Догори
Дати відгук

Не чарівні пігулки для схуднення, але може бути ефективним: приємні побічки «Оземпіка»

Є й такі.

3 хв на прочитання03 Червня 2024, 18:57
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

«Оземпік», який спочатку призначався для лікування діабету другого типу, став популярним засобом скидання ваги. Також відомо і про його побічні ефекти, такі як нудота, зневоднення, втома, погане самопочуття, діарея/закреп, камені в жовчному міхурі, зростання ризику панкреатиту. Проте науковці запевняють, що є й приємні побічки, розповідає лікар Олександра Литкіна.

Наразі дослідники припускають, що препарат ефективний у лікуванні залежності, нейродегенеративних захворювань, психічних розладів і серцево-судинних патологій.

Річ у тім, що основна діюча речовина «Оземпіка» — семаглутид. Він імітує гормон, який називається глюкагоноподібним пептидом-1 (або GLP-1), який впливає на підшлункову залозу та стимулює вироблення інсуліну, що знижує рівень цукру в крові. Завдяки цьому механізму він викликає відчуття раннього насичення та пригнічує апетит.

Дослідники з Національного інституту охорони здоров'я США припускають, що імітатори GLP-1 побічно впливають на нейрони у системі винагороди мозку та гіпоталамусі, який регулює обмін речовин. Препарати на кшталт «Оземпіка» діють обхідним шляхом: вони стимулюють не дофамінові нейрони, а клітини, з якими взаємодіють. В організмі людини немає спеціальних механізмів, які реагують лише на їжу, секс або на психотропні речовини. За це відповідає одна система винагороди. Передбачається, що скоро препарати з семаглутидом допомагатимуть у лікуванні наркоманії.

Також початкові дослідження імітаторів GLP-1 на мишах показали, що ці препарати можуть відновлювати ділянки мозку, які страждають при депресії (та полегшувати симптоми при маніакальній фазі біполярного розладу. Існують схожі дослідження та за участю людей. Аналіз шести випробувань показав, що препарати із семаглутидом справді полегшують симптоми депресії. А в ході дослідження 2019 року вчені виявили, що ці ліки зменшували перепади настрою у пацієнтів із біполярним розладом.

Окрім цього, нещодавні дослідження показали, що семаглутид має протизапальну дію — він може пригнічувати надмірну активність певних частин імунної системи. Наприклад, він знижує рівень С-реактивного білка — найочевиднішого маркера запалення. Оскільки «Оземпік» і його аналоги знижують рівень маркерів запалення, то потенційно можуть допомогти ще й у лікуванні деменції й уповільнити втрату когнітивних функцій.

Ще одна приємна «побічка» — зміцнення серця. Робота, опублікована в 2023 році, показала, що у пацієнтів з ожирінням і серцевою недостатністю, які отримували щотижневі ін'єкції семаглутиду протягом року, зменшилися такі симптоми, як втома, задишка та набряки. Вони також стали легше справлятися із фізичними навантаженнями.

Важливо: науковці одностайно відзначають, що «Оземпік» і його аналоги — це не чарівні пігулки для схуднення. Їх досліджували здебільшого на людях із діабетом 2-го типу й ожирінням. Незважаючи на те, що ін'єкції з семаглутидом вважаються безпечними, вони підвищують ризик розвитку раку щитоподібної залози та не рекомендуються під час вагітності.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Спека у Парижі. Фото: Bertrand Guay/AFP через Getty Images
Європу чекає пекло — синоптики очікують на аномальну спеку за 40 °C
4 хв на прочитання18 хвилин тому
Ілюстрація ритму серця. Зображення створено ШІ
Серце в ритмі музики — як улюблений темп пісень впливає на наше тіло під час тренувань
3 хв на прочитаннягодина тому
Чи можна їсти морозиво щодня? 9 ризиків для здоров'я
Що буде, якщо їсти морозиво щодня: дієтологи попереджають про 9 ризиків для здоров'я
3 хв на прочитанняВчора
Дівчина та хлопці. Зображення створено ШІ
Кількість не головне: як численні сексуальні партнери впливають на жіноче здоров’я
3 хв на прочитанняВчора
У Чернівцях жінку підозрюють у викраденні сходового підйомника для людей з інвалідністю
1 хв на прочитання01 Липня 2025
В Одесі урочисто відкрили інклюзивний пляж, але на нього не пускають відвідувачів?
1 хв на прочитання01 Липня 2025
Популярні кімнатні рослини, які можуть приносити в дім біди та невдачі
2 хв на прочитання01 Липня 2025
"Лісове купання": як прогулянки в лісі можуть покращити здоров'я – доведено наукою
1 хв на прочитання01 Липня 2025