — він зустрічається приблизно у 4 % населення. Інші дослідження поширеності БАР наводять такі дані: від п'яти до восьми випадків на тисячу осіб. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.
Біполярний розлад — розлад настрою. Людині з таким діагнозом властива зміна періодів: від глибокої депресії до бурхливої радості, збудження до загальмованості. Розвиток БАР завжди провокують внутрішні чинники, зазвичай пов'язані з дисбалансом нейромедіаторів мозку — біологічно активних речовин, відповідальних за передачу нервових імпульсів. Такий стан може виникнути з багатьох причин, серед яких:
- спадковість — частіше БАР діагностують у людей, чиї родичі страждали від виявлених психічних порушень;
- соціальне середовище — оточення людини, умови життя, коло спілкування, фінансовий стан та інші аспекти повсякденного життя можуть спровокувати розвиток психічного розладу;
- психологічний стан — до БАР можуть призвести душевні травми, сильні стреси вдома, на роботі чи навчанні.
Нещодавно британські дослідники навчилися визначати БАР з аналізу крові. Вони визначили у крові набір біомаркерів, притаманних біполярному розладу. Це допомогло відрізнити захворювання від клінічної депресії. Отримані результати підтверджують, що в майбутньому аналіз крові можна використовувати для диференціальної діагностики біполярного та великого депресивного розладу. Раніше БАР навчилися відрізняти від депресії за МРТ.
Також ми розповідали, що перший сніг не припинить осіннє загострення психічного стану – психіатр.