Не лише багата на ресурси, а й відіграє ключову роль у зв'язку зі зміною клімату: навіщо Трампу Гренландія
Крім того, це просто красиво.
Вибраний президент Дональд Трамп з моменту свого вступу на посаду висловив зацікавленість у придбанні Гренландії, яка є напівавтономною територією Данії, давнього союзника США та члена-засновника НАТО. Тут також розташована велика військова база США. Euronews розповідає, чим зумовлені ці наміри.
Віддалена, вкрита льодом і здебільшого в первозданному вигляді, Гренландія відіграє величезну роль у визначенні погоди, з якою щодня стикаються мільярди людей, і в кліматичних змінах, що відбуваються на планеті.
За словами професора безпеки та екології Університету Огайо Джеффа Дабелка, Гренландія — це місце, де в один вузол сплітаються «зміна клімату, дефіцит ресурсів, напружена геополітика та нові схеми торгівлі».
Науковець наголошує, що найбільший у світі острів тепер «займає центральне місце в геополітичній і геоекономічній конкуренції у багатьох відношеннях», частково через зміну клімату.
Чому Гренландія така бажана?
За словами кліматолога Нью-Йоркського університету Девіда Холланда, Гренландія — це відкриті дверцята холодильника або термостат для планети, що розігрівається, і розташована вона в регіоні, який нагрівається в чотири рази швидше, ніж решта земної кулі.
У надрах Гренландії містяться цінні рідкісноземельні мінерали, необхідні для телекомунікацій, а також уран, мільярди неосвоєних барелів нафти та величезні запаси природного газу, які стають дедалі доступнішими.
Багато з цих корисних копалин наразі постачаються переважно до Китаю, тому інші країни, такі як Сполучені Штати, виявляють інтерес, каже Дабелко. Три роки тому уряд Данії призупинив розробку нафтових родовищ у морі на території, де мешкає 57 000 осіб.
Але окрім нафти, газу чи корисних копалин є ще й лід — «гігантська» кількість, каже кліматолог Ерік Рігнот із Каліфорнійського університету в Ірвайні.
Якщо лід на острові розтане, то це змінить контури берегових ліній по всьому світу і потенційно змінить погодні умови настільки драматично, що ця загроза навіть стала основою голлівудського фільму-катастрофи.
У Гренландії накопичилося стільки льоду, що якщо він розтане, то рівень світового океану підніметься на 7,4 м. Приблизно 30 см припадає на так званий лід-зомбі, який уже приречений на танення, хоч би що трапилося, йдеться у дослідженні 2022 року.
З 1992 року Гренландія щорічно втрачає близько 182 млрд т льоду, а 2019 року втрати досягли 489 млрд т.
За словами Марка Серрезе, директора Національного центру даних про сніг і льоду в Боулдері (США), Гренландія буде «ключовою точкою уваги» у XXI ст., оскільки танення її крижаного щита вплине на рівень моря.
«У майбутньому він, імовірно, буде робити все більший внесок», — говорить науковець.
За словами Холланда з Нью-Йоркського університету, цей вплив, «можливо, вже не зупинити».
Чи існують інші кліматичні чинники?
Гренландія також служить двигуном і вимикачем ключової океанічної течії, яка багато в чому впливає на клімат Землі, зокрема на активність ураганів і зимових штормів. Ця течія називається Атлантичною меридіональною циркуляцією, і вона сповільнюється, тому що в океан надходить більше прісної води через танення льодів у Гренландії, каже Серрезе.
Уповільнення чи тим більше руйнування цієї течії буде переломним моментом у кліматі Європи та частини Північної Америки, які можуть зануритись у тривалі морози, як це було показано у фільмі 2004 року «Післязавтра».
«Якби ця глобальна система течій суттєво сповільнилася — як ми знаємо, це відбувалося в минулому, — звичайні температурні режими та опади по всьому світу різко змінилися б», — каже кліматолог Дженніфер Френсіс із Центру кліматичних досліджень Вудвелла (США).
Сільське господарство опиниться під загрозою, екосистеми руйнуватимуться, а «"нормальна" погода піде в минуле».
За словами Холланда, Гренландія також змінює колір у міру танення: від білого льоду, який відображає сонячне світло, тепло й енергію, до синього й зеленого океану та суші, які поглинають набагато більше енергії.
Гренландія відіграє певну роль у різкому похолоданні, яке зараз переживають дві третини території США. За словами експерта із зимової погоди Джуда Коена з приватної компанії Atmospheric and Environmental Research, ще у 2012 році погодні умови над Гренландією сприяли тому, що супершторм Сенді попрямував на Нью-Йорк і Нью-Джерсі.
Гори льоду над Гренландією також змінюють структуру струменевої течії, яка приносить шторми по всьому світу та диктує щоденну погоду. Часто, особливо взимку, блокуюча система високого тиску біля берегів Гренландії змушує арктичне повітря йти на захід і схід, обрушуючись на Північну Америку та Європу, говорить Коен.
Чому розташування Гренландії таке важливе?
Оскільки більша частина Гренландії розташована за полярним колом між США, Росією та Європою, вона є геополітичним призом, до якого США й інші країни придивляються вже понад 150 років. Її цінність зростає у міру того, як Арктика дедалі більше відкривається для судноплавства та торгівлі.
Але все це не враховує унікального вигляду вкритого кригою острова, на якому розміщені одні з найдавніших скель на Землі.
«Гренландія дуже красива. Там просто очі розбігаються. Шматки льоду розміром з Емпайр-стейт-білдінг просто обсипаються зі стрімчаків і валяться в океан. А ще — чудова дика природа, тюлені та косатки. Це просто перехоплює дух», — говорить Холланд, який проводив дослідження на льоду більш як 30 разів з 2007 року.
Більше новин читайте на GreenPost.