- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Науковці вважають, що діяльність людини запустила на планеті нову геологічну епоху: ось як вона впливає на наш світ
Науковці вважають, що діяльність людини запустила на планеті нову геологічну епоху: ось як вона впливає на наш світ
Що люди вже «зламали» на планеті своєю діяльністю?
Вплив людства на нашу планету величезний, і науковці регулярно знаходять нові його прояви. Наприклад, нещодавно було опубліковано дослідження американських науковців, які дійшли висновку, що люди радикально порушили природний сольовий цикл планети, що може призвести до різкого скорочення прісної води, придатної для пиття. Масштаби спричинених нами змін довкілля такі, що навіть дозволяють говорити про початок нової геологічної доби — антропоцену. Людство, яке у цей час стало «геологічною силою», вторглося в природний розвиток світу і своєю часто безрозсудною промисловою, господарською та військовою діяльністю незворотно змінює його. Як антропоцен впливає на світ? «Дзеркало» розповідає на найяскравіших прикладах.
Зміни рельєфу (геоморфологія)
У міру свого технологічного розвитку людство дедалі сильніше змінює рельєф на значній частині населених континентів. Свій унесок тут роблять будівництво доріг, ландшафтний дизайн і населені пункти, що ростуть. Міста вже фактично стали новою формою рельєфу, якої не існувало у попередніх геологічних епохах.
Але, мабуть, найбільш наочним прикладом зміни рельєфу людиною є величезні кар'єри, що з'явилися в результаті видобутку корисних копалин.
Наступаючи на природні ландшафти, створені людьми нові форми рельєфу неухильно відбирають природне довкілля в інших біологічних видів.
Світлове забруднення
Світловим забрудненням називають зміну рівня природного освітлення у нічний час, викликане штучними джерелами світла.
Штучне освітлення жител, населених пунктів і доріг робить життя людей зручнішим і безпечнішим — але водночас позбавляє їх можливості бачити зоряне небо. Вже в 2016 році третина жителів планети була позбавлена можливості спостерігати на нічному небі бліду смугу Чумацького Шляху, включаючи 60 % європейців і 80 % жителів США. Втім, складнощі для занять астрономією — це, мабуть, найнешкідливіший наслідок світлового забруднення. Найгірше, що воно стає причиною загибелі птахів та комах і порушує життя видів тварин, які звикли до нічної активності.
Найбільш видимий ефект світлового забруднення — штучне свічення неба, з яким добре знайомі мешканці великих міст.
Зміни клімату
Діяльність людей на планетарному рівні відбивається й у зміні хімічного складу атмосфери. Активне використання копалин палива (вугілля, нафти, газу, горючих сланців) призвело до швидкого зростання концентрації парникового вуглекислого газу. У 2021 році його рівень досяг майже 421 частини на мільйон, тоді як до початку промислової революції він протягом тисячоліть перебував на рівні 280 частин на мільйон. Додатковий внесок у спричинене людиною зміна клімату робить вирубування лісів.
Довгострокові зміни клімату, пов'язані з людською діяльністю, не зводяться до одного лише глобального потепління. У різних куточках планети з'являються і стають звичайними погодні явища, які раніше там не зустрічалися взагалі чи були вкрай рідкісними. Наприклад, у Білорусі з'явилися торнадо, в багатій на опади Венесуелі трапляються посухи, що супроводжуються пожежами, а пустельне Сомалі стикається з невідомими досі повенями.
Масове вимирання видів
До XXI століття темпи вимирання біологічних видів на Землі сягли рівня, який можна порівняти з епохою вимирання динозаврів близько 66 млн років тому. На думку багатьох науковців, ми живемо в епоху шостого масового вимирання — причому його причиною стали не природні катастрофи на кшталт удару величезного метеорита, глобального зледеніння планети чи колосальних вулканічних вивержень, а діяльність людини.
Навіть за найобережнішими підрахунками, сучасні види живих істот зникають приблизно в 100 разів швидше, ніж у проміжках між вимираннями. Мексиканський еколог Херардо Себальос вважає, що, якщо біорізноманіття продовжить скорочуватися такими темпами, життю Землі знадобляться мільйони років, щоб оговтатися і відновити його. І цілком імовірно, що однією з жертв цього скорочення найближчим часом стануть самі люди.
Тварини та рослини на планеті вимирають через вирубування лісів і знищення інших природних ландшафтів, полювання, зміни клімату, забруднення довкілля та поширення чужорідних видів з інших куточків планети.
Накопичення осадових порід (стратиграфія)
Господарська діяльність людини дуже впливає на природний процес накопичення осадових порід. Пов'язані з діями людей відкладення містять нові мінерали та типи гірських порід — такі, як алюміній, бетон і пластик. Спалювання викопного палива призвело до широкого поширення в осадових породах сажі, попелу й інших речовин, що містять вуглець.
Загалом нині накопичення осадових порід посилилося через викликану людської діяльністю ерозію ґрунтів і вирубування лісів. Але, наприклад, у дельтах рік накопичення опадів, навпаки, зменшилося через регулювання стоку рік греблями. Це призводить до того, що підвищення рівня дельт відстає від підвищення рівня світового океану. Слідом за цим руйнується звичне місце існування тисяч видів тварин і рослин.
Сукупність цих факторів дозволяє науковцям чітко відокремлювати антропоцен від попередніх геологічних епох.
Найбільш яскравим прикладом антропоценового накопичення «нових» осадових порід можуть бути великі сміттєзвалища.
Радіоактивне забруднення
Випробування ядерної зброї, техногенні катастрофи на ядерних об'єктах і спалювання викопного палива призвели до зростання концентрації радіоактивних речовин у різних регіонах світу, а також у атмосфері й у водоймах. Для людей це обернулося значним зростанням захворюваності на рак щитоподібної залози.
Також ми писали, що 100 млрд американських доларів на міжнародні дії є недостатньою інвестицією світової спільноти в захист клімату — ООН.